Kategoria : Politika

 • PD nuk heq dorë nga “vendet e rezervuara”

  Edhe pasi mblodhi Grupin Parlamentar, pas takimeve me Ramën dhe Metën, Lulzim Basha i qëndron rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias, për vendet e rezervuara në organet kushtetuese, që do të dalin nga Reforma në Drejtësi. “Pra Partia Demokratike ka një dhe vetëm një kërkesë, që në fakt është...
 • Arrestimi i Rroshit, PD: Dekriminalizimi po fuksionon

  Vetëm pak pas arrestimit të Kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Rroshi, ka reaguar Partia Demokratike. Me anë të një njoftimi për shtyp, selia blu shkruan se, i diskredituari Elvis Rroshi, modeli i Edi Ramës për pushtetin lokal, edhe pse pati dhe e ka edhe sot mbrojtjen e pakursyer të shefit...
 • Reagon Rroshi: Arrestim kriminal, e paprovuar akuza

  Pas lajmit të arrestimit të tij, me urdhër të prokurorisë, ka reaguar në Facebook Kryetari i Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi. Në një status të gjatë ai shkruan: “E mirëpres ballafaqimin me drejtësinë e Sali Berishës dhe do të provoj gjithë pafajësinë time për këtë poshtërsi. Kam angazhuar avokatë...
 • Basha: Nuk çedojmë nga parimi i Venecias

  Në kundërpërgjigje të deklaratës së Kryeministrit Rama, Lulzim Basha, arritjen e një dakordësie për Reformën në Drejtësi e sheh tek rekomandimi 88 i Venecias. Në një dalje për mediat, Kryedemokrati e ftoi kreun e qeverisë të reflektojë dhe të pranojë parimin e vendeve të rezervuara edhe për Komisionin e...
 • Drafti i reformës të martën në komision

  Komisioni i posaçëm i Reformës në Drejtësi do të mblidhet paraditen e të martes.  Antarët e komisionit janë njoftuar nga kryetari Fatmir Xhafa për mbledhjen, ndërsa iu është nisur dhe një kopje e draftit me të gjitha përmirësimet e fundit bërë nga ekspertët. Për Xhafën dokumenti që do të...
 • PD: Skafisti i tragjedisë së 9 Janarit, shef në kapitenerinë e Durrësit

  Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Rama se ka emëruar në krye të kapitenerisë së Durrësit, një person me rekorde kriminale. Demokratët thonë se bëhet fjalë për Artur Rrokajn, i cili aktualisht sipas opozitës mban emrin Arten, e që njihet si njëri prej skafistëve të tragjedisë së 9 Janarit, ku humbën...
 • Mediu takime në Bundestagun gjerman

  Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu mori pjesë në një takim të organizuar nga Bundenstagu Gjerman, në Berlin. Në fjalën e mbajtur në këtë takim, Mediu shprehu mirënjohjen ndaj Gjermanisë për ndihmën Shqipërisë, si dhe nismën e kancelares Merkel për bashkëpunimin rajonal dhe zhvillimin ekonomik të Ballkanit, nëpërmjet projekteve...
 • Rama i bën një tjetër lëshim PD-së: OK vendeve të rezervuara për dy institucione të drejtësisë

  Kryeministri Rama është shfaqur me një propozim të ri për opozitën në funksion të arritjes së një kompromisi për Reformën në Drejtësi, por ka theksuar qartë kush është vija e kuqe, për të cilën negociatat nuk do të funksionojnë edhe me koston, që kjo reformë të mos miratohet fare....
 • KLD dorëzon kallëzimin në Prokurori ndaj Tahirit. Ministri: As me 1 mijë padi s’ma mbyllin dot gojën

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë dorëzoi në Prokurorinë e Përgjithshme kallëzimin penal ndaj Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ashtu siç kishte vendosur në mbledhjen e dy ditëve më parë, KLD kërkoi nga Prokuroria që Ministri të ndiqet penalisht për disa akuza në lidhje me kanosjen, fyerjen, intimidimin dhe denigrimi e...
 • Reforma në drejtësi, Meta takim me kryeministrin Rama

  Fillimi i javës nisi me takime politike, e qëllimi kryesor është gjetja e një gjuhe të përbashkët për reformën në drejtësi. Pas takimit që pati dje me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, kreu i Kuvendit Ilir Meta ka shkuar sot në Kryeministri për të diskutuar me aleatin e...
 • Meta: Reforma të miratohet me konsensus. Basha: S’heqim dorë nga vendet e rezervuara

  Kryeparlamentari Ilir Meta dhe Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, lanë të hapur mundësinë e një zgjidhjeje për të mos e çuar në një votim të njëanshëm nga ana e maxhorancës paketën e ndryshimeve kushtetuese për Reformën në Drejtësi. Pas takimit që zgjati për afro dy orë, Meta, i...
 • Reforma në Drejtësi, sot takimi Meta – Basha

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka pritur pasditen e të shtunës për t’i kthye përgjigje Kryetarit të parlamentit, Ilir Meta, për ftesën e bërë një ditë më parë. Basha ka zgjedhur paraditen e të dielës për t’u ulur në takim me Metën, në orën 11:00 në hotel “Rogner”....
 • Bilanci 1 vjeçar i Bashkisë, reagojnë këshilltarët e djathtë

  Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Bashkinë e Tiranës reaguan pas aktivitetit të Bashkisë për bilancin 1 – vjeçar të punës. Ata e quajtën si bilancin e rrënimit dhe të paligjshmërisë. Kreu i këshilltarëve, Leonard Olli deklaroi në Tiranë ka mbyllje masive të biznese, rritje taksash, abuzime me fondet...
 • Futja e Reformës në Drejtësi në kalendarin e punimeve

  Ajo u raportua si përfshirje e Reformës në Drejtësi në kalendarin 3-javor të punimeve të Kuvendit, e reflektuar kjo edhe në faqen zyrtare të Parlamentit në fakt bëhet fjalë për nismën e 30 deputetëve të Partisë Demokratike për atë që opozita e ka cilësuar si “dekusarizimi” i Kuvendit. Kuvendi...
 • Meta fton Bashën në takim për Reformën në Drejtësi

  Pak pasi zhvilloi një takim me Ambasadorin amerikan Donald Lu e atë të BE, Vlahutin, Ilir Meta u shfaq në rolin e negociatorit me opozitën, për arritjen e një konsensusi për Reformën në Drejtësi. Kryetari i Kuvendit i drejtoi një ftesë zyrtare Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për...
 • KQZ, formularët me probleme për verifikim në Prokurori

  Formularët e vetëdeklarimit të ministrave, deputetëve dhe kryetarëve të Bashkisë, që kanë pranuar se kanë patur probleme me drejtësinë në të shkuarën e tyre, do t’i dërgohen Prokurorisë për hetim të hollësishëm. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ra parimisht dakord për këtë çështje. Vendimarrja për ta do t’i takojë mbledhjes...
 • BE dhe SHBA propozuan marrëveshje para takimit Rama – Basha

  Në deklaratën e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të një dite më parë, ku flitej për dështimin e takimit Rama – Basha thuhej se; “Qeveria shfaqi fleksibilitet, në fund, ndërsa opozita nuk bëri të njëjtën gjë”. Arsyen e kësaj fraze e kanë zbuluar për “Zërin e Amerikës”...
 • PD: Rama e do drejtësinë për të mbrojtur kriminelët

  Demokratët akuzuan nga salla e Kuvendit Kryeministrit Rama se, përmes Reformës në Drejtësi po tenton kapjen e këtij sistemi. Opozita thotë se sulmi ndaj gjyqtarit, që pezulloi nga detyra Drejtorin e Policisë së shtetit, Haki Çakon është dëshmi se Kryeministri e do drejtësinë për të mbrojtur veten dhe kriminelët...
 • Basha: Rama sulmon gjyqtarin që dje liroi babain e Tahirit

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë Edi Rama dhe Saimir Tahiri po ushtrojnë prej dy ditësh një presion mafioz ndaj drejtësisë. Sipas tij, ky presion zbulon para çdokujt me dy pare mend, se kush janë urdhëruesit e megaskandalit të përgjimit. Basha shprehet se këtij krimi shtetëror, ata i...
 • Rama: Reformën e miratojmë me çdo kusht

  Mazhoranca po bën gati draftin e Reformës në Drejtësi për t’ia paraqitur Kuvendit për votim. Kryeministri Rama në seancë planare i është drejtuar deputetëve të djathtë, të pranishëm, duke iu premtuar se drafti do të miratohet dhe se pret që këtij procesi t’i bashkohet edhe opozita. Rama u kujdes...
Emisione