Kategoria : Politika

 • Lista/ “Emrat e policëve që drejtojnë mbjelljen e kanabisit në vend”

  Partia Demokratike lidh drejtpërdrejt drejtuesit e policisë, sa i përket mbjelljes së kanabisit në vend. Në një deklaratë për mediat, nënkryetari i PD-së, Edi Paloka lexoi një listë me emra drejtuesish të oplicisë, që sipas tij dhe PD-së menaxhojnë mbjelljen e kanabisit në vend. Lista sipas PD-së -Ervin Hodaj,...
 • PD: Drejtori i Pastrimit të Parave ka kërcënuar gjykatësit

  PD ka vazhduar me akuzat ndaj qeverisë Rama. Në një deklaratë për mediat, sekretari për Zgjedhjet, Ivi Kaso e ka cilësuar Alket Hysenin, Drejtor i Parandalimit të Pastrimit të Parave, si ushtar të Ramës. Kaso ka thënë se Hyseni me urdhër të kryeminsitrit ka kërcënuar këto ditë gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor, me qëllim...
 • Berisha publikon videon: Eskobari i Ballkanit shëtiti me skaf në Sarandë

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video, ku sipas tij duket Klement Balilin, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Në videon e postuar në rrjetin social Facebook, Berisha shkruan se i cilësuar i si “Eskobari i Ballkanit” ka mbrojtjen e kryeministrit Edi Rama. Berisha thotë se Balili...
 • Duka takohet me Bashën: Zgjedhjet e lira e të ndershme përmes një qeverie teknike

  Në kuadër të takimeve të nisura prej disa ditësh me partitë e koalicionit të djathtë, Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në mesditë edhe kryetarin e Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka. Pas takimit Duka tha se mbështet idenë e një qeverie teknike, që të përgatisë zgjedhjet e ardhshme...
 • Presidenti takon përfaqësuesit e partive parlamentare, diskutohet ngërçi me Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

  Përfaqësuesit e grupeve parlamentare të forcave kryesore politike iu përgjigjen thirrjes së Presidentit të Republikës për t’u konsultuar për procesin ligjor të përzgjedhjes me anë të shortit, të anëtarëve të Këshillit e Emërimeve të Drejtësisë. Gramoz Ruçi, Edi Paloka, Luan Rama dhe Fatmir Mediu, janë ulur në tryezën e...
 • PD denoncon rishfaqjen e Klement Balilit

  Partia Demokratike publikoi dy fotografi, që sipas saj, faktojnë se ish – Drejtori i Transporteve në Sarandë, Klement Balili, i shpallur në kërkim për trafik ndërkombëtar droge, ndodhet në territorin shqiptar. PD thotë se personi mbi skaf është Klement Balili, duke shijuar ditët e nxehta në det në një...
 • Mungesa e ilaçit, PD: Rama nuk dëgjon thirrjet e fëmijëve me leucemi

  Partia Demokratike ka reaguar për mungesën e ilaçit të leucemisë nëpër spitale, prej të paktën 3 muajsh. Në një deklaratë për mediat, deputetja e kësaj force politike, Albana Vokshi, akuzoi Kryeministrin Rama, i cili sipas saj, nuk e dëgjon zërin dhe lutjet e prindërve të fëmijëve të sëmurë me leucemi...
 • PD: Drejtues të policisë të përfshirë në narkotrafik

  Partia Demokratike përmendi disa drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, si të lidhur me narkotrafikun. Nënkryetari Edi Paloka tha se pas inkriminimit të policisë fshihet Kryeministri Rama, që sipas tij, i ka vënë drejtuesit në shërbim të biznesit të drogës. Edi Paloka, Nënkryetar i PD-së: “Drejtori i Qarkut...
 • Gjykata Administrative rrëzon PS për zgjedhjet në Dibër

  Gjykata Administrative ka rrëzuar kërkesën e Partisë Socialiste, që iu drejtua për pezullimin e dekretit të Presidentit për zgjedhjet në Dibër, ndërsa ende pritet të shqyrtohet kërkesa tjetër, që kjo forcë politike dorëzoi pranë kësaj Gjykate, ku kërkohet pavlefshmëria e këtij dekreti. Në vendimin e Gjykatës Administrative, rrëzimi i...
 • Kriminaliteti në vend, Basha: Kambanë alarmi

  Ngjarjet e fundit që kanë ndodhur në Shqipëri, për kryetarin e Partisë Demokratike tregojnë se qeveria ka rënë. Në një status në rrjetin social Facebook, Lulzim Basha shkruan se grabitjet në zemër të Tiranës apo dhe vrasja e 17-vjeçarit janë një kambanë alarmi. Ai denoncoi edhe një tjetër rast,...
 • Armëmbajtja, Presidenti dekreton ligjin për uljen e dënimit

  Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar ndryshimet e miratuara në korrik në Kodin Penal për armëmbajtjen pa leje. Në datën 23 gusht hyn në fuqi ligji i ri. Ndryshimet e reja në ligjin për armëmbajtjen pa leje dhe tregtimin e municioneve janë ulur ndjeshëm, pasi Gjykata Kushtetuese rrëzoi qeverinë për dy...
 • Basha takon aleatët, Mediu: Për zgjedhjet e lira duhet qeveri teknike

  Kushtit të Partisë Demokratike, për mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme nga një qeveri teknike i janë bashkuar edhe dy aleatët e opozitës, Partia Republikane dhe Aleanca Kuq e Zi. Fatmir Mediu mbështet çdo variant qeverisës dhe ofron si zgjidhje modelin e ndjekur nga Mali i Zi....
 • Mbledhja e KQZ, PS: Marrim pjesë në zgjedhjet lokale në Dibër

  Partia Socialiste do të marrë pjesë në zgjedhjet e pjesshme lokale të 11 shtatorit në Dibër edhe pse është kundër dekretit të presidentit për mbajtjen e zgjedhjeve në këtë datë. Qëndrimi është shprehur nga përfaqësuesit i kësaj forcë në Komisionin Qendror te Zgjedhjeve, ku u miratuan aftet procedurale për...
 • PD akuzon Ramën për stadiumin “Qemal Stafa”: Gllabëroi edhe 2800 m/2

    Partia Demokratike akuzoi kryeministrin Rama se ka thelluar më tej atë që opozita e cilëson aferë korruptive me stadiumin “Qemal Stafa”. Demokratët publikuan një vendim qeverie, dhe disa harta, që sipas tyre, 2800 metra katrorë pronë e bashkisë dhe e qytetarëve të Tiranës, do të kalojnë për dyqane...
 • Ngërçi i Reformës në Drejtësi, Presidenti konsultime me konstitucionalistë

  Përpara se të diskutojë me grupet parlamentare të martën mbi ngërçin ligjor të krijuar nga mosmiratimi i ligjit për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një organ i ri që ngrihet pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve kushtetuese, Presidenti i Republikës është konsultuar me konstitucionalistë dhe...
 • PD: Xhafa të largohet nga Komisioni i Reformës në Drejtësi

  Partia Demokratike kërkon largimin e Fatmir Xhafajt nga Komisioni i Reformës në Drejtësi. Opozita thotë se Xhafaj është në konflikt interesi, pasi sipas saj, i vëllai i tij, Agron Xhafaj rezulton të jetë pjesë e një trafiku ndërkombëtar droge, ndaj të cilit demokratët thonë se, ka edhe një kërkesë...
 • Basha: Nuk ka zgjedhje me Ramën Kryeministër

  Kreu opozitës, Lulzim Basha thotë se Partia Demokratike nuk do të pranojë zgjedhje me Edi Ramën Kryeministër. Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat, Basha u shpreh se kreu i qeverisë me një grusht mercenarësh mediatikë kanë vënë kujën me dëshpërim kundër kushtit të patejkalueshëm të opozitës, për krijimin...
 • Basha: Gati ligji për Arsimin e Lartë

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha premton se, pas ardhjes në pushtet ligji për Arsimin e Lartë do të jetë nisma e parë që do të kalojë nga maxhoranca e re. Përmes një deklarate për shtyp, Basha thotë se, Partia Demokratike do të financojë Arsimin e Lartë për të...
 • PD: Rama mbron vëllain trafikant të Xhafajt

  Kryeministri Edi Rama është vënë sërish në qendër të akuzave të opozitës. Partia Demokratike thotë se kreu i qeverisë po merr në mbrojtje vëllain e Fatmir Xhafajt, që sipas saj është i përfshirë në trafik ndërkombëtar droge. Sipas Partisë Demokratike, pyetja që bën çdo qytetar është “pse duhet që...
 • Zgjedhjet në Dibër, PS çon dekretin e Nishanit në Gjykatën Administrative

  Partia Socialiste duket se nuk tërhiqet nga kërkesa e saj për pezullimin e datës se dekretuar nga presidenti Bujar Nishani, për zgjedhjet në bashkinë e Dibrës. Kjo force i është drejtuar Gjykatës Administrative për të kërkuar shpalljen e dekretit të datës 2 gusht të kreut të shtetit si të...
Emisione