Kategoria : Politika

 • Takimi Rama – Basha, Berisha: Kryeministri shkel protokollin

  Ish – Kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me takimin që po mbahet mes Kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Sipas Berishës, Rama shkeli rëndë protokollin e këtij takimi, duke e shndërruar nga bilateral në trilateral. “Të dashur miq, takimin e thirrur si bilateral...
 • PD, akuza Veliajt për aneksin e stadiumit “Qemal Stafa”

  Partia Demokratike i bëri thirrje Kryebashkiakut të Tiranës, Erjon Veliaj të ndalë zbatimin e planit, në territorin pas stadiumit “Qemal Stafa”. Këshilltarët e djathtë thonë se, Veliaj kërkon ta kthejë në sheh për kulla betoni këtë hapësirë, të parashikuar nga Basha për t’u kthyer në lulishte. Sipas demokratëve, pas...
 • Presidenti Nishani takohet me Kozias

  Abrogimi i ligjit të luftës, çështja e pronave të shtetasve shqiptarë në Greqi, si dhe ajo e komunitetit çam ishin në qendër të takimit që Presidenti Bujar Nishani zhvilloi me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kozias. Kreu i Shtetit e përshëndeti këtë vizitë të dytë të...
 • Zhvillohet takimi Rama – Basha, diskutohet e ardhmja e Reformës në Drejtësi

  Ka nisur takimi i fiksuar në 17:00 mes Kryeministrit Rama dhe Kryetarit të Partisë Demokratike Basha, që po mbahet në Pallatin e Kongreseve. Reforma në Drejtësi, e bllokuar prej disa javësh edhe për shkak të presionit ndërkombëtar, do të jenë në qendër të bashkëbisedimit mes Ramës e Bashës. Përveç...
 • Mogherini: Reforma në Drejtësi, thelbësore për integrimin

  Edhe Bashkimi Europian ka shtuar presionin te palët politike në Shqipëri për miratimin e Reformës në Drejtësi. Sot ishte vetë Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini që me një deklaratë të posaçme, shprehet se kjo reformë është thelbësore për hapin tjetër të vendit drejt integrimit në...
 • PD: Rama të mos mbajë dy qëndrime për çështjen e Rroshit

  Partia Demokratike i bën thirrje Kryeministrit Edi Rama, që të shprehet publikisht nëse është me dekriminalizimin apo me krimin, sa i përket çështjes së Kryetarit të Bashkisë Kavajë, Elvis Rroshit. Nëpërmjet Kreut të Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj, opozita i kërkon kreut të qeverisë të mos mbajë...
 • Prokuroria: S’ka vepër penale në thirrjet e Berishës

  “Ju bëjnë thirrje qytetarëve shqiptarë, për sigurinë e tyre të armatosen, për të mbrojtur veten sepse nuk kanë asnjë siguri. Po po, të armatosen se armatoset dhe amerikani. Dhe me urgjencë të sjellin ligjin”. Për Prokurorinë e Përgjithshme kjo deklaratë e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk është në kundërshtim me...
 • Basha i përgjigjet Ramës për Reformën në Drejtësi

  Një ditë para takimit me kryeministrin Edi Rama, kryetari i opozitës Lulzim Basha shprehu gatishmërinë për të gjetur me të dakordësinë për reformën në drejtësi. “Dhe do të përpiqem patjetër të gjej gjuhën e përbashkët me kundërshtarin politik, por vetëm sipas standardeve europiane: për zgjedhje të lira dhe të...
 • Dilemat pas dorëheqjes së Elvis Rroshit

  Deklarata e një dite më parë e Elvis Rroshit, i cili përmes një postimi në Facebook deklaroi se do të tërhiqte dorëheqjen e dhënë po përmes rrjeteve sociale 3 ditë më parë, ka ngritur shumë pikëpyetje. Ligji për Pushtetit Lokal parashikon se në rast të dorëheqjes, Kryetari i Bashkisë ia...
 • Konventa e FRPD -së

  Lulzim Basha la jashtë retorikës politike këtë të shtunë Reformën në Drejtësi dhe atë Zgjedhore. Nga Konventa Kombëtare e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Basha zgjodhi të flasë për modelin që po ndërton në partinë e tij, teksa krerët e mazhorancës i akuzoi si promovues të krimit në politikë....
 • Rama: Pranojmë kërkesën e opozitës për 2/3

  Edhe pse mosbesues se opozita do të pranojë dorën e tij të shtrirë, për të miratuar së bashkua Reformën në Drejtësi, Kryeministri Rama është ofruar publikisht që të pranojë kërkesën e saj të vjetër për të votuar me 2/3 anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe...
 • Berisha telefonatë me Victoria Nuland

  Reforma në Drejtësi ishte në qendër të një bisede telefonike që ish – Kryeministri Sali Berisha pati me Ndihmës Sekretaren Amerikane të Shtetit, Victoria Nuland. Zyrtarja e lartë amerikane theksoi rëndësinë e madhe të kësaj reformë për integrimin e Shqipërisë në Europë dhe shprehu vlerësimin e saj në përpjekjet...
 • Pajisja e përgjimit, PD thirrje prokurorisë për zbardhjen e të vërtetës

  Partia Demokratike ka vijuar me akuzat ndaj Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, sa i përket pajisjes së pëgjimit, që sipas selisë blu, është përdorur nga Ministri për të kryer përgjime të paligjshme, në dijeni të Kryeministrit Rama. Në një dalje për mediat, Nënkryetari Edi Paloka tha se u bë...
 • Nuland i telefonon Bashës

  Ndihmës-Sekretarja e Shtetit për Çështje Europiane dhe të Euroazisë Victoria Nuland i telefonoi sot kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha, për të nxitur përparimin lidhur me përpjekjen për Reformën në Drejtësi. Ndihmës-Sekretarja Nuland theksoi se udhëheqësit e partive politike duhet ta përdorin takimin e 6 Qershorit mes...
 • Elvis Rroshi: Nuk dorëhiqem, do vazhdoj detyrën time pasi jam i pafajshëm

  Tre ditë pasi deklaroi dorëheqjen nga detyra, Elvis Rroshi ka kthyer vendimin për  të lënë postin e kryebashkiakut të Kavajës duke lajmëruar se ka vendosur të vazhdojë detyrën, pasi sipas tij posedon dokumenta që vërtetojnë  se ai është i pastër.  Vendimin për t’u rikthyer në detyrë Elvis Rroshi e...
 • Berisha: Tahiri akuzon zëvendësin për përgjimin

  Ish –kryeministri Sali Berisha thotë se për pajisjen e përgjimit të gjetur në paradhomën e tij, Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka akuzuar zëvendësin e tij, Ilir Markon, emërim i Lëvizjs Socialiste për Integrim. Sipas Berishës, Tahiri ka rrethuar zyrën e Markos menjëherë dhe ka kërkuar aparatin marrës të...
 • PD: Kryebashkiaku i Divjakës, i dënuar në Itali për vepra të rënda penale

  Përfaqësues të Partisë Demokratike kanë protestuar përpara Bashkisë së Divjakës, duke akuzuar Kryetarin Fredi Kokoneshi, se ka fshehur në formularin e vetëdeklarimit një vepër të rëndë penale të kryer në Milano në vitet ‘94-95. Kjo akuzë e përfaqësueve të opozitës shkaktoi tensione në sheshin para bashkisë. Vetë Kryebashkiaku i...
 • Lulzim Basha kërkon falje për reklamat e tij, u jep të drejtë sulmeve të ish –opozitës kundër Berishës

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mbrëmë në një intervistë te “Ora News”, ka kërkuar falje për reklamat televizive që qeveria Berisha ka transmetuar gjatë qeverisjes së saj. Është hera e parë që Basha i kërkon falje shqiptarëve për elementë të qeverisjes së zotit Berisha dhe e ka nisur pikërisht...
 • Basha takohet me qytetarë e tregtarë të Lezhës

  Nga Lezha, ku u takua me banorë e tregtarë të këtij qytetit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka varfëruar shqiptarët, duke shpërdoruar taksat e shqiptarëve për shërbime luksi. Basha tha se pas ardhjes në pushtet, qeveria e tij do të investojë për hapjen e vendeve...
 • Partitë e vogla për reformën zgjedhore

  Përfaqësues të 43 partive të vogla i kanë dorëzuar Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta një sërë ndryshimesh në kodin zgjedhor. Propozimet e paraqitura në formën e një drafti synojnë votimin e numërimin elektronik, listat e hapura si dhe ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në një konferencë për shtyp, kryetarë të këtyre...
Emisione