Kategoria : Politika

 • Pezulloi Çakon, Rama: Gjyqtari, killer me pagesë i drejtësisë

  Akuzave për korrupsion të gjyqtarit, që ka vendosur pezullimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako, të bëra me parë nga Ministri i Brendshëm Saimiri Tahiri, i janë shtuar dhe ato të Kryeministrit të vendi, Edi Rama. Ky i fundit nëpërmjet një statusi në...
 • Tahiri: Gjyqtari që pezulloi Çakon, liroi grabitës e përdhunues

  Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri sulmoi ashpër gjyqtarin Arjan Aliaj, që dha masën e pezullimit nga detyra ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Haki Çako, me urdhër të Prokurorisë, që po heton mbi futjen në mënyrë të paligjshme në Shqipëri të pajisjes italiane të përgjimit. Në një aktivitet për...
 • Basha: Ndërkombëtarët të mos heshtin

  “Heshtja nuk është naivitet, por bashkëpërgjegjësi”. Me këtë ftesë dhe sfidë për të folur, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu drejtua ndërkombëtarëve pak orë përpara deklatave të SHBA dhe BE, pa e ditur se do të merrte kritika të forta prej tyre, për qëndrimin që mbajti opozita në...
 • Rama te panairi: Së shpejti policia me uniforma të reja

  Kryeministri Rama, i shoqëruar nga Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri kanë vizituar panairin e organizuar nga policia, përballë Pallatit të Kongreseve. Gjatë fjalës së tij, Rama tha se së shpejti do të bëhet prezantimi i uniformave të reja në Policinë e Shtetit. Gjithashtu u shpreh se policia ka marrë një...
 • Meta në Forumin Global Hebraik

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në Forumin Global të Komitetit Hebraik Amerikan, që mbahet në Washington. Gjatë këtij Forumi u zhvilluan edhe dy seanca të veçanta, kushtuar raporteve mes popullit shqiptar dhe popullit hebre, si dhe marrëdhënieve mes Shqipërisë, Izraelit dhe SHBA. “Jam krenar që përfaqësoj një...
 • Skandali i përgjimeve, Basha kërkon “kokën” e Saimir Tahirit

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kërkuar “kokën” e Ministrit të Brendshëm, pas skandalit të përgjimeve. Në një konferencë për mediat, pas pezullimit nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako dhe masës “arrest shtëpie” të dhënë, për dy zyrtarë të tjerë të lartë të...
 • BE: Takimi Rama – Basha, rast i humbur

  Për Bashkimin Europian, takimi midis Kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha për Reformën e Drejtësisë ishte një rast i humbur. Brukseli pret që kontaktet dhe bisedimet për reformën të rifillojnë, pasi aprovimi i reformës së Gjyqësorit është kyç për qytetarët shqiptarë dhe hapjen e negociatave të...
 • Basha: Nëse deputetët e PD votojnë reformën, djegim mandatet

  Një ditë pasi Kryeministri Rama deklaroi se, Reforma në Drejtësi do të kalojë në parlament, pas dështimit të negociatave me Lulzim Bashën, Kryetari i Partisë Demokratike mblodhi Grupin Parlamentar për t’u komunikuar qëndrimin që opozita do të ketë në parlament. Frika për një rrjedhje të mundshme të votave e...
 • Reforma në Drejtësi, dështon takimi Rama – Basha

  180 minuta takim nuk mjaftuan, që krerët e shumicës dhe pakicës të arrinin një marrëveshje, që do të çonte në miratimin konsensual të Reformës në Drejtësi. Mosbesimi ka dominuar, edhe pse palët pranuan të uleshin në tryezën e bisedimeve. Këtë e dëshmoi dhe dalja e Kryeministrit pas takimit, me...
 • Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin për Kokëdhimën

  Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin, me të cilin e konsideroi si të papajtueshëm me Kushtetutën të mandatit të Deputetit Socialist, Koço Kokëdhima. Vendimi bë publik 4 javë më parë, por tashmë gjykata ka publikuar edhe argumentat, që çuan në këtë përfundim. Kokëdhima u dërgua në gjykatë, nga një grup...
 • Takimi Rama – Basha, Berisha: Kryeministri shkel protokollin

  Ish – Kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me takimin që po mbahet mes Kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Sipas Berishës, Rama shkeli rëndë protokollin e këtij takimi, duke e shndërruar nga bilateral në trilateral. “Të dashur miq, takimin e thirrur si bilateral...
 • PD, akuza Veliajt për aneksin e stadiumit “Qemal Stafa”

  Partia Demokratike i bëri thirrje Kryebashkiakut të Tiranës, Erjon Veliaj të ndalë zbatimin e planit, në territorin pas stadiumit “Qemal Stafa”. Këshilltarët e djathtë thonë se, Veliaj kërkon ta kthejë në sheh për kulla betoni këtë hapësirë, të parashikuar nga Basha për t’u kthyer në lulishte. Sipas demokratëve, pas...
 • Presidenti Nishani takohet me Kozias

  Abrogimi i ligjit të luftës, çështja e pronave të shtetasve shqiptarë në Greqi, si dhe ajo e komunitetit çam ishin në qendër të takimit që Presidenti Bujar Nishani zhvilloi me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kozias. Kreu i Shtetit e përshëndeti këtë vizitë të dytë të...
 • Zhvillohet takimi Rama – Basha, diskutohet e ardhmja e Reformës në Drejtësi

  Ka nisur takimi i fiksuar në 17:00 mes Kryeministrit Rama dhe Kryetarit të Partisë Demokratike Basha, që po mbahet në Pallatin e Kongreseve. Reforma në Drejtësi, e bllokuar prej disa javësh edhe për shkak të presionit ndërkombëtar, do të jenë në qendër të bashkëbisedimit mes Ramës e Bashës. Përveç...
 • Mogherini: Reforma në Drejtësi, thelbësore për integrimin

  Edhe Bashkimi Europian ka shtuar presionin te palët politike në Shqipëri për miratimin e Reformës në Drejtësi. Sot ishte vetë Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini që me një deklaratë të posaçme, shprehet se kjo reformë është thelbësore për hapin tjetër të vendit drejt integrimit në...
 • PD: Rama të mos mbajë dy qëndrime për çështjen e Rroshit

  Partia Demokratike i bën thirrje Kryeministrit Edi Rama, që të shprehet publikisht nëse është me dekriminalizimin apo me krimin, sa i përket çështjes së Kryetarit të Bashkisë Kavajë, Elvis Rroshit. Nëpërmjet Kreut të Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj, opozita i kërkon kreut të qeverisë të mos mbajë...
 • Prokuroria: S’ka vepër penale në thirrjet e Berishës

  “Ju bëjnë thirrje qytetarëve shqiptarë, për sigurinë e tyre të armatosen, për të mbrojtur veten sepse nuk kanë asnjë siguri. Po po, të armatosen se armatoset dhe amerikani. Dhe me urgjencë të sjellin ligjin”. Për Prokurorinë e Përgjithshme kjo deklaratë e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk është në kundërshtim me...
 • Basha i përgjigjet Ramës për Reformën në Drejtësi

  Një ditë para takimit me kryeministrin Edi Rama, kryetari i opozitës Lulzim Basha shprehu gatishmërinë për të gjetur me të dakordësinë për reformën në drejtësi. “Dhe do të përpiqem patjetër të gjej gjuhën e përbashkët me kundërshtarin politik, por vetëm sipas standardeve europiane: për zgjedhje të lira dhe të...
 • Dilemat pas dorëheqjes së Elvis Rroshit

  Deklarata e një dite më parë e Elvis Rroshit, i cili përmes një postimi në Facebook deklaroi se do të tërhiqte dorëheqjen e dhënë po përmes rrjeteve sociale 3 ditë më parë, ka ngritur shumë pikëpyetje. Ligji për Pushtetit Lokal parashikon se në rast të dorëheqjes, Kryetari i Bashkisë ia...
 • Konventa e FRPD -së

  Lulzim Basha la jashtë retorikës politike këtë të shtunë Reformën në Drejtësi dhe atë Zgjedhore. Nga Konventa Kombëtare e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Basha zgjodhi të flasë për modelin që po ndërton në partinë e tij, teksa krerët e mazhorancës i akuzoi si promovues të krimit në politikë....
Emisione