Kategoria : Politika

 • Të martën mblidhet kryesia e re e socialistëve

  Mbledhja e parë e kryesisë së sapozgjedhur të Partisë socialiste do të zhvillohet ditën e martë. Janë disa çështje që do të diskutojë kryesia e re, por duket se më të rëndësishmet do të jenë ato për vendosjen e një afati për përmbylljen e  zgjedhjeve për kryetar të degëve,...
 • KKT miraton projektin e stadiumit, Rama: E kritikojnë pa e parë

  Projekt ideja për Stadiumit Kombëtar “Qemal Stafa”, që do të marrë emrin “Arena Kombëtare”, ka marrë miratimin e Këshillit Kombëtar të Territorit, ndërsa leja për zbatimin e tij do të jepet pasi të plotësohet dokumentacioni i plotë. Projekti i arkitektit italian ka ngjallur jo pak debate, të cilat Kryeministri...
 • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e dy qeverive mbahet në qershor

  Mbledhja e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës do të mbahet më 3 qershor.Vendimi për këtë datë u morr në mbledhjen e sotme të qeverisë së Kosovës. Kryeministri kosovar, Isa Mustafa tha se  kjo mbledhje mund të mbahet në mjediset e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë. Mbledhja e fundit...
 • PD: ERE konfirmon abuzimet e qeverisë me energjinë

  Partia Demokratike thotë se raporti i Entit Rregullator të Energjisë Elektrike konfirmoi akuzat e opozitës për abuzimet e qeverisë në sektorin energjetik. Deputetja Jorida Tabaku tha se çmimi i energjisë elektrike për konsumatorët familjarë u rrit me rreth 13 përqind gjatë vitit 2015. Sipas Partisë Demokratike, raporti ERE -s,...
 • PR: Qeveria po i grabit tokat banorëve në Dhërmi

  Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka denoncuar grabitjen e tokave që sipas tij, qevereria po u bën 123 familjeve në Dhërmi. Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane:“Bashkia e Himarës, nën urdhrin politik të Kryeministrisë, kërkon të fillojë shpronësimin dhe shtetëzimin, duke iu marrë tokën e trashëguar 123 familjeve...
 • Steinmeier: Reforma në Drejtësi kusht për integrimin

  Edhe Ministri i Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier e vlerëson miratimin e Reformës në sistemin e drejtësisë si gur themeli për rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian, duke zbuluar dhe se ky kusht do të theksohet dhe në progres-raportin e Bashkimit Europian për vendin tonë. Debatet për Reformën, kryediplomati...
 • Nishani në NATO, Stoltenberg vlerëson luftën kundër terrorizmit dhe rolin në rajon

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në ditën e dytë të vizitës në Bruksel është pritur në një takim të veçantë nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s, Jens Stoltenberg. Bashkë me delegacionin zyrtar që e shoqëron, Nishani dhe Stoltenberg kanë diskutuar për afro 45 minuta, mbi çështjet e sigurisë...
 • PD nis riorganizimin për zgjedhjet

  Një vit përpara mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare, Partia Demokratike ka nisur procesin e riorganizimit të saj në mbarë vendin. Vendimet e para, që dolën nga mbledhja e kryesisë, përcaktuan krerët e grupeve të punës që do të drejtojnë fushatën e partisë në 12 qarqet e vendit, si dhe emërimet...
 • Meta në konferencën e grave parlamentare

  Në Tiranë u zhvillua konferenca rajonale e Grave Parlamentare. Jeta parlamentare, e parë nga këndvështrimi i grave deputete, ishte tema kësaj konferece të organizuar nga Kuvendi i Shqipërisë. Hapjen e diskutimeve dhe shkëmbimit të eksperiancave e përshëndeti kryetari i Kuvendit, Ilir Meta. Ai tha se ndryshimet në kodin elektoral...
 • PD: Rama fsheh planin e kullës të stadiumit

  Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin se në projektin për ndërtimin e një kulle betoni në aneksin e stadiumit “Qemal Stafa” ka bërë bashkë Emiljano Shullazin dhe “Hakmarrjen per Drejtesi”. Demokratët thonë se Rama po e fsheh planin për ndërtimin e kësaj kulle pikërisht për shkak të këtij fakti. Enkelejd...
 • Kërcënimi i akademikëve Koni e Kule nga Shullazi, Rama i falenderon që nuk u tërhoqën nga gara

  Kryeministri Edi Rama zgjodhi t’i falenderojë publikisht rektorin e sapo zgjedhur të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe Dekanin Dhori Kule, që pavarësisht kërcënimeve, nuk u tërhoqën nga gara. Kreu i qeverisë e bëri këtë deklaratë në një takim me krerët e sapo zgjedhur të universiteteve dhe fakulteteve. Koni...
 • PD: Taksat e shqiptarëve për klientelën e Kryeministrit

  Demokratët kanë vijuar me akuzat në adresë të qeverisë për shpërdorim të parave publike. Deputeti Sherefedin Shehu paralajmëroi një panoramë të zymtë edhe për 2016 -ën. Sipas tij, investimet publike do të shënojnë rënien më të madhe dhe se destinacioni i taskave të shqiptarëve për këtë vit do të...
 • Nishani takon Tusk dhe Schulz: Reforma në Drejtësi hap dritën jeshile për negociatat

  Në ditën e tij të parë të vizitës në institucionet e Bashkimit Europian, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u takua me Presidentin e Këshillit të Bashkimit Europian, Donal Tusk. Në deklaratën e përbashkët për shtyp, Presidenti Nishani vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të institucioneve të BE për Shqipërinë, duke shprehur...
 • Rama qetëson britanikët: ‘Shqiponjat e zeza shqiptare’ nuk do t’ju pushtojnë

  Shqipëria ka zënë një vend kryesor në mediat në Britaninë e Madhe. Pas “përplasjes” së parë të kryeministrit Edi Rama me ministrin britanik të Drejtësisë, Michael Gove, ka qenë televizioni “Sky News” për të cilin shefi i qeverisë dha një intervistë nga Tirana. Rama mbështeti qëndrimin e tij se...
 • Rama inspektime në Lushnje e Divjakë

  Kryeministri Rama i është rikthyer edhe njëherë inspektimeve në qendrat shëndetësore ku kryhen kontrollet e chek -upit, një nga koncesionet më të sulmuara të qeverisë Rama. Rama ishte në qendrën shëndetësore të Lushnjes, ku brenda një viti janë kryer 21 mijë vizita në 17 kabinete të instaluara. Ndërsa në...
 • Kërcënimi i Dhori Kules nga Shullazi, Bylykbashi: Rama mori përsipër negociata private

  Një tjetër akuzë drejtoi Partia Demokratike ndaj Kryeministrit Edi Rama dhe Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, në lidhje me Emiljano Shullazin. Deputeti Oerd Bylykbashi tha se pasi ishin njoftuar nga rektori i Universitetit të Tiranës, Dhori Kule se ishte kërcënuar, ata kanë marrë përsipër të negociojnë privatisht me Shullazin,...
 • Privatizimi i OSSH tek CEZ

  Edhe pse pa praninë e opozitës, mazhoranca ka konstituar komisionin hetimor që do të ketë si objekt të punës privatizimin nga qeveria Berisha të OSSH te çekët e CEZ. Kryetari i komisionit, Taulant Balla, tha se CEZ është favorizuar si në privatizim ashtu edhe në tarifat e energjisë elektrike...
 • Blushi: Jam në opozitë me qeverinë

  Edhe pse nuk ka një vendim zyrtar të Partisë Socialiste për ta larguar nga radhët e saj, mospërfshirja në kryesinë e saj dhe pengesat për të mos kandiduar për kreun e kësaj force, Ben Blushi i sheh si mëse të mjaftueshme për ta parë veten si jashtë selisë rozë. Blushi...
 • Rama i përgjigjet ministrit Britanik: Absurde të tërheqësh Shqipërinë në betejën për “Brexit”

  Fushata kundër daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian prej ditësh ka nisur duke marrë si shembull Shqipërinë, për të cilët britanikët pretendojnë se do bëhen si vendi ynë, nëse dalin nga Unioni. Pak ditë më parë, Sekretari britanik i Drejtësisë, Michael Gove me ironi krahasonte Britaninë jashtë BE-së, si Shqipërinë. Por...
 • Basha: Ekonomia në duart e oligarkëve

  Për më shumë se 70 minuta, kreu i opozitës, Lulzim Basha, denoncoi me shifra korrupsionin që sipas tij, në dy vjet Kryeministri Rama ka bërë përmes dhënies së prokurimeve publike pa tender e garë miqve të tij. “88 milionë dollarë të shqiptarëve të marra nga kjo 11-ëshe, pa tender...
Emisione