Kategoria : Politika

 • Raporti i Forbes për Shqipërinë, PD: Konfirmon përkeqësimin e klimës së biznesit dhe ekonomisë‏

    Raporti i  fundit i publikuar nga revista e njohur” Forbes” për të bërë biznes, që e pozicionoi Shqipërinë në vendin e 69 mes 144 shteteve,  sipas opozitës konfirmon përkeqësimin e ekonomisë. Demokratët thonë se, taksat e larta, korrupsioni dhe pasiguria ligjore kanë bërë që Shqipëria të preferohet gjithnjë...
 • Konsensusi për reformën në Drejtësi, drafti mund të ridërgohet në Komisionin e Venecias

  2016 është shpallur nga maxhoranca si viti i drejtësisë. Pas raportit paraprak të Komisionit të Venecias, që bëri disa rekomandime dhe sugjerime për draftin e reformës në Drejtësi, ekspertët e nivelit të lartë kanë nisur menjëherë nga puna për integrimin e tyre. Ata janë në kontakt të vazhdueshëm edhe me...
 • Raporti i DASH: Në Shqipëri problem korrupsioni

  Deparatamentit Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për të drejtat e njeriut në vitin 2013. Në të thuhet se problem kryesor i shoqërisë shqiptare mbetet korrupsioni dhe përhapja e tij në mënyrë kapilare në të gjithë ngrehinën shtetërore. Raporti vëren se gjatë vitit të kaluar ka patur zvarritje të...
 • Ministria e Brendshme reagon pas akuzave të PD

  Për një njoftim të shpërndarë për mediat, Ministria e Punëve të Brendshme e konsideroi krejt të pavend deklaratën e Partisë Demokratike mbi aksionin anti-drogë të zhvilluar një ditë më parë. Sipas Ministrisë së Brendshme opozita, qoftë dhe për një herë të vetme duhet të përshëndeste luftën dhe rezultatet e...
 • “Ligjet” shkarkojnë kreun e ILDKP

  Komisioni i ligjeve miratoi shkarkimin nga detyra të Kryetares së Inspektoriatit të Lartë të Kontrollit dhe Deklarimit të Pasurive, Zana Xhuka, pas kërkesës së bërë nga 51 deputetë të mazhorancës. Në séance dëgjimore të parashikuar me zonjën Xhuka, ajo nuk ishte e pranishme. Edhe opozita u prezantua vetëm me...
 • Ristani: Policia fshehu vrasjen në Kamëz

  Ndërsa deputeti Arben Ristani ka denoncuar një tjetër ngjarje kriminale të ndodhur në Kamëz dy ditë më parë dhe që sipas tij është mbajtur e fshehur nga policia. Në faqen e tij në Facebook Ristani shkruan se në qendër të Kamzës u plagos një person me inicialet Y.K dhe...
 • Rama: Do të zhdukim informalitetin tek biznesi

  Kryeministri i vendit Edi Rama u ka premtuar përfaqësuesve të bisnesit se qeveria është e vendosur që të respektojë çdo ligj, duke bërë të mundur kështu që edhe puna e bizneseve shqipëtare të shkojë mbarë. Në një takim me përfaqësuesit e bisnesit, ai premtoi se do të investohet shumë...
 • PD: Policia po fsheh ngjarjet kriminale

  Partia Demokratike akuzoi sot Ministrinë e Brendshme se fsheh qëllimisht ngjarjet e rënda kriminale për të përmirësuar shifrat e rendit. Deputeti Arben Ristani solli edhe raste konkrete që nuk figurojnë në raportet e Ministrisë së Brendshme....
 • Rama vizitë zyrtare në Beograd

    Kryeministri Edi Rama do të vizitojë Serbinë në muajin shkurt, si pjesë e një turi vizitash në rajon. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i jashtëm serb Ivan Mrkiç, që citohet nga mediat vendase të ketë thënë se data e saktë pritët të përcaktohet së shpejti nga...
 • Shkarkime masive nga administrata

  Numri i të larguarve nga rradhët e administratës publike të cilët i janë drejtuar për asistencë ligjore falas zyrës së vënë në dispozicion nga Partia Demokratike i ka kaluar 1 mijë e 500 personat. Përfaqësuesi i kësaj zyre, juristi Ivi Kaso thotë se të shkarkuarit nga qeveria e majtë...
 • Tahiri: Kjo është situate e rendit që kanë ëndërruar shqiptarët

  Numri i veprave kriminale ka rënë, zbulueshmëria e tyre është rritur, ndërsa aksidentet rrugore kanë pësuar rënie. Kjo është situate e rendit për muajin dhjetor, e krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2012 e paqyruar në shifra nga Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, sipas të cilit kjo është...
 • PD: Tahiri nuk ka pjekurinë për të mbajtur postin

  Postimin në faqen personale të Facebook–ut nga ministri i brendshëm Saimir Tahiri, me anë të të cilit përgëzon forcat e policisë për vrasjen e një qytetari të shpallur në kerkim, në Durrës, Partia Demokratike e quan të turpshme. Për demokratët, me këtë qëndrim ministri i brendshem ka treguar se...
 • PS hedh poshtë propozimin e LSI për biznesin fason

  Paketa e re fiskale ka përçarë mazhorancen në komisionin parlamentar të ekonomisë. Ministria e Financave ka kundështuar propozimin e bërë nga Levizja Socialiste për Integrim për ta lënë në masën 10 përqind tatim-fitimin për biznesin fason. Sipas zëvendësministrit Ervin Mete, nga ulja e tatim-fitimit nga 15% në 10% efekti në...
 • PD, 39 amandamentet për projektbuxhetin 2014

  Partia demokratike ka depozituar pranë parlamentit 39 amendamente për të ndryshuar projektbuxhetin e vitit 2014. Kryetari Lulzim Basha ka pranuar se ato mbështeten në tryezat e organizuara me grupet e interesit, por edhe në premtimet elektorale të kryeministrit, që sipas Bashës nuk janë reflektuar në këtë projektbuxhet. Ai renditi...
 • Rama "harron" premtimin për gjobat e bizneseve

  E kishte premtuar disa herë në fushatë elektorale se do të falte të gjitha gjobat e bizneseve të vëna në fillim të muajit mars. Por pas tre muajsh në krye të qeverisë, kryeministri Edi Rama nuk ka bërë asnjë hap për të përmbushur këtë premtim. Burime nga ministria e...
 • Rama “harron” premtimin për gjobat e bizneseve

  E kishte premtuar disa herë në fushatë elektorale se do të falte të gjitha gjobat e bizneseve të vëna në fillim të muajit mars. Por pas tre muajsh në krye të qeverisë, kryeministri Edi Rama nuk ka bërë asnjë hap për të përmbushur këtë premtim. Burime nga ministria e...
 • PD feston 23-vjetorin në Durrës

  Partia Demokratike ka kremtuar me një ceremoni të veçantë 23-vjetorin e themelimit të degës së saj për qytetin e Durrësit. I pranishëm në aktivitet, kreu i Partise Demokratike Lulzim Basha vlerësoi lart figurën e të ndjerit Sokol Olldashi, për të cilin tha se ishte një ndër të rinjtë e...
 • Dorëzojnë mandatin 5 ministra të kabinetit Rama

  Pak ditë pas lënies së mandatit të deputetit nga 7 ministra të qeverisë Rama, edhe 5 anëtarë të tjerë të kabinetit kanë dorëzuar sot mandatin e fituar më 23 qershor. Ministrat që kanë dorëzuar mandatin janë; ministri i brendshëm Saimir Tahiri, ai i shëndetësisë Ilir Beqja, ministrja e arsimit...
 • Republikanët dhe ish -pronarët kundër projekt buxhetit

  Zgjidhja njëherë e përgjithmonë e çështjes së pronës dhe kthimin e saj pronarëve të ligjshëm duket se është një tjetër premtim i pambjatur i kryeministrit Rama. Qeveria ka parashikuar 16 milion dollarë në buxhetin e vitit 2014, ku 13 milion dollarë do të vijnë nga fondi që do të...
 • PD, kërkon shpjegim nga ministri i Brendshëm, për vrasjen e vellezërve Çollaku

  TIRANË-Dielli-al-Pas heshtjes së qeverisë mbi vrasjen e 2 vëllezërve Korcar Çollaku, Partia Demokatike ka dorëzaur ditën e sotme në Komisioni e Sigurisë kerkesën për seancë dëgjimore për vrasjen e dy vëllezërve shqiptarë. Shpjegimet PD i kërkon nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri. Për të bërë transparencën e kësaj ngjarjeje...
Emisione