Kategoria : Politika

 • Basha: Rama mori në mbrojtje Prengën

  Qëndrimin e mbajtur nga Kryeministri Edi Rama, pas ngjarjeve të së enjtes në parlament, kreu i opozitës, Lulzim Basha e quan mbrojtje të kreut të qeverisë për Armando Prengën. Basha thotë se si opinioni publik, ashtu dhe Brukseli, janë të tronditur nga avokatia që Kryeministri po i bën Deputetit...
 • Tension dhe vezë në parlament, opozita bllokon foltoren e Kuvendit

  Në këtë mënyrë u mbyll seanca parlamentare e kësaj të enjteje. Zhurmë, tension dhe vezë të hedhura në drejtim të kryeministrit Rama. Pavarësisht se Garda e Republikës bëri kontrrolle të imtësishme të deputeteve të opozitës, ku gjeti disa vezë në çantat e tyre, duket se disa kanë mundur t’i...
 • Vezët në Kuvend, Ruçi: Të përjashtohen 3 deputetët

  Pak orë pas incidentit të shënuar në parlament, ku deputetët e opozitës bllokuan foltoren e Kuvendit dhe goditën me vezë në drejtim të Kryeministrit Rama dhe kabinetit qeveritar, Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër Kryetari të Kuvendit, Ilir Meta, ku i...
 • Rama: Vezët në Kuvend, degradim i opozitës

  Reagimin e opozitës në parlament, Kryeministri Edi Rama e ka komentuar me një postim në rrjetet sociale, ku thotë se këto veprime janë rezultat i një degradimi të plotë të opozitës në këto dy vjet. “Kur një parti politike përdor vezët për t’u shprehur, ka ardhur në pikën e...
 • Blushi: PS të kërkojë ndjesë

  Deputeti socialist Ben Blushi u shfaq i zhgënjyer për situatën ku degradoi seanca plenare e kësaj të enjteje. Blushi i kërkon partisë së tij që të kërkoj falje për cilësine e deputetëve që ka futur në Parlament, shumë prej të cilëve sipas tij preken nga ligji për Dekriminalizmin. Ben...
 • Bylykbashi: Vetëpërjashtimi i Prengës, është nul

  Kryetari i komisionit për dekriminalizimin, Oerd Bylykbashi, thotë se vetëpërjashtimi i Armando Prengës nga parlamenti është nul. Ai shpjegon edhe arsyen përse opozita paraqiti një amendament për ligjin për dekriminalizimin. Oerd Bylykbashi,deputet i PD-së:Deputetë dhe funksionarë të tillë të këtij niveli të mos jenë në parlament, të mos ushtrojnë...
 • Berisha: Do të rishikoj qëndrimin në Kuvend, është kthyer në strofull të krimit

  Ish kryeministri Sali Berisha do të rishikojë qëndrimin e tij në kuvend. Jashtë seancës plenare, që u shoqërua me tension dhe  bllokim nga ana e opozitës, Berisha tha se, kuvendi është kthyer në një strofull krimi që me shumë se çdo gjë tjetër ka në përbërje të tij hajdutë...
 • Konferenca e Kryetarëve hedh poshtë propozimet e PD-së

  Konferenca e Kryetarëve ka hedhur poshtë nismat ligjore të opozitës, atë për një ndryshim në ligjin për dekriminalizimin dhe komisionet hetimore. Opozita ka propozuar një shtesë në ligjin për dekriminalizimin, që parashikon përjashtimin nga politika për funksionarët dhe të zgjedhurit, kur ata arrestohen në kushtet e flagrancës të krimit...
 • Vetëpezullohet Deputeti Armando Prenga

  Vetëpezullohet nga punimet e Kuvendit Deputeti Armando Prenga. Në një letër drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, Deputeti Prenga shkruan se është tërhequr nga punimet e Kuvendit, derisa Gjykata e Lartë të marrë një vendim për fajësinë ose jo lidhur me konfliktin e Lagunës së Patokut. “Duke marrë shkas...
 • Meta në Kopenhagen: Kemi prioritet reformën në Drejtësi

  Gjatë një takimi në Kopenhagen me homologen e tij daneze, kreu i Kuvendit Ilir Meta tha se prioriteti kryesor i axhendës politike shqiptare është reformimi pa vonesa i sistemit të Drejtësisë, si kryefjalë për forcimin e luftës kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe krijimin e një klime më të...
 • Fleckenstein: Kthimi Prengës në Kuvend, shqetësues

  Raportuesi i Komisionit Europian për Shqipërinë Knut Fleckenstein e shikon si shqetësues kthimin e Deputetit Armand Prenga në parlament, megjithatë ai nuk e vlerëson këtë si një arsye që opozita të bojkotojë Kuvendin. Pas takimit me Ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri në Bruksel, Fleckenstein thotë se shpreson në miratimin...
 • Presidenti Nishani vizitë zyrtare në Bosnje

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani po zhvillon një vizitë zyrtare në Bosnje – Hercegovinë. Ai u prit në një ceremoni zyrtare nga Kryesuesi i Presidencës së Bosnje – Hercegovinës, Dragan Čović, si dhe dy anëtarët e tjerë të kësaj Presidence, Bakir Izetbegović dhe Mladen Ivanić. Më pas u mbajt...
 • PD, amendamente për “Prengën”. PS: Pretekst për të mos votuar “Drejtësinë”

  Partia Demokratike depozitoi në Kuvend dy amendamente lidhur me Dekriminalzimin dhe komisionet hetimore parlamentare. Nisma e demokratëve, që parashikon përjashtimin nga politika për funksionarët dhe të zgjedhurit kur ata arrestohen në kushtet e flagrancës të krimit kundër jetës dhe shëndetit, ka në shënjestër pikërisht Deputetin Armando Prenga, pas rikthimit...
 • Gjykata e Lartë rrëzon Kuvendin për mandatin e Koço Kokëdhimës

  Gjykata Kushtetuese rrëzon vendimin e shumicës parlamentare që vendosi të mos e çojë në këtë gjykatë kërkesën e Partisë Demokratike për heqjen e mandatit të Deputetit socialist Koço Kokëdhima. Me vendimin numër 48/2015, në seancën e 16 prillit të vitit të shkuar, Kuvendi nuk pranoi kërkesën e bërë nga...
 • PD: Rama e Balla marrin në mbrojtje bandën e Pogradecit

  Partia Demokratike akuzoi kryeministrin Rama dhe deputetin Taulant Balla se kanë marrë në mbrojtje persona me rekorde kriminale në qytetin e Pogradecit, të cilët prej vitesh paguheshin si punonjës të ujësjellësit të këtij qyteti. Flamur Noka, deputet i PD-së :Tani që kryetari i ri i Bashkisë vendosi ta pastrojë...
 • PD braktis komisionet parlamentare. Basha: Të largohet nga Kuvendi Armando Prenga

  Rikthimi në Kuvend i Deputetit Armando Prenga ka çuar në braktisjen nga ana e opozitës të komisioneve parlamentare. Pas mbledhjes me dyer të mbyllura të Grupit Parlamentar, që zgjati për afro 60 minuta, Lulzim Basha tha se përballja me qeverinë nis të enjten, duke e cilësuar largimin e Armando...
 • Presidenti ankimon në Kushetuese ligjin e pronave

  Presidenti Nishani ka depozituar në  Gjykatën Kushtetuese kërkesën për Shfuqizimin e ligjit “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronave , si dhe pezullimin e tij duke e konsideruar si të papajtueshëm me Kushtetutën. Presidenti vlerëson se ligji në tërësinë e tij cënon parimet bazë...
 • Basha: Rama po na çon drejt një konflikti social

  Kryetari i partisë demokratike Lulzim Basha e mbështeti protestën e qytetarëve dhe shoqërisë civile kundër ndërtimit të parkut të loijërave tek liqeni, me ane te nje deklarate. Protestë, rezistencë, përballje, thote ai, teksa thekson se kjo është rruga e qytetarëve për të kundërshtuar ato që i cilëson si vjedhja,...
 • Samiti i BERZH, debate dhe batuta mes Ramës dhe Vuçiç

  Samiti i BERZHIT në Londër është shoqëruar me debate dhe  batuta mes Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe atij Serb Aleksander Vuçiç. Ky i fundit  i është përgjigjur me batutë homologut të tij shqiptar, i cili tha se “BE është më i kujdesshme ndaj Serbisë sesa ndaj Shqipërisë, sepse shqiptaret...
 • Presidenti Nishani dekreton ministrat Arben Ahmetaj e Milva Ekonomi

   Presidenti i Republikës Bujar Nishani  ka dekretuar Arben Ahmetajn si Ministër të Financave dhe Milva Ekonomin si ministre të Ekonomisë. Dekretimi i dy ministrave të kabinetit Rama ishte paralajmeruar nga kreu i shtetit, në kërkesen që ai i dërgoi Gjykatës Kushetuese për interpretim, pasi kuvendi nuk votoi dekretet e...
Emisione