Kategoria : Politika

 • Opozita franceze kërkon veto për Shqipërinë

  Kreu i republikanëve francezë Laurent Wauquiez paralajmëron se nuk do të lejojë hapjen e negociatave për Shqipërinë me Bashkimin Europian. Në një intervistë për mediat franceze, kreu i partisë më të madhe opozitare, pjesë e të cilës është edhe ish-Presidenti Nikolas Sarkozy, kërkon që Franca të vendosë veton për...
 • Rama: S’do ketë përplasje civile në 30 Qershor

  Edi Rama përsëriti dhe në “Opinion” se data zgjedhjeve të 30 Qershorit nuk ka asnjë shans të ndryshojë. “Sa shanse ka që të fiket ‘Opinioni’, aq ka të shtyhen zgjedhjet”. Me bindje thotë se në 30 Qershor nuk do të ketë përplasje civile. “Perveç ndonjë tek-tuk, s’do të ketë...
 • Basha: Konservatorët britanikë, aleatë kryesorë për modernizimin e PD

  Në selinë qendrore të Partisë Konservatore Britanike në Londër, Kryetari i PD, Lulzim Basha, u prit nga Kryetari i Partisë Konservatore britanike z. Brandon Lewis. Kryetari Basha i shprehu Kryetarit Lewis mirënjohjen per mbështetjen e jashtëzakonshme që Partia Konservatore po i jep Partisë Demokratike për komsionin e përzgjedhjes së...
 • Balla prezanton 51 kandidatët për këshilltarë të PS-së në Elbasan

  Edhe nga qyteti i Elbasanit teksa prezantoi 51 kandidatët për këshilltarë të PS-së, Taulant Balla, deklaroi sërish se zgjedhjet e 30 Qershorit do të mbahen. “Zgjedhjet do të zhvillohen. Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm të shkojë për të ushtruar të drejtën e vet, Kodi...
 • Opinion/ Çdo bëjë Rama për krizën

  Kryeministri Edi Rama deklaroi në emisionin “Opinion” se data e zgjedhjeve lokale nuk lëviz dhe se dialog me opozitën mund të kryehet vetëm brenda kornizës kushtetuese. Sipas tij, skenari i PD dhe LSI për të marrë pushtet në tavolinë është i papranueshëm. Ndjekim një ppjesë të deklaratave të tij. Rama...
 • Rama: Si dola nga Lëvizja e Dhjetorit dhe çfarë i thashë Berishës (Video)

  Kryeministri Edi Rama tregoi në “Opinion” edhe mënyrën se si ishte larguar nga Lëvizja e Dhjetorit të vitit 1990 dhe debati që kishte pasur me ish-Kryeministrin Sali Berisha. Blendi Fevziu: Të ka ngelë ëndërr që kur të përzunë në Dhjetor të 90-ës ta drejtosh PD-në… Edi Rama: Fevzi, ti...
 • Zgjedhje të parakohshme? Rama: Nuk ka shans!

  Kryeministri Edi Rama tha në “Opinion” se nuk ka asnjë shans që ai si kryeministër dhe lider i shumicës të pranojë qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme, pasi kjo është një logjikë që nuk ka lidhje me shtetin. Rama tha se logjikën e anulimit të lojës e përdor me...
 • “30 Qershori nuk lëviz”, Rama: Do isha larguar nëse…

  Mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”, kryeministri Edi Rama tha se do të ishte larguar nga posti i kreut të ekzekutivit, nëse do të mendonte se në vend do të normalizohej gjithçka. “Jua them të gjithë shqiptarëve, nëse për një sekondë të vetme, unë do të mendoja se...
 • Rama kërkon respekt nga analistët: Jam Kryeministër i Shqipërisë (Video)

  I ftuar në emisionin “Opinion” mbrëmjen e së enjtes, Kryeministri Edi Rama, tha me ironi se ia kishte lakmi ish-Kryeministrit Sali Berisha, pasi atë nuk e kisthe ndërprerë Blendi Fevziu gjatë intervistës. Komentin e bëri pas një inserti që solli gazetari Blendi Fevziu, nga një deklaratë e Berishës më...
 • Rama flet për shkrimin e “Bild”: E shkroi Ylli Manjani dhe Basir Çollaku (Video)

  Kryeministri Edi Rama komentoi mbrëmjen e së enjtes shkrimin e të përditshmes “Bild”, për të cilin tha se ishte media gjermane ajo që e publikoi, por autorë të saj janë ish-ministri Ylli Manjani dhe gazetari Basir Çollaku. Kryeministri Edi Rama është i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi...
 • PD: Autostrada me pagesë, projekt korruptiv

  Partia Demokratike reagoi kundër projektit të Ministrisë se Infrastrukturës për ta bërë me pagesë autostradën Tiranë – Durrës pas zgjerimit të saj. Selia Blu tha se kryeministri Rama dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku po kërkojnë të grabisin qindra miliona euro nga ky koncesion. Ajo e quajti...
 • Hahn: Imazhi i Shqipërisë vështirëson negociatat

  Aktet e dhunshme në protestat e opozitës, që u shoqëruan me hedhjen e bombave molotov ndaj institucioneve, mund të minojnë hapjen e negociatave të Shqipërisë këtë Qershor. Paralajmërimi vjen nga Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili në një intervistë për Deutsche Welle thotë se pamjet që vijnë nga...
 • VOA: Petrit Vasilit i është refuzuar viza amerikane

  Zëri i Amerikës thotë se nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasilit, i është refuzuar viza nga Ambasada Amerikane. Këtë e bëri të ditur gjatë një interviste me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, të cilën e pyeti në mënyrë të drejtpërdrejtë nëse kishte dijeni për këtë fakt. *Intervista...
 • Opozita mund të çojë kandidatët e KZAZ

  Opozita ka marrë një vendim të papritur për sa i përket zgjedhjeve të 30 Qershorit. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim mund të dorëzojnë emrat e kandidatëve për Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor. Ky qëndrim bëhet i ditur nga Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi. “Partia Demokratike...
 • Vettingu në polici, Parlamenti rrëzon dekretin e Metës

  Parlamenti rrëzoi dekretin e Presidentit qe ktheu per rishqyrtim amendimet e ligjit për Vettingun e policisë. Vetëm me 79 votat e mazhorancës, ju hap rrugë që këtë proces në nivelin e dytë dhe të tretë të uniformave blu ta kryejë struktura e Shërbimit të Brendshëm dhe Ankesave në Policinë...
 • Opozita e re kundër marrëveshjes Rama-Basha

  Opozita e re parlamentare i druhet një marrëveshje Rama-Basha që mund t’i nxjerrë sërish ata nga Parlamenti. Por kreu i grupit parlamentar të shumicës, Taulant Balla mohon çdo mundësi për një marrëveshje që do të vendoset për shtyrjen e datës së zgjedhjeve dhe si pasojë shkeljen e Kushtetutës. Në...
 • Rama: Major Tanushi dha jetën në një vend të huaj, u kthye si hero

  Shqipëria është sot në zi kombëtare në nder të majorit Klodian Tanushi i rënë në krye të detyrës gjatë një misioni të NATO-s në Letoni. Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij, tha se Major Tanushi dha jetën e tij në një vend të huaj, për të mos lejuar...
 • Gjonaj: Mbyllim dy burgje

  Siguria e burgjeve, ishte arsyeja që ministrja e  Drejtësisë Etilda Gjonaj ishte thirrur këtë të enjte në një interpelancë nga deputeti i Lefter Maliqi. Ky i fundit pyeti ministres nga foltorja e Kuvendit lidhur me mënyrën e rekrutimit të stafit drejtues në burgje, por edhe me kushtet në të...
 • Betohen në Kuvend deputetët e rinj (Video)

  Këtë të enjte janë betuar në Kuvend deputetët e rinj. Pasi morën aprovimin nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deputetët e rinj ishin të pranishëm në sallë ku u betuan për marrjen e detyrës. Lista së deputetëve nga radhët e opozitës, Krenar Rryç, Kostaq Papa, Halil Valteri, Selami Jenisheri, Besnik Troplini të...
 • “Puna ime e parë, deputete”

  Elda Hoti, pranoi mandatin e deputetit nga LSI. Në Opinion ajo tha se që studente ka qenë pjesë e LSI, ndërsa nuk dinte se kur ishte formuar partia me të cilën mori mandatin. “Nuk kam eksperiencë politike, kisha pak dyshime të pranoja të vija sot këtu. Dalja për herë...
Emisione