Kategoria : Politika

 • VOA: Petrit Vasilit i është refuzuar viza amerikane

  Zëri i Amerikës thotë se nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasilit, i është refuzuar viza nga Ambasada Amerikane. Këtë e bëri të ditur gjatë një interviste me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, të cilën e pyeti në mënyrë të drejtpërdrejtë nëse kishte dijeni për këtë fakt. *Intervista...
 • Opozita mund të çojë kandidatët e KZAZ

  Opozita ka marrë një vendim të papritur për sa i përket zgjedhjeve të 30 Qershorit. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim mund të dorëzojnë emrat e kandidatëve për Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor. Ky qëndrim bëhet i ditur nga Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi. “Partia Demokratike...
 • Vettingu në polici, Parlamenti rrëzon dekretin e Metës

  Parlamenti rrëzoi dekretin e Presidentit qe ktheu per rishqyrtim amendimet e ligjit për Vettingun e policisë. Vetëm me 79 votat e mazhorancës, ju hap rrugë që këtë proces në nivelin e dytë dhe të tretë të uniformave blu ta kryejë struktura e Shërbimit të Brendshëm dhe Ankesave në Policinë...
 • Opozita e re kundër marrëveshjes Rama-Basha

  Opozita e re parlamentare i druhet një marrëveshje Rama-Basha që mund t’i nxjerrë sërish ata nga Parlamenti. Por kreu i grupit parlamentar të shumicës, Taulant Balla mohon çdo mundësi për një marrëveshje që do të vendoset për shtyrjen e datës së zgjedhjeve dhe si pasojë shkeljen e Kushtetutës. Në...
 • Rama: Major Tanushi dha jetën në një vend të huaj, u kthye si hero

  Shqipëria është sot në zi kombëtare në nder të majorit Klodian Tanushi i rënë në krye të detyrës gjatë një misioni të NATO-s në Letoni. Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij, tha se Major Tanushi dha jetën e tij në një vend të huaj, për të mos lejuar...
 • Gjonaj: Mbyllim dy burgje

  Siguria e burgjeve, ishte arsyeja që ministrja e  Drejtësisë Etilda Gjonaj ishte thirrur këtë të enjte në një interpelancë nga deputeti i Lefter Maliqi. Ky i fundit pyeti ministres nga foltorja e Kuvendit lidhur me mënyrën e rekrutimit të stafit drejtues në burgje, por edhe me kushtet në të...
 • Betohen në Kuvend deputetët e rinj (Video)

  Këtë të enjte janë betuar në Kuvend deputetët e rinj. Pasi morën aprovimin nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deputetët e rinj ishin të pranishëm në sallë ku u betuan për marrjen e detyrës. Lista së deputetëve nga radhët e opozitës, Krenar Rryç, Kostaq Papa, Halil Valteri, Selami Jenisheri, Besnik Troplini të...
 • “Puna ime e parë, deputete”

  Elda Hoti, pranoi mandatin e deputetit nga LSI. Në Opinion ajo tha se që studente ka qenë pjesë e LSI, ndërsa nuk dinte se kur ishte formuar partia me të cilën mori mandatin. “Nuk kam eksperiencë politike, kisha pak dyshime të pranoja të vija sot këtu. Dalja për herë...
 • 6-7 mijë euro celular, Kujtim Gjuzi: Kujdes me mua (video)

  Kryetari i Partisë Konservatore i futur në parlament nga lista e PD-së, Kujtim Gjuzi, konfirmoi se mbante në duar një telefon celular që kushtonte 6-7 mijë euro. Ndërsa kishte një mesazh edhe për gazetarin Enton Abilekaj: Kujdes me mua. Gjuzi, sëbashku me deputetë të tjerë të rinj dhe gazetarë,...
 • Opozita proteston serish në 25 Maj në Tiranë

  “Sot ne ndodhemi në një betejë për jetë a vdekje”. Kështu e cilësoi aksionin opozitar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimeve me aleatët, kryesinë dhe ish-grupin parlamentar ku u vendos që në 25 Maj opozita të protestojë sërish në Tiranë me kërkesën e vetme, largimin e kryeministrit...
 • Shkrimi i “Bild”, reagon Partia Socialiste

  Partia Socialiste ka reaguar për një shkrim të gazetës gjermane “Bild”, ku analizohet situata e kriminalitetit në vend dhe  Shqipëria cilësohet si një vend kaotik në duar gangsterësh. Pjese e shkrimit është një përgjim telefonik i Shtator 2016  ku është i përfshirë kryeministri Rama dhe një kryetar i një...
 • Opozita: PS ka nisur manipulimin e zgjedhjeve

  Pas deklaratës së Lulzim Bashës se lista e kandidatëve të Partisë Socialiste për zgjedhjet lokale është pasqyrë e bashkëpunimit të kryeministrit Rama me bosë të bandave kriminale, një tjetër akuzë në adresë të kreut të qeverisë vjen nga kampi opozitar. Aleatët e Bashës pas një takimi që patën me...
 • Presidenti Meta: Kriza politike, pasoja të rënda në ekonomi

  Njësoj si Kryeministri Edi Rama, edhe Presidenti Ilir Meta thotë se kriza politike në vend po sjell pasoja të rënda për ekonominë. Turizmi është sektori i parë që preket nga kjo krizë. Gjatë fjalës së tij nga Skrapari, kreu i shtetit apelon që partitë politike të përfshihen në dialog...
 • PD mbledh forumet, diskutohet vazhdimësia e aksionit opozitar

  Partia Demokratike mbledh sot disa nga forumet e saj, për të diskutuar lidhur me vazhdimësinë e aksionit opozitar, të intensifikuar së fundmi nga kjo forcë politike. Takimin e parë, kreu i Partisë Demokratike pritet ta zhvillojë me aleatët opozitare, për të vijuar më tej me kolegjin e kryetarëve të...
 • Hahn: Negociatat me Shqipërinë para verës

  Komisioni Europian synon çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Qershor, e të mos e shtyjë për në vjeshtë. Konfirmimi vjen nga komisioneri për zgjerim Johannes Hahn, i cili thotë se Shqipëria duhet shpërblyer për reformën në drejtësi. “Jam i përqendruar për të siguruar një vendim...
 • Bindja Demokratike prezanton kandidatët e saj

  Partia “Bindja Demokratike” publikoi 25 kandidatët e saj për kryetar bashkie të cilët do të garojë në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit. Mes emrave që bien në sy është ai i kandidatit për kryetar Bashkie në Tiranë, Arben Skënderi. Në Bashkinë e Lezhës, Bindja Demokratike do të garojë me...
 • Daul: Dënojmë përdorimin e dhunës në Shqipëri

  Edhe Presidenti i Partisë Popullore Europiane, Josef Dol ka reaguar pas protestave të opozitës në Shqipëri. Përmes një komenti në “Twitter” ai thotë se dënon dhunën në protesta. “Të gjitha palët e përfshira duhet të kthehen në një dialog të ndershëm politik, të adresojnë shqetësimet dhe shkaqet rrënjësore, të...
 • Basha: I gatshëm për dialog me ndërkombëtarët

  Lulzim Basha pranon angazhimin e faktorit ndërkombëtar si ndërmjetësues për zgjidhjen e krizës politike, por prerazi thotë se kusht në këtë proces politik është largimi i kryeministrit Rama. Në tryezën e dialogut me kundërshtarin e tij politik është i gatshëm të ulet me të vetëm si Kryetar i Partisë...
 • Rama: Dialog pa kushte me Bashën

  E përshëndet iniciativën e deputetëve gjermanë për të inciuar një paketë dialogu mes tij dhe Lulzim Bashës, por Edi Rama thotë se s’ka nevojë për ndërkombëtarët për të dialoguar me atë që arriti një marrëveshje pas një takimi kokë më kokë më 18 Maj 2017. Rama thotë se me...
 • Mesazh i Roth për opozitën

  Mesazh të qartë për opozitën se dhuna është e papranueshme ka dhënë ministri gjerman i Shtetit për Çështjet Evropiane në Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth pas takimit që pati në Berlin me ministri në detyrë Gent Cakaj. Zyrtari gjerman theksoi se respektimi i institucioneve demokratike dhe kushtetuese është...
Emisione