Kategoria : Opinion – Dosier

 • Analistët diskutojnë zhvillimet politike të korrikut 2002 (Video Arkiv)

  Zhvillimet intensive të korrikut të vitit 2002 ishin tema e një prej puntatave të emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu. Për herë të parë më 26 korrik të 2002 me një ceremoni zyrtare u bë rokada e presidentëve, Presidenti Rexhep Mejdani i lëshoi postin Afred Moisiut, ndërkohë që paraditen...
 • Intervista e Pandeli Majkos gjatë fushatës së vitit 2001 (Video Arkiva)

  Politikani i njohur Pandeli Majko ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 20 Qershor të vitit 2001. Në atë periudhë Majko kandidonte si deputet në një zonë të Korçës. I pyetur se përse kishte zgjedhur një zonë periferike dhe jo kryeqytetin për të...
 • Arben Malaj: Rëndësia e korridorit 8-të (Video-Arkiv)

  Ish-deputeti Arben Malaj ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 20 Mars të vitit 2000. Një nga problemet më të diskutuara dhe më të rrahura nga mediat në Mars të vitit 2000 ishin problemet që lidheshin me projektet që rrjedhin nga pakti i...
 • Fatos Lubonja: Në Shqipëri nuk shihen interesat e vendit, por të grupeve të caktuara (Video Arkiv)

  Zgjedhjet për President në vitin 2002 duket se kishin kompiluar situatën politike në vend, ndaj dhe emisioni “Opinion” realizuar më 23 Maj 2002 kishte pikërisht këtë si temë diskutimi. Fatos Lubonja një ndër analistët më të njohur në vend ishte përballë gazetarit Blendi Fevziu dhe tha se në Shqipëri...
 • Intervista e Sabri Godos për ngjarjet politike të vitit 2001 (Video Arkiv)

  Sabri Godo, një nga figurat e njohura të politikës shqipate, ish-kryetar i Asamblesë së Partisë Republikane ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan më datë 20 Dhjetor të vitit 2001. Gjatë intervistës përballë gazetarit Blendi Fevziu, Godo foli për zhvillimet politike në vend. Grupi parlamentar i...
 • Sali Berisha: Shkaku i krizës në vend, qeveria Nano, 2003 (Video Arkiv)

  Problemet e krizën qeveritare, krizës parlamentare dhe ato që lidheshin me problemet e mbartura nga zgjedhjet e 12 Tetorit të vitit 2003 ishin objekt i intervistës së ish-liderit të Partisë Demokratike Sali Berisha në emisionin “Opinion”, realizuar më datë 20 Nëntor të vitit 2003. Për rreth 10 ditë në...
 • Veton Surroi: Vala e arrestimeve mungesë e sistemit të drejtësisë 2002 (Video Arkiv)

  Pas një vizite në Tiranë ku kishte folur në “Shtëpinë e Librit”, Veton Surroi, publicisti i njohur ishte i ftuar në emisionin “Opinon”, realizuar më datë 19 Shtator të vitit 2002. Gazetari Blendi Fevziu e nisi intervistën me publicistin duke filluar me pyetjet për arrestimin e disa prej ish-komandantëve...
 • Sali Berisha: Zhvillimet në Kosovë dramatike, 2004 (Video Arkiv) 

  Pas lajmit tragjik ku 3 fëmijë humbën jetën në lumin Ibër pas ndjekjes nga popullata serbe në veri të Mitrovicës,  vëmendja u zhvendos nga aktualiteti politik dhe protestat në Shqipëri. Pas kësaj ngjarje në Kosovë shpërthyen protestat masive, pjesa më e madhe e të cilave ishin të dhunshme, duke...
 • A e pengon krimi Intergimin e Shqipërisë? (Video Arkiv)

  Raporti i Bashkimit Europian në fillim të vitit 2001, i cili përgatiste fillimin e negociatave të Shqipërisë me strukturat e BE për firmosjen e marrëveshjes së stabilizim asociomit ka qenë ndër temat kryesore të asaj periudhe. Dhe për të folur pikërisht për këtë raport emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi...
 • “Torturat kanë qenë çnjerëzore, nuk kam menduar asnjëherë se do shpëtoj” (Video Arkiv)

  Albin Kurti, një nga figurat simbol të qëndresës kosovare, ish-kryetar i Unionit Studentor të Prishtinës, i arrestuar, i burgosur dhe dënuar nga gjykata e Millosheviçit, ishte një prej të ftuarve të emisionit “Opinion” në vitin 2002. Rreth 2 javë pas lirimit, më datë 29 Janar të vitit 2002 Kurti...
 • Edi Rama: Ingranimi im në fushatë, rezultat i një vendimi personal (Video Arkiv)

  Fushata elektorale e zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2001 angazhoi edhe kryebashkiakun e Tiranës në atë kohë, Edi Rama. Lidhur me ingranimin e tij në këtë fushatë në mbështetje të Partisë Socialiste, Rama foli në intervistën e realizuar më datë 15 Qershor të vitit 2001 në emisionin “Opinion” të...
 • Theodhori Sollaku: Si e mora propozimin për postin e Prokurorit të Përgjithshëm (Video Arkiv)

  Prokurori i Përgjithshëm në vitin 2004, Theodhori Sollaku ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu. Gjatë emisionit realizuar më 15 Prill 2004, Sollaku foli për postin e tij si Prokuror i Përgjithshëm dhe raportet me politikën dhe krimin. Ai u shpreh se ishte Presidenti i...
 • “U kërkua vdekja ime politike” (Video Arkiv)

  Zhvillimet 6-mujore në lidhje me komisionin hetimor parlamentar për veprimtarinë e Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë së Tiranës mund të jetë quajtur “beteja” më e madhe mes pozitës dhe opozitës gjatë vitit 2003. Pas mbylljes së hetimeve, kryebashkiaku i Tiranës në atë kohë Edi Rama, ka dhënë një intervistë...
 • Spartak Ngjela: Pushteti nuk mbahet me shpirt nëpër dhëmbë (Video Arkiv)

  Spartak Ngjela, i cili në vitin 2002 ka qenë sekretar i Marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion”. Situata e Partisë Demokratike dhe e ashtuquajtura marrëveshja për Presidentin mes Sali Berishës dhe Fatos Nanos kanë qenë tema e diskutimit të emisionit realizuar më...
 • Ilir Meta: I vendosur të mbështes çfarëdolloj qeverie (Video-Arkiv)

  Ilir Meta, një nga figurat më të rëndësishme të Partisë Socialiste dhe ish-kryeministër i vendit ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” më datë 14 Korrik të vitit 2002. Gjatë intervistës, gazetari Blendi Fevziu e pyeti Metën nëse po tentonte të rrëzonte qeverinë e saj periudhe drejtuar nga Pandeli...
 • Bamir Topi për zgjedhjen e presidentit: Nano nuk i shërben një klime konsensuale (Video Arkiv)

  Bamir Topi, një nga figurat kryesore politike në Shqipëri, ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” më 16 Maj të vitit 2002, kohë kur ishte nënkryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i Grupit Parlamentar të kësaj partie. Gjatë intervistës përballë gazetarit Blendi Fevziu, Bamir Topi foli lidhur me problemin më...
 • Intervista e Sekretarit të Përgjithshëm të Frankofonisë për “Opinion” (Video-Arkiv)

  Në vitin 1999 ai ishte një nga politikanët më të rëndësishëm të botës. Boutros Boutros Ghali në atë kohë Sekretar i Përgjithshëm i Frankofonisë dhe ish-Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu. Në emisionin e realizuar më datë 17...
 • Fatos Nano: Akuzat e opozitës për vjedhje mandatesh, alibi për të bllokuar çdo diskutim (Video Arkiv)

  Fatos Nano, një nga figurat kryesore politike në vend në vitet pas komunizmit, ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion”  më 18 Tetor të vitit 2001 pas zgjedhjeve të përgjithshme realizuar në Qershor të atij viti ku si Kryeministër i qeverisë u dekretua Ilir Meta. Kreu i Partisë Socilaiste...
 • Zhvillimet në Partinë Socialiste, debati mes deputetëve (Video-Arkiv)

  Zhvillimet në Partinë Socialiste ishte tema e diskutimit të emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu realizuar më datë 18 tetor 1999. Për të diskutuar lidhur me këto zhvillime ishin të ftuar disa prej drejtuesve më të lartë të PS në 1999-ën, Kastriot Islami, Namik Dokle, Petro Koçi dhe Arben...
 • Intervista e Gramoz Pashkos para zgjedhjeve të vitit 2001 (Video-Arkiv)

  Gramoz Pashko ka qenë një prej figurave të njohura të jetës politike në Shqipëri dhe të Partisë Aleanca Demokratike. Pas mungesës në fushatën e vitit 1997, Pashko u rikthye në politikë në vitin 2001 dhe kandidoi në Vorë. Në një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, realizuar...
1 2 3 7
Emisione