Kategoria : OPINION

 • Historia e FSHF-së (Video-Arkiv)

  Dosier-Futbolli është një nga sportet më popullore në të gjithë botën. Ndërkohë në Shqipëri zyrtarisht pranohet që iniciativat e para të futbollit startojnë në shekullin e kaluar. Në fillim të viteve 1900, në Kolegjin Saverjan në Shkodër ndeshesh me gjurmët e futbollit. Një misionar anglez kishte sjellë në kolegj...
 • Shqiptarët, beteja e vizave (Video Arkiv)

  Në Dhjetor të vitit 1990 Shqipëria e theu njërin prej mureve të izolimit të saj, atë që lidhej me lirinë e shprehjes, lirinë e mendimit dhe atë të besimit politik në një forcë ndryshe. Por mbeti në një pikë ende e pa përmbushur, ajo që lidhej me të drejtën...
 • Ismail Kadare, largimi nga Shqipëria më 1990 (Video Arkiv)

  Më 25 Tetor në orën 18:00 u bë publike nga “Zëri i Amerikës” letra e largimit të shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare. Ky lajm erdhi tronditës në Tiranë. Ismail Kardare, ndoshta shqiptari më i njohur në Perëndim në atë kohë dhe një nga personalitetet e rëndësishme të jetës...
 • OPINION -PAS SHKODRES KRIMI KERCENON SHQIPERINE!

  Të ftuar: Fitim Zekthi – Opinionist Klodiana Lala – Gazetare Lorenc Vangjeli – Analist Besford Lamallari 6- Zv/Ministri i Brendshëm Mentor Kikia – Gazetar Artan Hoxha – Gazetar Detaje të reja ka nxjerrë në studion e emisionit “Opinion” gazetari Artan Hoxha për vrasjet në Shkodër. Sipas tij situata në...
 • Zgjedhjet e 22 Marsit 1992, fitorja e PD (Video-Arkiv)

  Dosier-Që prej 28 Nëntorit të 1944, kur qeveria e Enver Hoxhës hyri në Tiranë, Shqipëria nuk kishte njohur asnjë forcë tjetër politike përveç Partisë Komuniste, që më pas u transformua në Partinë e Punës. Deri në vitin 1992, Shqipëria ishte udhëhequr vetëm nga një forcë politike, për arsye se...
 • Projekti i Sheshit Skënderbej (Video Arkiv)

  Në vitin 2008 është bërë një konkurs për rikonstruksionin e “Sheshit Skënderbej”. Konkursi u fitua nga një studio belge e quajtur “51N4E”, një studio e cila parashikonte rikonstruksionin e sheshit duke ruajtur tiparet kryesore të tij. Për të diskutuar mbi projektin, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu realizuar më...
 • OPINION – PROFILET FALLCO NE INTERNET!

  Të ftuar: Denada Toce Olti Curri Prenc Zogaj Artan Hoxha Idaver Sherifi Edlira Cepani Fatma Haxhialiu Alesia Noka...
 • OPINION – I DEMTON APO I NDIHMON CELULARI FEMIJET?

  Të ftuar: Gent Zenelaj Ergys Mertiri Denada Toce Manjola Lloja Xhoi Jakaj Gentjana Sinaj...
 • Shqipëria në dy kohë 1983-2009 (Video Arkiv)

  Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu realizuar më datë 08.07.2010 sjell Shqipërinë në dy kohë parë nga dy kamera të huaja. Në vitin 1983 një operator austriak arrin të hyj në Shqipëri. Ishte kamera e dytë ndërkombëtare që lejohej të hynte në Shqipëri dhe që mund të përgatiste një...
 • OPINION – VIDEO TE REJA TE CESHTJES BABALE!

  Të ftuar: Ervin Salianji – Ish-Deputeti i PD-së Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka publikuar një tjetër bisedë telefonike, e përgjuar sipas tij nga prokuroria, mes Drejtorit të Policisë së Fierit, Albert Nushi ( në vitin 2018) dhe Fredi Alizotit. “Opinion.al” raporton se sipas Salianjit, i cili ishte...
 • Pleniumi misterioz që rrëzoi Mehmet Shehun (Video Arkiv)

  Mes mbledhjes së datës 17 dhe 19 Dhjetor të 1981 ndodhi vetëvrasja e ish-Kryeministrit të Shqipërisë, Mehmet Shehu. Në emisionin “Opinion” realizuar më datë 21.10.2010, gazetari Blendi Fevziu sjell materiale të pa transmetuara më parë. Thuajse gjysma e kupolës komuniste u zhduk duke filluar nga viti 1971 deri në...
 • Dasma e Mbretit Zog me Geraldinën (Video Arkiv)

  Më 28 Prill të vitit 1939 Mbreti Zogu I celebroi martesën me konteshën hungareze Geraldinë Appony, me të cilën ishte fejuar në fillim të vitit 1938. Kjo ngjarje mbeti një prej evenimenteve gjysmë rozë dhe historike më të rëndësishme të Shqipërisë. Një ngjarje që nuk u komentua vetëm në...
 • Dasma e Edi Ramës dhe profili privat (Video Arkiv)

  Ceremonia martesore e kreut të socialistëve, Edi Rama me Linda Bashën tërhoqi vëmendjen e të gjithëve. Mbi 800 të ftuarit i kishin blerë çiftit dhurata nga më të çuditshmet. Pajisjet shtëpiake nga më luksozet dhe dhurata të tjera bënë që faturat e kësaj dasme të shkonte në mijëra e...
 • OPINION – KU PO SHKON ERION VELIAJ?

  Të ftuar: Erion Veliaj – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili u rikonfirmua zyrtarisht si kandidat i PS për bashkinë e kryeqytetit, ka folur për marrëdhënien e tij në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Sipas Veliajt, marrëdhënia e tij me Kryeministrin Edi Rama është si mishi me thoin....
 • OPINION – KONTRATAT E LOBIMIT, PROKURORIA AKUZON BASHEN!

  Të ftuar: Alfred Peza – Gazetar Erl Murati – Gazetar Fatos Harkorja – Gazetar Gazmend Bardhi – Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka treguar se çfarë i tha prokurori në zyrë kur e thirri për të dëshmuar si person që...
 • OPINION – VIDEO TE REJA TE CESHTJES BABALE!

  Të ftuar: Prenc Zogaj – Analist Artan Hoxha – Gazetar Lorenc Vangjeli – Analist Ervin Salianji – Ish-deputet i Partisë Demokratike Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji ka deklaruar se përgjimet e reja që ka nxjerrë për dosjen “Babale” i ka marrë nga Prokuroria në rrugë zyrtare. I ftuar...
 • OPINION – VRASJA MISTERIOZE E AVOKATIT!

  Të ftuar: Artan Hoxha – Gazetar Klodiana Lala – Gazetare Vrasja misterioze e avokatit!...
 • OPINION – KRIZA POLITIKE FUT DHE PRESIDENTIN NE LOJE!

  Të ftuar: Dashamir Shehi -Kryetar i LZHK-së Mustafa Nano – Gazetar Baton Haxhiu – Gazetar Andi Bejtja – Gazetar Fitim Zekthi – Analist Lorenc Vangjeli – Analist Në lidhje të drejtpërdrejtë: Monika Kryemadhi – Kryetare e LSI-së Mbrëmjen e së enjtes në “Opinion” ka pasur një përplasje mes analistit...
 • OPINION – CFARE MOSHE NDIHEMI?

  Të ftuar: Neritan Ceka – Historian Iva Tico – Gazetare Ilda Bejleri – Gazetare Skerdi Faria – Klinika “Keit” Desantila Vatnikaj – Bloggere Diana Culi – Shkrimtare Rezart Cenaj – Aktivist...
 • OPINION – KUSH E VRAU JURGEN KURTIN? VRASJA TEK LIQENI!

  Të ftuar: Spartak Koka – Gazetar Artan Hoxha – Gazetar Ermal Vija – Gazetar Ferdinand Dervishi – Gazetar Në lidhje telefonike: Vjollca Arapi – Bashkeshortja e biznesmenit te vrarë   Vrasja e 26-vjeçarit Jurgen Kurti mbrëmjen e së hënës në Tiranë mblodhi një panel gazetarësh këtë të martë në...
Emisione