Kategoria : Rajoni

 • “Bomba Kotzias” në themelet e qeverisë greke

  Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias. Qeveria greke dje u përpoq të qetësonte ujërat duke argumentuar se nuk ka arsye të vërtetë të dorëheqjes së Kotzias, duke e cilësuar të pakuptueshëm vendimin e tij për të lënë postin. Me këtë deklaratë,...
 • Sot pritet votimi i ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

  Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në mesditë. Partitë e mazhorancës dhe Kryeministri Zoran Zaev janë optimistë se do të mund të sigurohen 80 deputetë për të votuar pro ndryshimeve kushtetuese....
 • Negociata për një marrëveshje politike në Maqedoni

  Pavarësisht që grupi i opozitës maqedonase vazhdon të pohojë se nuk ka për të mbështetur ndryshimet kushtetuese, burime të Klan Macedonia, në kushte anonimiteti lënë të kuptohet se ditëve në vijim, dy grupimet më të mëdha mund të kapërcejnë mosmarrëveshjet për t’i dhënë dritë jeshile ndryshimeve kushtetuese. Nga LSDM-ja...
 • Tsipras merr frenat e diplomacisë

  Alexis Tsipras udhëtoi drejt Brukselit për Samitin e BE, duke lënë pas një sërë problemesh të brendshme, që rrezikojnë ta fusin Greqinë në një krizë të vërtetë politike. Kryeministri telefonoi të mërkurën homologun maqedonas Zaev, për ta siguruar se marrëveshja e Prespës qëndron në këmbë edhe pas dorëheqjes se...
 • Xhaferi: Dorëheqja e Kotzias nuk dëmton marrëveshjen

  Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi nuk pret se dorëheqja e shefit të diplomacisë greke Nikos Kotzias mund të ketë ndikim në marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës zyrtare lidhur me emrin e Maqedonisë. “Ministri i Punëve të Jashme ka dhënë dorëheqje për aspektin e qasjes që...
 • Cooper – Serbisë: S’do të keni sukses nëse nuk e njihni Kosovën

  Ish-ndërmjetësi evropian në dialogun Kosovë -Serbi, Robert Cooper ka thënë se Serbia nuk do të ketë sukses nëse nuk ka një politikë të qartë për Kosovën dhe se nuk do të arrijë asgjë nëse nuk e njeh Kosovën. “Mendoj se do të ishte mirë që Beogradi të ketë një...
 • Mediat gjermane: Kotzias, “viktima” e parë e Marrëveshjes së Prespës

  Mediat gjermane kanë komentuat gjerësisht dorëheqjen e ministrit të Jashtëm të Greqisë Nikos Kotzias. “Spiegel” shkruan se dorëheqja e Kotzias ka ardhur si pasojë e rolit që kanë luajtur politikanët grekë në negociatat për emrin e Maqedonisë. Detyrat e ministrit të Jashtëm të Greqisë do t’i marrë përsipër Kryeministri...
 • Vuçiç: Largimi i UNMIK nga Kosova na detyron të mbrojmë njerëzit tanë

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të mërkurën se thirrja e SHBA për tërheqjen e misionit paqeruajtës të OKB-së nga Kosova do ta linte Serbinë pa zgjidhje tjetër përveçse të mbronte njerëzit e saj në Kosovë. Vuçiç nuk tha konkretisht se çfarë lloj veprimi mund të ndërmarrë Serbia në Kosovë....
 • Mickoski: Marrëveshja e Prespës ka vdekur

  Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për emrin me Greqinë, që do të hapte rrugën e integrimit të Maqedonisë për në NATO e BE. Në kohën që Parlamenti i Maqedonisë ka hyrë në ditën e...
 • Dorëhiqet ministri i Jashtëm i Greqisë

  Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Lajmi është bërë i ditur nga mediat greke. Sipas raportimeve paraprake, motivi mendohet të ketë lidhje me pakënaqësi brenda koalicionit qeverisës. Burimet e së përditshmes greke “Kathimerini” flasin për një përplasje mes Kotzias dhe ministrit...
 • Vuçiç konfirmon takimin e Parisit

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç konfirmoi pjesëmarrjen në takimin me Hashim Thaçin më 11 Nëntor në kryeqytetin francez ku ndërmjetësues këtë herë do të jetë Emmanuel Macron. Përpara gazetarëve në Beograd, Vuçiç konfirmoi se kryetemë diskutimi do të jetë korrigjimi i kufijve. “Termi “demarkaicon” i kufirit do të thotë që...
 • Vuçiç përplaset me ambasadorin e SHBA në Beograd

  “Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran. Liderët politikë kosovarë të zgjedhur, janë liderët e Kosovës dhe ne bëjmë marrëveshje me ta ashtu siç bëjmë me liderët e vendeve të tjera”. Kjo deklaratë e ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, se Shtetet e Bashkuara e...
 • Vijon debati parlamentar për ndryshimet kushtetuese

  Në ditën e dytë të punimeve parlamentare, deputetët maqedonas vijojnë debatin për ndryshimet kushtetuese që do t’i mundësonin qeverisë të finalizonte marrëveshjen për emrin me Greqinë. Përballjet mes dy forcave kryesore nuk kanë munguar as në këtë seancë. Kryeministri Zoran Zaev sqaroi se ftesa e tij një ditë më...
 • Zaev shtrin dorën për pajtim me opozitën

  Kryeministri Zoran Zaev i shtriu dorën për pajtim VMRO-DPMNE-së, për ngjarjen e 27 Prillit, kur u pushtua Parlamenti maqedonas dhe u dhunuan disa deputetë, mes tyre edhe vetë Zaev. Me qëllim sigurimin e konsensusit parlamentar për ndryshimin e Kushtetutës, kreu i qeverisë në fjalimin e mbajtur para deputetëve në...
 • Beogradi reagon për ‘Telekom Serbia’

  Telekomi serb ka ende shpresa se do të gjejë ende treg në Shqipëri. Oferta e tyre nuk ka marrë përgjigje zyrtare pavarësisht kundërshtive dhe deklarimit të vet Kryeministrit, Edi Rama. Rasim Lajiç, ministër i Telekomunikacionit në Serbi, thotë se blerja e Telekomit shqiptar nuk është asnjë lloj kërcënimi apo...
 • Dy tërmete godasin Greqinë

  Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur Selanikun mesditën e sotme. Sipas Institutit të Gjeologjisë në Greqi, tërmeti i parë ka qenë me magnitudë 4.1 në një thellësi prej 2 kilometra. Lëkundjet sizmike janë ndjerë më shumë në Halkidiki pasi gjendej pranë epiqendrës, por edhe në Selanik. Pak minuta më...
 • Maqedoni/Nis sot debati për ndryshimet kushtetuese

  Parlamenti i Maqedonisë do të nisë këtë të hënë debatin për ndryshimet e propozuara kushtetuese, lidhur me ndryshimin e emrit. Nuk dihet nëse opozita do të marrë pjesë në seancë. Megjithatë deputetë të caktuar konfirmuan për mediat vendase se do të paraqiten. Përveç votës së partive shqiptare pro ndryshimit...
 • Memedi, optimist për konsensusin në Parlament

  Nënkryetari i Kuvendit të Maqedonisë dhe njëherësh kryetar i Rilindjes Demokratike Kombëtare, Vesel Memedi mbron fuqimisht se Referendumi i debatueshëm i 30 Shtatorit provoi se Marrëveshja e emrit me Greqinë gëzon mbështetjen e qytetarëve, pikërisht për shkak se, thotë ai, e bën më të kapshme perspektivën e integrimit euroatlantik...
 • Tsipras paralajmëron Shkupin

  Një ditë para se Paralamenti maqedonas të vendosë për ndryshimet kushtetuese, Kryeminstri grek Alexis Tsipras paralajmëron Shkupin se marrëveshja me Athinën për ndryshimin e emrit shtetëror është shansi i fundit që Maqedonia të bëhet pjesë e NATO-s dhe Bashkimit Europian. “Nëse ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë e refuzon marrëveshjen, duhet...
 • Maqedoni, miratohet procedura për ndryshime kushtetuese

  Me 10 vota “për” dhe 7 “kundër”, Komisioni për Çështje Kushtetuese miratoi konkluzën që Kuvendi ta përkrah propozimin e Qeverisë për ndryshime kushtetuese. Kuvendi urdhëroi Qeverinë që në afat prej 15 ditësh të përgatisë propozim-tekstin për amendamentet kushtetuese. Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev edhe njëherë ju bëri thirrje deputetëve...
1 2 3 97
Emisione