Kategoria : Recetat e Alfio & Indriti

 • Fërgesë me bamje (Video)

  Përbërësit: 300 gr domate 200 gr bamje 200 gr gjizë 2 vezë 1 baugette Hudhër Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht vendosim mbi sobë një tenxhere me ujë që të vlojë. Fusim në të për disa sekonda domatet dhe më pas iu heqim lëkurat. Në një tigan me pak vaj ulliri...
 • Ravioli me gjizë dhe spinaq (Video)

  Përbërësit: 300 gr miell 200 gr spinaq 120 gr pomodorini 100 gr parmixhano 80 gr gjizë 70 gr pançetë derri 40 gr gjalpë 30 gr borzilok 3 vezë Vaj ulliri Trumzë Kripë Piper Përgatitja: Në një tas vendosim miellin, shtojmë në të vezët, vaj ulliri, kripë, piper dhe i...
 • Gnocchi të mbushur me mozzarella (Video)

  Përbërësit: 500 gr patate 300 gr salcë domate 200 gr miell 100 gr mozzarella 100 gr niseshte 100 gr djathë i grirë 50 gr gjalpë 2 karrota 2 thelpinj hudhër 2 vezë 1 qepë Borzilok Kripë Piper Përgatitja: Në një tenxhere me ujë ziejmë patatet. Në një tigan me pak...
 • Kofshë pule me mozzarella (Video)

  Përbërësit: 200 gr bukë të grirë 100 gr miell 100 gr stika 70 gr borzilok 6 kastraveca turshi 4 vezë 2 mozzarella 2 kofsha pule Kripë Piper Përgatitja: Pastrojmë kofshët e pulës nga kockat, i vendosim në mikser, shtojmë bukë të grirë dhe i miksojmë bashkë. Masën e përgatitur...
 • Kallamar mediterran (Video)

  Përbërësit: 100 gr pomodorini 30 gr ullinj të zi 20 gr kaperi 3 kallamarë 2 patate 1 limon 1 spec djegës Borzilok Hudhër Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht pastrojmë kallamarët dhe i marinojmë me kripë, piper, vaj ulliri dhe i lëmë të qëndrojnë për pak. Në një mikser miksojmë hudhër,...
 • Strudel molle me mish derri (Video)

  Përbërësit: 380 gr fileto derri 250 gr miell 100 gr pançetë 100 gr ujë 20 gr qumësht 4 mollë 1 vezë 1 lugë vaj ulliri 1 tufë trumzë Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht vendosim në një tas miellin, qumësht, vezë, kripë, piper dhe përgatisim brumin. E mbështjellim me letër pelikul...
 • Oriz i zi me pule dhe curry (Video)

  Përbërësit: 300 gr oriz i zi 200 gr pana 100 gr kos 10 gr curry 5 gr tumerik 2 fileto pule 1 patate 1 domate 1 karotë 1 spec 1 degë selino 1 spec djegës 1 kungull Pancetë Majdanoz Kripë Piper Përgatitja: Vendosim në një tas uji orizin e...
 • Rizoto me rrush dhe krem djathi (Video)

  Përbërësit: 350 gr oriz 350 gr rrush i bardhë 150 gr djathë montasio 120 gr parmixhano 80 gr gjalpë 6 feta proshutë krudo 1 qepë 1 karotë 1 degë selino Piper rozë Kripë Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë që të ngrohet, shtojmë në të selino, qepë që të...
 • Fileto viçi me sallatë frutash dhe krem piperi (Video)

  Përbërësit: 300 gr kontarafileto viçi 50 gr pomodorini 20 gr luleshtrydhe 2 kajsi Sallaturina miks Rukola Trumzë Rozmarinë Kripë Piper Për salcën: 200 gr pana 50 gr konjak 20 gr piper rozë 10 gr piper i zi 1 qepë Përgatitja: Marinojmë fillimisht fileton e viçit me trumzë, hudhër, vaj...
 • Sallatë me quinoa dhe pjepër (Video)

  Përbërësit: 300 gr quinoa 200 gr karkaleca 100 gr pomodorini 2 limona 1 pjepër Pak borzilok Pak mente Sallaturina miks Përgatitja: Fillimisht vendosim një tenxhere me ujë që të vlojë. Më pas shtojmë në të quinoan, kripë dhe e lëmë të ziejë. Pastrojmë karkalecat, i marinojmë me kripë, piper,...
 • Rizoto me spek dhe pjepër (Video)

  Përbërësit: 300 gr oriz 200 gr speek 100 gr djathë i grirë 100 gr rukola 30 gr gjalpë 10 gr piper jeshil 1 pjepër 1 qepë 1 karotë 1 degë selino Hudhër Trumzë Kripë Piper Përgatitja:   Në një tenxhere me ujë vendosim karotë, selino, hudhër, trumzë, qepë dhe...
 • Pancake me çokollatë dhe lajthi (Video)

  Përbërësit: 200 gr çokollatë 100 gr luleshtrydhe 50 gr lajthi 20 gr gjalpë Biskota Për brumin: 80 gr miell 50 gr sheqer 6 gr maja për ëmbëlsirë 4 vezë Përgtitja: Fillimisht vendosim qumështin në një tenxhere që të ngrohet. Ndajmë të bardhat dhe të verdhat e vezëve në dy...
 • Ossobuco me perime dhe misër (Video)

  Përbërësit: 500 gr miell polenta 100 djathë brie 100 miell 60 gr borzilok 4 ossobuco 2 speca me ngjyra 1 karotë 1 degë selino 1 qepë 1 thelpinj hudhër 1 gotë verë Kripë Piper Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë në sobë, shtojmë në të pak spec, lëkurën e...
 • Gnocchi me patate dhe xhinxher (Video)

  Përbërësit: 500 gr patate 200 gr miell 100 gr niseshte 100 gr karkaleca 100 gr pomodorini 2 vezë 2 kunguj jeshilë Djathë i grirë Xhinxher Borzilok Spinaq Kripë Piper Përgatitja: Në një tenxhere me ujë ziejmë patatet. Pastrojmë karkalecat dhe presim pjesët jeshile të kungujve në copëza të holla.  Në...
 • Ravioli me asparag dhe kallamar (Video)

  Përbërësit: 300 gr miell 250 gr asparag 200 gr gjizë 65 gr parmixhano 40 gr borzilok 4 kallamar 3 vezë 1 domate 1 limon Kripë Piper Përgatitja: Në një tas vendosim miellin, shtojmë në të vezët, vaj ulliri, kripë, piper dhe i përziejmë derisa të përgatitet brumi. Brumin e...
 • Tortë me spageti dhe patëllxhanë (Video)

  Përbërësit: 300 gr domate 200 gr mozzarella 100 gr parmixhano 100 gr borzilok 100 gr miell 6 patëllxhanë Hudhër Pak rigon Vaj  për skuqje Kripë Piper Përgatitja: Vendosim një tenxhere me vaj luledielli që të ngrohet jo më shumë se 160 gradë. Presim në feta të holla patëllxhanët dhe...
 • Levrek i mbushur (Video)

  Përbërësit: 100 gr karkaleca 80 gr ullinj 60 gr domate të thara 30 gr kaperi 30 gr borzilok 20 gr majdanoz 1 levrek 1 patate 1 kungull Hudhër Kripë Piper Përgatitja: Heqim skeletin e peshkut  duke e prerë nga kurrizi dhe pa e prishur formën e tij. Më pas...
 • Ravioli me domate dhe mozzarella (Video)

  Përbërësit: 500 gr mozzarella 300 gr miell 120 gr parmixhano 100 gr gjalpë 60 gr majdanoz 60 gr bukë galetë 3 vezë 1 kg domate Shafran Hudhër Vaj ulliri Kripë Piper Përgatitja: Në një tas vendosim miellin, shtojmë në të vezët, vaj ulliri, kripë, piper, shafran dhe i përziejmë...
 • Cordon blue me fileto pule (Video)

  Përbërësit: 300 gr fileto pule 200 gr galetë 100 gr proshutë koto 100 gr djathë tosti 100 gr miell 50 gr pomodorini 4 vezë Sallaturina miks Vaj për skuqje Kripë Piper Për majonezën 300 gr vaj luledielli 2 vezë 1 lugë uthull molle Përgatitja: Fillimisht rrahim filetot e pulës...
 • Fileto viçi me kajsi (Video)

  Përbërësit: 400 gr fileto viçi 400 gr kajsi 100 gr miell 80 gr parmixhano 70 gr rukola 60 gr gjalpë 50 gr konjak 45 gr sheqer 1 gotë verë të bardhë Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht rrahim pak filetot dhe i marinojmë me kripë, piper dhe vaj ulliri. Më pas...
1 2 3 12
Emisione