Kategoria : Shendet

 • Konsumimi i alkoolit vret tre milionë njerëz në vit

  Konsumimi i alkoolit ka vrarë mbi tre milionë persona më 2016, duke bërë që një në 20 vdekje në botë t’i atribuohet pirjes së alkoolit, thuhet në studimin e publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Raporti i titulluar “Statusi Botëror mbi Alkoolin dhe Shëndetësinë 2018”, i publikuar nga...
 • Alarmi i mjekëve: Kujdes nga lentet e kontaktit, ju verbojnë

  Lentet e kontaktit mund t’ju shkaktojnë verbëri për shkak të një infeksioni të rrallë. Spitali i syve në Londër ka vënë re një rritje të numrit të rasteve të infeksionit Acanthamoeba që prej vitit 2011. Infeksioni prek pjesën e përparme të syrit dhe shkakton dhimbje. Mjekët thonë se ata...
 • Rreziku nga pijet e ëmbla

  Mjaftojnë 30 minuta pas konsumimit të një pijeje të ëmbël joalkoolike, që niveli i sheqerit në gjak të rritet ndjehsëm. Si rrjedhojë qelizat tona janë të pasura me energji, ndoshta edhe më tepër sesa është e nevojshme. Nëse pija ka përmbajtje kafeine, sistemi qendror nervor stimulohet për të mbytur...
 • Pija që ju ndihmon të hiqni kilogramët e tepërta

  Të kesh një bark të rrafshtë dhe forma trupore ideale këkron padyshim shumë kohë në palestër, një regjim ushqimor shumë të rreptë dhe mbi të gjitha shumë përkushtim. Por, ndodh jo rrallë herë që edhe pse kaloni shumë orë në palestër, ju nuk arrini që të largoni kilogramët e...
 • Dieta e shëndetshme ul gjasat për kancer

  Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se një dietë e shëndetshme ulë rrezikun për kancer. Ushqimet me shumë krip, sheqerna dhe yndyra kanë rezultuar në shifra të kancerit për 11% më të larta, krahasuar me njerëzit që ushqehen shëndetshëm. Në studimin që u realizua me rreth gjysmë...
 • Konsumoni birrë, verë dhe çokollatë për një jetë më të gjatë

  Njerëzit mund të kënaqen me birrë, verë dhe çokollatë dhe të jetojnë një jetë të gjatë. Antioksidantët që ato përmbajnë mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit që lidhet me sëmundjet vdekjeprurëse, si ato të zemrës dhe kanceri. Kur ato shoqërohen me shumë fruta dhe perime, bëjnë të mundur...
 • Infertiliteti në 20 % të çifteve shqiptare

  Rritja e sterilitetit tek çiftet e reja ka sjellë një interesim të numrit të grave që kryejnë fekondim artificial në Shqipëri. Sipas mjekut obstetër gjinekolog Avenir Balili, rreth 500 gra në vit zgjedhin këtë teknikë kur nuk mund të kenë një shtatzani natyrale. “Interesimi i grave shqiptare për fekondimin...
 • Buka shkakton depresion dhe lodhje

  Gluteni mund të shkaktojë depresion dhe lodhje te njerëzit më shumë se sa probleme të stomakut, sipas një studimi. Shkencëtarët kanë dalë në përfundimin se gluteni prodhon “reagime të shëndetit mendor” te njerëzit, pasi ata konsumojnë bukë ose makarona. Megjithëse disa njerëz janë vërtet intolerantë ndaj proteinës së grurit...
 • Si të luftoni ekzemën në vjeshtë

  Ekzema mund të jetë jashtëzakonisht irrituese dhe e dhimbshme për njerëzit që vuajnë nga kjo gjendje e lëkurës. Ndërsa hyjmë në vjeshtë moti bëhet më i ftohtë dhe duhet të kujdesemi për lëkurën tonë. Ekzema është një gjendje e lëkurës që e bën atë të irrituar, të skuqur, të...
 • Paralajmërimi për gratë shtatzëna

  Është një rutinë e njohur për çdo nënë. Pasi fëmijët kthehen në shtëpi nga shkolla, iu shërbehet dreka ose darka dhe ushqimi i mbetur nga ata konsumohet nga nënat dhe më pas shkëmbimi i puthjeve dhe përqafimeve. Por ekspertët kanë paralajmëruar nënat shtatzëna që të shmangin ndërveprime të tilla...
 • Rastet e kancerit rriten në mbarë botën

  Do të ketë 18.1 milionë raste të reja kanceri dhe 9.6 milionë njerëz do të vdesin nga sëmundja këtë vit në mbarë botën. Rritja, nga 14.1 milion raste dhe 8.2 milion vdekje në 2012, vjen pjesërisht për shkak të një popullsie në plakje. Shifrat sugjerojnë se një në pesë...
 • Gruaja dhuron organet, i merr jetën 3 personave

  Tre persona kanë vdekur pasi një donator organesh iu dha të gjithëve kancerin e gjirit, sipas një raporti. Donatorja, një grua 53-vjeçare vdiq nga një goditje në tru, vitin 2007 dhe dhuroi veshkat, mushkëritë, mëlçinë dhe zemrën për pacientët që kishin nevojë për transplantime. Por brenda gjashtë vitesh nga...
 • Pilula “magjike” për të rënë në peshë

  Një pilulë e re për rënien në peshë, mund të ndihmojë miliona njerëz të moshës së mesme, sipas një studimi të rëndësishëm. Shkencëtarët thonë se lorcaserin, i konsideruar si “Grali i shenjtë” i humbjes së peshës, është tre herë më efektiv sesa dieta. Tabletat që merren dy herë në...
 • Analiza gjaku për orën biologjike

  Ora biologjike e çdo personi mund të përllogaritet përmes një analize të thjeshtë gjaku. Rezultatet mund të jepen brenda 90 minutash. Metoda e re e përllogaritjes është zbuluar nga shkencëtarët amerikanë të Universitetit Veriperëndimor të Ilinoisit. Përllogaritja e orës biologjike konsiderohet e nevojshme nga mjekët për t’i bërë më...
 • Sa alkool duhet të konsumojmë?

  Vetëm një pije alkoolike në dite rrit rrezikun e individit për probleme shëndetësore. Një studim 26-vjeçar i shtrirë në 195 vende të ndryshme, ka dalë në përfundimin se konsumi i alkoolit nuk sjell asnjë përfitim në shëndetin e njeriut, duke hedhur poshtë kërkimet e bëra më herët për ndikimet...
 • Çfarë paralajmërojnë rrudhat në ballë

  Rrudhat e thella të ballit mund të jenë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve kardiovaskulare, thonë studiuesit. Një studim i prezantuar në Konferencën Europiane të Kardiologjisë në Mynih zbuloi se njerëzit me më shumë rrudha për moshën e tyre kishin rrezik më të madh për të vdekur nga kjo sëmundje....
 • Mosha e mesme duhet të heqë dorë nga alkooli

  Një fushatë e re po nxit njerëzit mes moshës 45 dhe 65 vjeç të abstenojnë nga alkooli për ditë të tëra. Personat e moshës së mesme konsumojnë alkool më shumë se sasia e rekomanduar. Një sondazh i YouGov gjithashtu tregon se ata e kanë shumë të vështirë të heqin...
 • Gjysma e shqiptarëve nuk kryejnë aktivitet fizik

  Gjysma e shqiptarëve nuk kryejnë aktivitet fizik duke rritur rrezikun të preken nga sëmundje vdekjeprurëse. Sipas raportit të organizatës botërore të shëndetësisë, mes 168 shteteve në botë, Shqipëria dhe Ballkani, renditen në një nivel mesatarisht negativ nga 30 deri në 45 %, për moskryerjen e aktivitetit fizik. Referuar këtij...
 • Mbroni mëlçinë më këto pesë fruta

  Mëlçia juaj është organi më i madh i brendshëm, i cili kryen më shumë se 500 funksione në trup. Prandaj është me rëndësi jetike që të konsumoni ushqimet e duhura për të mbajtur një mëlçi të shëndetshme. Përshirja e këtyre frutave në dietën tuaj mund të ndihmojë në mirëmbajtjen...
 • Dobësohuni duke ngrënë këto janë 10 ushqime

  Humbja e peshës dhe mbajtja e saj mund të jetë një punë e vështirë. Në këtë kohë po përballemi me ushqime kalorike e po ashtu edhe me shumë dëmtues të tjerë të gjumit siç janë: stresi, mungesa e gjumit e shumë faktorë të tjerë, transmeton Klan Kosova. Megjithatë, çelësi...
1 2 3 54
Emisione