Kategoria : Shendet

 • Dieta mesdhetare mund t’ju ndalojë urinën e tepërt

  Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hamë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet. Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë: Dieta mesdhetare. Një studim i ri, i botuar në revistën Obesity,...
 • Whitney Houston, tur koncertesh edhe pas vdekjes

  Tashmë as vdekja nuk është më pengesë për të vazhduar karrierën. I tillë është edhe rasti i Whitney Houston, e cila 7 vite pasi humbi jetën do të jetë në skenë para publikut duke performuar nëpërmjet teknologjisë së hologramëve. Kopja dixhitale do të performojë hitet më të rëndësishme të...
 • Dentistin e paguajmë shtrenjtë për materiale të lira

  Shqipëria njihet për turizmin dentar. Vera shënon edhe numrin më të madh të emigrantëve që vijnë për të përfituar nga çmimet e lira që ofron shërbimi stomatologjik në Shqipëri. Por ajo që nuk dijen është se materialet që përdoren kanë një kosto shumë më të lirë, duke e bërë...
 • Simptomat e tensionit të lartë

  Tensioni i lartë i gjakut nuk është një sëmundje që shfaqet menjëherë. Prandaj shumë persona nuk i kushtojnë rëndësi kur kanë dhimbje koke apo probleme me shikimin, duke menduar se është diçka kalimtare. Por nëse këto simptoma bëhen të vazhdueshme, duhet të shkoni menjëherë tek mjeku, pasi shëndeti juaj...
 • Rreziku që ju kanoset nga aspirina

  Marrja e dozës së ulët të aspirinës për të parandaluar sëmundjet e zemrës shoqërohet me një rrezik në rritje të gjakderdhjes në kokë tek njerëzit pa një histori të këtyre problemeve, sipas një raporti të ri. Hulumtuesit analizuan të dhënat nga 13 studime të mëparshme, në të cilat mbi...
 • Domatja ju zhduk aknet nga fytyra

  Puçrrat mund të jenë frustuese, pothuajse në çdo moshë, lëkura e kuqe mund të jetë edhe e dhimbshme. Kjo sëmundje e zakonshme (dhe është klasifikuar si një sëmundje e lëkurës nga Instituti Kombëtar i Shëndetit) është rezultat i poreve dhe gjëndrave të bllokuara. Megjithëse është frustuese dhe e parehatshme,...
 • Efekti i pabesueshëm nëse hani katër bajame në ditë

  Të pasura me acide yndyrore Omega-3, vitamina dhe minerale, antioksidantë që frenojnë veprimin e radikalëve të lira në organizëm, zink, vitaminë E, kalcium dhe magnez, bajamet janë padiskutim aleatet më të mira për të pasur shëndet të plotë. Por e dini se mjaftojnë vetëm katër kokrra në ditë që...
 • 4400 hemorragji cerebrale vetëm në një vit

  Hemorragjitë cerebrale vijojnë të rriten nga vit në vit. Raporti i fundit i Institutit të Shëndetit Publik tregon se 4400 persona janë goditur brenda një viti nga kjo sëmundje. Në shërbimin e Neurologjisë në Qendrën Spitalore Universitare mësojmë se goditjet në tru zënë një numër të konsiderueshëm të këtyre...
 • Brokoli kuron skizofreninë

  Sipas një studimi të bërë së fundmi, kura për trajtimin e skizofrenisë mund të gjendet te brokoli. Shkencëtarët zbuluan se brokoli përmban elemente që rivendos barazinë e kimikateve në tru. Këto të fundit janë përgjegjëse për dërgimin e mesazheve ndërmjet qelizave të trurit, të cilat janë të lidhura me...
 • 30-vjeçarja humb shikimin gjatë shtatzënisë

  Një 30-vjeçare në pritje të fëmijës së saj të parë humbi shikimin në njërin sy gjatë shtatzënisë për shkak të një tumori në gjëndrën e hipofizës. E reja australiane, identiteti i së cilës nuk bëhet i ditur, nisi të kishte probleme me shikimin në syrin e majtë dhe dhimbje...
 • Embrioni pa qeliza riprodhuese

  Përftohen për herë të parë qeliza embrionale pa vezë dhe spermatozoidë. Tek kaviet e laboratorit, qelizat e lëkurës janë transformuar në tre tipe të ndryshme qelizash që krijohen në fazën fillestare të zhvillimit embrional, përkatësisht në staminale embrionale, ato të placentës dhe të kordonit ombelikal. Ky kërkim është hapi...
 • Refugjatët shqiptarë në Francë kthehen të infektuar në Shqipëri

  Në kampet e azilantëve në Francë jetojnë qytetarë me kombësi të ndryshme, mes tyre edhe shqiptarë. Bashkëjetesa ka sjellë edhe infektimin me tuberkuloz. Pasi u është refuzuar kërkesa për azil ata janë kthyer së bashku me këtë sëmundje, që është përhapur edhe tek personat me të cilët kanë patur...
 • Sindroma e lodhjes kronike

  Një analizë gjaku do të diagnostikojë sindromën nga lodhja kronike. Për herë të parë kjo gjë do të përcaktohet në mënyrë objektive, pasi deri më sot nuk ekzistonte asnjë mjet për ta përcaktuar lodhjen kronike, e cila konsiderohej më tepër si imagjinare. Testimi, që është në fazën pilot, është...
 • Philip Morris: IQOS do të shitet dhe në SHBA

  NEW YORK, Shtetet e Bashkuara – 3 Maj 2019 – Administrata Amerikane për Ushqimin dhe Barnat konfirmoi në 2 Maj 2019, se IQOS, sistemi elektrik i ngrohjes së duhanit nga Philip Morris International, është i përshtatshëm për mbrojtjen e shëndetit publik dhe e...
 • Përse nuk duhet të flini me lentet në sy?

  Një okulist ka treaguar rreziqet që ju kanosen nëse gjatë natës flini me lentet në sy. Ai ka shpërndarë në rrjetet sociale fotografi tronditëse të pacientëve të tij se çfarë kanë pësuar kur nuk kanë hequr lentet e kontaktit gjatë natës. Mjeku Patrick Vollmer nga Karolina e Veriut në...
 • Qershitë luftojnë diabetin

  Efekti anti-inflamator i qershive ju ndihmon që të mbani trupin tuaj të shëndetshëm. Për më tepër, qershitë renditen më poshtë se shumë fruta të tjera për nga niveli i sheqerit në gjak. Kjo nënkupton se qershitë nuk shkaktojnë ngritje të sheqerit tuaj të gjakut dhe nivelet e insulinës. Këto...
 • 37-vjeçari me kokën më të pazakontë në botë

  Mjekët kanë publikuar fotografitë e një koke të pazakontë të një 37-vjeçari nga Italia, lëkura e së cilit duket si jorgan. Pacienti, emri të cilit nuk është bërë publik, vuan nga çrregullim si pasojë e të cilit ai prodhon më shumë hormone të rritjes se njerëzit e zakonshëm. Kur...
 • Çfarë i bën zemrës vetëm 1 pije energjike

  Vetëm një pije energjike mjafton për të shkaktuar probleme në zemër, efektet e së cilës nisin vetëm 90 minuta pas konsumimit. Shkencëtarët zbuluan se pijet energjike mund të shkaktojnë ngushtimin e enëve të gjakut, që rrit rrezikun e bllokimit dhe shkakton sulmet në zemër dhe goditjet në tru. Të...
 • Karrota parandalon kancerin

  Karrota është një nga perimet që ka mjaftueshëm vitaminë A. Kështu, preferohet që ju të konsumoni më shumë karrota, pasi ato munden të parandalojnë disa lloje të kancerit. Disa studime kanë treguar që karrota zvogëlon rrezikun e të prekurit me kancer të mushkërive, të gjirit dhe zorrës së trashë....
 • Obeziteti rrezikon trurin

  Obeziteti ndikon edhe në nivel cerebral. Rezulton se në ato raste kur përqindja dhjamore në trup është më e lartë, përkon me volum më të vogël të materies gri në tru. Në këtë konkluzion kanë mbërritur kërkuesit e Universitetit “Leiden Medical Center” në Holandë që studimin e kanë publikuar...
1 2 3 64
Emisione