Kategoria : Sport

 • Gjermania, fitore dramatike me Suedinë

  28 vite më parë, Gary Lineker tha se futbolli është një lojë e thjeshtë. 22 burra gjëmojnë një top për 90 minuta dhe në fund gjermanët fitojnë… Kjo shprehje i shkon për shtat edhe përballjes së Gjermanisë me Suedinë. Një ndeshje tejet emocionuese, ku të parët që shënuan ishin...
 • Meksika fiton ndaj Koresë së Jugut

  Meksika fiton edhe ndeshjen e dytë në grup atë ndaj Koresë së Jugut. Përfaqësuesja latine shënoi golin e parë më 11-metërsh, pas një prekje të topit me dorë nga koreanët. Në mesin e pjesës së dytë erdhi edhe goli tjetër nga Hernandez. Koreanët ngushtuan rezultatin në fund të takimit,...
 • Serbët ankohen në FIFA

  Mediat serbe raportojnë se Federata vendase e Futbollit do t’i drejtohet FIFA-s me një ankesë ndaj arbitrit të ndeshjes së humbur me Zvicrën, Felix Brih pasi konsiderohet se ky i fundit pati një gjykim të padrejtë ndaj Serbisë. Shumë kartonë të dhënë ndaj futbollistëve serbë dhe një penallti e...
 • Mediat e huaja, jehonë “Shqiponjës” së Xhakës e Shaqirit

  Zvicër – Serbi pritej të ishte më shumë se një ndeshje futbolli dhe ashtu rezultoi në fund. Golat e shënuar nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, të dy të shoqëruar me festimin e “shqiponjës”, kanë bërë jehonë në mediat kryesore ndërkombëtare. BBC shkruan se “Shqiponja e dyfishtë provokoi serbët”....
 • Vdes basketbollisti Gazmend Sinani

  Ka ndërruar jetë basketbollisti Kosovës, Gazmend Sinani. Në një njoftim për media, Federata e Basketbollit të Kosovës ka thënë se Sinani ka humbur jetën në një aksident në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës. “Në po të njëjtin aksident lëndime trupore kanë pësuar edhe Granit e Fisnik...
 • Shqiptarët “eliminojnë” Serbinë nga Botërori

  Golat e shqiptarëve të Zvicrës ishin përcaktues në fitoren me Serbinë në sfidën e luajtur të premten në Kaliningrad. Një sukses 2 – 1 i arritur me përmbysje, pasi të parët shënuan serbët me Mitroviç. Revanshi i Zvicrës ishte në pjesën e dytë. Granit Xhaka fillimisht me goditjen e...
 • Serbët në derbi me Zvicrën

  Serbia shënoi fitore në ndeshjen e parë kundër Kostarikës. Ky shtet e kishte njohur pavarësinë e Kosovës i pari andaj tifoja ishte e zjarrtë si hakmarrje. Pas tyre vjen Zvicra. Për besëlidhjen helvetike janë shumë shqiptarë si në fushë ashtu edhe jashtë saj. Ky fakt nuk ka ngelur jashtë...
 • Sherr tifozësh Argjentinë-Kroaci

  Ende pa përfunduar ndeshja mes Argjentinës dhe Kroacisë, në stadiumin Njizhnji Novogrod, tifozët e të dy skuadrave janë përfshirë në sherr mes tyre. Sipas këtyre pamjeve duket qartë se argjentinasit mësynë ndaj tifozëve të Kroacisë si pasojë e humbjes. Për mbështetësit e skuadrës amerikano-latine ishte tronditëse dhe thuajse e...
 • Nigeria mund Islandën duke marrë pikët e para

  Brazili arriti një fitore të vuajtur ndaj Kosta Rikës sot në Shën Peterburg. Një sukses 2 – 0 me golat e realizuar nga Coutinho dhe Neymar në minutat shtesë, duke hedhur poshtë murin mbrojtës të kundërshtarit që kërkonte pikën e parë. Një çlirim për lojtarët brazilianë dhe trajnerin Tite,...
 • Sampaoli dhe Messi, fajtorët e humbjes

  Pasi barazoi me Islandën ku humbi edhe një 11-metërsh, Argjentina shokoi të gjithë njohësit e futbollit në botë me humbjen 3-0 me Kroacinë. Gjërat nuk kanë si shkojnë më keq do të mendojë dikush, por në fakt gjerat po shkojnë edhe më keq. Raportohet se ka patur debate në...
 • Dikur kosiste kopshte, tani luan në Kupën e Botës… rrëfimi i Xherdan Shaqirit

  Shtëpia nuk kishte ngrohje. Vetëm një oxhak i madh. Ishte një shtëpi vërtet e vjetër, në një fermë në Basel. Unë në fakt nuk mendoj rreth saj. Kam mbajtur veten ngrohtë duke vrapuar si një i çmendur. Vëllai im i madh ishte ai që ankohej gjithmonë për të ftohtin,...
 • Brazili fiton në shtesë me Kosta Rikën

  Më në fund Brazili e gjeti fitoren me Kosta Rikën. Kutinjo shënoi sapo përfundoi koha e rregullt, ndërsa Neymar dyfishoi rezultatin në minutën e 97. Brazili u orvat shumë, gjatë pjesës së dytë për të shënuar, por rastet e krijuara nuk u finalizuan me sukses për meritë të futbollistëve...
 • Serbi–Zvicër, jo vetëm futboll

  Për shumë futbollistë serbë ky me shumë mundësi do të jetë botërori i fundit. Vetëm ky fakt e ka rritur ambicien e tyre. “Është mundësia që të lëmë shenjën tonë në kombëtare dhe të hyjmë në librat e historisë. Nuk do të mjaftohemi me 4 pikë, duam të dalim...
 • Video/ Ndeshja e “Kosovës” me Serbinë

  Kombëtarja e Zvicrës do të përballet sot me atë të Serbisë, në kuadër të Kampionatit të futbollit për Kupën e Botës. Loja, që do të zhvillohet në stadiumin e Kaliningradit në Rusi, ka ngjallur emocione sidomos në Kosovë, për shkak të katër lojtarëve shqiptarë në skuadrën zvicerane. /REL...
 • Nga India në Rusi me biçikletë për të takuar Messin

  Një indian ka udhëtuar drejt Rusisë me biçikletë për të parë ndeshjet e Botërorit dhe me shpresën se do të takojë Lionel Messin. Klifin Frensis nuk kishte para mjaftueshëm për të udhëtuar në Rusi dhe gjeti mënyrën më të lirë për të shkuar atje. Udhëtimi i tij me biçikletë...
 • Kroacia shkatërron Argjentinën

  Kroacia përparon në fazën tjetër të botërorit me fitoren 3 – 0 me Argjentinën të enjten, në Nizhni Novgorod. Si sukses i ekipit ballkanas dhe një tjetër dështim për Argjentinën e Lionel Messi që rrezikon eliminimin nga turneu, pasi ka vetëm 1 pikë në dy ndeshje. Kroatët u treguan...
 • Franca kualifikohet në turin tjetër

  Franca është skuadra e radhës që kualifikohet në fazën pasardhëse të botërorit. Fitorja 1 – 0 me Perunë në takimin e luajtur sot në Ekaterinburg u vendos me golin e Mbappe në pjesën e parë. Franca është e para në Grupin C me pikë të plota, ndërsa Peruja renditet...
 • Messi po vuan kritikat

  “Do të jepja gjithçka që ky të jetë botërori i tij.” Këto janë fjalët e nënës së Lionel Messit. Ajo dhe familjarët mbështesin yllin argjentinas, paraqitja e të cilit në këtë nisje të botërorit është shoqëruar me kritika. “Ëndrra e tij është të ngrejë kupën dhe të fitojë botërorin.”...
 • Argjentina përballet me Kroacinë 

  Çdo të bëjë mbrëmjen e sotme Messi dhe Argjentina përballë Kroacisë? Ballkanasit kryesojnë grupin, ndërsa Argjentina ka vetëm një pikë pas barazimit me Islandën. Pritshmërinë janë të mëdha ndaj tij, aq më tepër që rivali në planin individual, Cristiano Ronaldo i dha fitoren në dy takimet e para Portugalisë...
 • Danimarka barazon me Australinë

  Danimarka barazoi 1 – 1 me Australinë në sfidën e dytë të fazës së grupeve të botërorit. Fillimisht shënuan danezët me Eriksen pas 7 minutave lojë, por australianët realizuan para pushimit mes dy pjesëve. Jedinjak ktheu në gol penalltinë e vendosur nga sitemi VAR. Ky rezultat favorizon Danimarkën që...
1 2 3 247
Emisione