Kategoria : Teknologji

 • Risia më e fundit e Instagram

  Rrjeti social Instagram është kthyer tashmë në një industri për të ardhurat dhe reklamimet e produkteve të ndryshme. Për këtë arsye, Istagram ka vënë në dispozicion një opsion të ri, që u mundëson përduresve të blejnë artikujt që ata dëshirojnë direkt nga ky aplikacion. Drejtuesit e rrjetit social e...
 • Bllokimi i Facebook favorizoi kompaninë rivale

  Bllokimi prej më shumë se 14 orë i Facebook dhe rrjeteve të saj sociale Instagram dhe Whatsapp, fuqizoi një kompani tjetër rivale. Aplikacioni i komunikimit “Telegram”, rivali i Whatsapp, regjistroi 3 milionë përdorues të rinj gjatë orëve që Facebook dhe aplikacionet e saj kishin dalë jashtë shërbimit. Lajmi është...
 • Rënia e Facebook, më e rënda në histori

  Facebook vijon të ketë ende probleme për një pjesë të përdoruesve. Prej më shumë se 14 orësh ndërprerja e të gjitha shërbimeve, e bëri të pa aksesueshëm në mbarë globin. Të prekur janë rrjeti kryesor social i kompanisë, (Facebook), dy aplikacionet e mesazheve (Facebook Messenger & WhatsApp) dhe Instagram....
 • Bie Facebook dhe Instagram

  Facebook dhe Instagram është jashtë shërbimit në disa shtete të Europës. Edhe përdoruesit në Shqipëri nuk mund të përdorin dot rrjetet sociale. Të dyja faqet e rrjeteve sociale shfaqin mesazhin gabimi teksa përdoruesit përpiqen të kenë akses./tvklan.al We’re focused on working to resolve the issue as soon as possible,...
 • Whatsapp po bllokon disa llogari, zbuloni nëse jeni edhe ju

  Whatsapp ka filluar të bllokojë llogaritë e disa përdoruesve pa i paralajmëruar. Kompania tha se kushdo që përdor një aplikacion të tillë, por që nuk mbështetet zyrtarisht nga Whatsapp, do të marrë një mesazh ku njoftohet se është ndaluar përkohësisht. Bëhet fjalë për aplikacione të tilla si WhatsApp Plus...
 • Dëmet e mëdha të Wi-Fi

  Interneti është pjesë e pandarë e jetës tonë. Kudo që shkojmë kërkojmë të lidhemi më Wi-Fi. Por pak e dinë sesa i dëmshëm për shëndetin është ky shërbim që na ofrohet. Organizata Botërore e Shëndetësisë prej kohësh ka treguar disa nga problemet që shkaktohen si pasojë e ekspozimit ndaj...
 • Facebook do të ndryshojë rrënjësisht

  Skandali mbi të dhënat private të mbi 87 milionë përdoruesve, detyroi gjigantin e rrjeteve sociale Facebook të bëjë një kthesë të rëndësishme. Themeluesi i saj Mark Zuckerberg njoftoi ndryshimin rrënjësor drejt një platforme gjithnjë e më shumë private. “Përgjatë 15 viteve të fundit, Facebook dhe Instagram kanë ndihmuar njerëzit...
 • Facebook e di që nuk e ka të gjatë…

  Para pak ditësh Mark Zuckerberg ka pranuar se realisht nuk ka një reputacion të fortë për ndërtimin e shërbimeve të mbrojtjes së privatësisë. Problem nuk janë vetëm rastet e cënimit të privatësisë, por kemi arritur në një pikë ku nuk mund të mbahet nën kontroll. Gjatë 15 viteve, gjithçka...
 • Rreziku nga makinat elektrike

  Makinat elektrike mund të jenë gjithçka që i duhet mjedisit, por kanë një problem. Ato për shkak të mungesës së zhurmës, kanë sjellë problem  për sigurinë e këmbësorëve, të cilët shpeshherë nuk i vërejnë duke u bërë burim aksidenti. Në panairin e  automjeteve që po zhvillohet në Gjenevë të...
 • Bugatti zbulon makinën më të shtrenjtë në botë

  Prodhuesi francez i supermakinave Bugatti ka zbuluar makinën e re më të shtrenjtë në botë, e cila iu shit një blerësi anonim për të paktën 9.5 milionë paund. Çmimi i saktë nuk është bërë publik, por sipas asaj që shkruan BBC, mendohet se e tejkalon atë të makinës paraardhëse,...
 • Edhe telefon, edhe tabletë

  Huawei zbuloi së fundmi smartphone-in e tij të parë i cili paloset, duke ndjekur kështu hapat e Samsung, që po ashtu prezantoi javën e shkuar telefonin e tij të palosshëm. E teksa telefoni i ri i Huawei, i quajtur Mate X, ka padyshim pamje tërheqëse, ai vjen me një...
 • Deputetët britanikë: Facebook, një “gangster dixhital”

  Kompani si Facebook, nuk duhet të lejohen më të sillen si “gangsterë dixhitalë” në botën online, duke e konsideruar veten sipër ligjit. Është kjo akuza e rëndë që i bëhet gjigantit amerikan të rrjeteve sociale nga komisioni parlamentar dixhital dhe i medias në Britaninë e Madhe. Rrjeti i Mark...
 • S10 vjen me 4 kamera, 1TB memorie dhe rrjetin 5G

  Modelet e reja të “Samsung Galaxy” janë prezantuar sot në 4 versione S10, duke festuar edhe 10 vjetorin e këtij modeli. Për herë të parë vjen S10E, një version i lirë i modelit të fundit i cili kushton 750$, versioni normal Galaxy S10 (900$), S10 Plus (1,000$) dhe Galaxy S10 5G...
 • Facebook rrezikon një gjobë miliarda dollarë

  Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica. E përditshmja amerikane “The Washginton Post” shkruan se Komisioni Federal Tregtar amerikan e ka gati gjobën për shkelje e privatësisë së përdoruesve ndaj gjigantit të rrjeteve sociale. Aktualisht, përfaqësuesit ligjorë të Facebook-ut...
 • Çfarë ndodh në 1 minutë në internet

  Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit? Llogaritë janë bërë nga një shoqëri në operon në botën inovative dixhitale dhe rezulton se shkëmbehen 187 milionë email, 38 milionë mesazhe në WhatsApp, 18 milionë sms, shkarkohen 375 mijë aplikacione dhe shpenzohen rreth 900 mijë $ në e-commerce. Teknologjia...
 • Instagram mbyll adresat fallco

  Epoka e adresave false në Instagram, ka marrë fund. Kompania e famshme ditën e sotme ka fshirë një numër të konsiderueshëm profilesh të rreme. Rrjeti social nuk kishte lajmëruar më parë e për pasojë shumë personazhe të njohur të Hollywood, kanë humbur miliona ndjekës nga profilet e tyre. Një...
 • Facebook vendos të tjera kufizime

  Rrjeti më i madh social, Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve. “Daily Mail” raporton se Facebook është zotuar që të ndalojë publikimin e fotografive që paraqesin vetëgjymtime, pra të personave që dëmtojnë vetveten. Rrjeti social është konsultuar me disa ekspertë dhe këto...
 • Apple shpërblen adoleshentin që zbuloi defektin e FaceTime

  Një adoleshent në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shpërblyer nga Apple pasi ka zbuluar një të metë në sistemin e sigurisë në aplikacionin “FaceTime” të Apple. Kompania amerikane nuk ka saktësuar se çfarë dhurate i ka bërë 14-vjeçarit Grant Thompson, por besohet se ka paguar për shkollën e...
 • Krijohet arkiva e universit

  Është publikuar arkivi më i gjerë me të dhëna mbi universin. Duke u bazuar në informacionet e mbledhura nga qielli mbi Hawain, në të janë të dhënat për mbi 3 miliardë objekte, planete, asteroide, re galaktike etj. Nëpërmjet eksplorimeve të superteleskopit Pan Starrs është krijuar një përmbledhje e jashtëzakonshme,...
 • Google zbulon nëse ju kanë hakuar

  Ditën e martë është publikuar “Kontrolluesi i fjalëkalimeve” (Password Checker), që ju paralajmëron nëse të dhënat tuaja si adresa e emailit apo fjalëkalimi janë vjedhur më parë nga ndonjë haker. Një bazë të dhënash, me më shumë se 2.2 miliardë gjeneralitete të grumbulluara prej vitit 2008 deri më sot prej...
1 2 3 37
Emisione