Kategoria : Teknologji

 • “Sfida e 10 viteve më parë”

  Mjaftoi vetëm një postim në Twitter i gazetares amerikane, Kate O’Neill që ta shohim me sy ndryshe sfidën e 10 viteve që ka pushtuar Instagram-in dhe rrjete të tjera sociale. Falë kësaj meme, sot është e mundur që të ndërtojmë një bazë të dhënash më të zgjeruar të fotografive,...
 • Kamarierë robotë shërbejnë në lokal

  Mbase nuk është hera e parë që një bar kafe në Japoni ka në stafin e saj robotë, por në kafenenë Dawn ver.β situata është shumë më e veçantë. Aty të gjithë kamerierët janë robotë, me gjatësi 120 centimetra dhe që lëvizin lirshëm duke shërbyer në tavolinat e lokalit....
 • Mikroçip nën lëkurë me të dhënat personale

  Implantimi nën lëkurë i mikroçipeve me të dhëna personale po përhapet me ritme të shpejta. Metoda po testohet zyrtarisht në Suedi, ku ato i kanë vendosur mbi të paktën 3 mijë persona. Mikroçipi skanohet nga pajisje të veçanta dhe mund të ruajë të dhënat e kartës së identitet, atyre...
 • WhatsApp ka një lajm shumë të mirë

  WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirësojë në mënyrë domethënëse sigurinë e përdoruesve të tij. Aplikacioni tejet popullor i mesazheve po punon për të ikorporuar biometrinë në opsionin e autentifikimit në pajisjes Android, që do të thotë se përdoruesit...
 • Paralajmërimi i ekspertit: Këto vende pune rrezikohen të zhduken

  Sot teknologjia është mjeti kryesor në shumë profesione. Por, sado që na vjen në ndihmë, aq edhe rrezikon vendet e punës. Paralajmërimi vjen nga eksperti kinez i Inteligjencës Artificiale, Kai-Fu Lee, i cili thotë se gjysma e vendeve aktuale të punës do të zëvendësohen nga teknologjia. Çka do të...
 • 3 surpriza për përdoruesit e WhatsApp

  WhatsApp, aplikacioni i komunikimit më i përdorur në shumë vende të botës, do të sjellë disa ndryshime për përdoruesit e tij në Apple. Karakteristikat e reja janë zbuluar në versionin “Beta” të aplikacionit dhe duket se do të shtohen në përditësimin e fundit, në sistemin iOS. Disa prej risive...
 • U frikësuat nga pamja e re e Instagram?

  Ditët e fundit të 2018-ës rrjeti social Instagram testoi postimet horizontale. Për pak ditë të gjitha postimet tek disa përdorues u shfaqën në të njëjtën mënyrë si “stories”. Kjo risi u testua edhe në Tetor në kategorinë “Explore” të aplikacionit, por këtë herë ndodhi si një gabim. Instagram ktheu...
 • Një telefon kushton më shumë në 2019

  Nëse dikur një iPhone apo telefon Android kushtonte 1 mijë Dollarë sepse ishte i veçantë, sot falë dy kompanive Apple dhe Samsung këto janë çmimet normale të modeleve të reja si iPhone XS dhe Galaxy Note 9. iPhone XS, versioni me kapacitet 512 GB kushton 35% më shumë se...
 • Gjermania me mbulim të rrjetit 4G më të keq se Shqipëria

  Gjermania mbetet mbrapa në aspektin e rrjetit të telefonave celularë. Sipas një studimi të kompanisë konsulente Aachen P3, i cili është bërë në emër të grupit parlamentar të ekologjistëve, Gjermania është pas Shqipërisë. Në këtë studim thuhet se Republika Federale e Gjermanisë, qëndron keq në furnizimin me valë 4G...
 • E veçanta e Samsung S10

  Nuk është më sekret që modelet e reja të Samsung-ut, që do të lançohen vitin e ardhshëm, S10 dhe S10+ do të kenë një vrimë të vogël në ekran. Po qarkullojnë fjalë madje se Samsung po bën më shumë për këtë veçori. Sipas një videoje të shpërndarë në rrjetet...
 • Krishtlindjen e festojnë edhe ata

  Krishtlindjen e festojnë edhe robotët. Mes dritave shumëngjyrëshe, kapuçëve të Babagjyshit dhe atmosferës festive, ata urojnë nga laboratorët e mbarë botës. Komuniteti i tyre është populluar me robotë nga të gjitha llojet, nga fatorino, kuzhinierë, ndihmës shumë të mirë në paketimin e dhuratave, të cilët të gjithë bashkë nën...
 • “Të lutem mos u frikëso”, momente paniku në shtëpi

  Një burrë nga Arizona u tmerrua kur dëgjoi një të panjohur që i foli nëpërmjet kamerës së shtëpisë. Zëri që vinte nga pajisja e informoi Andy Gregg që ishte kompromentuar, pasi fjalëkalimi i tij ishte ekspozuar në internet, duke e lënë të pambrojtur nga kriminelët kibernetikë. Kamerat e sigurisë...
 • E ardhmja e qyteteve me trafik të rënduar

  Udhëtimi me automjetet personale në të ardhmen mund të duket si në këto pamje. Janë xhirime të një projekti pilot të miliarderit amerikan Elon Musk, i cili propozon një koncept të ri të sistemit rrugor për qytetet e mëdha me trafik të mbingarkuar. Plani i tij janë tunelet nëntokësore...
 • Kafe nga roboti

  Ka shumë vende ku mund të pish kafe në San Francisko. Por një lloj i ri kafeneje ofron ekspres dhe kapuçino të bëra nga një robot. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Michelle Quinn ndaloi për të parë nëse një robot mund të bëjë vërtetë një kafe të mirë. Ky...
 • Nëse keni një fjalëkalim të tillë ndërrojeni menjëherë!

  Një kompani për sigurinë kibernetike ka zbuluar fjalëkalimet (password) më të vjedhura për 2018-n dhe në majë të listës, për të pestin vit radhazi qëndron “123456” dhe vetë fjala “password”. Pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme nga ekspertët mbi sigurinë, miliona njerëz nëpër botë vijojnë të përdorin fjalëkalime tejet të lehta...
 • Për 12 ditë, edhe fotot që nuk i keni postuar u panë nga “të tjerët”

  Facebook njoftoi këtë të premte se një problem në software ka ekspozuar fotografitë e mbi 6.8 milionë përdoruesve, përfshirë fotografi që nuk i kishin postuar. Sipas asaj që shkruan BBC, kompania tha se disa aplikacione, palë të treta, kanë pasur akses në një gamë më të gjerë fotosh se...
 • Bateri telefoni që zgjat 2 javë 

  Të karikosh smartphone-in një herë në dy javë. Kjo mund të bëhet realitet ne një të ardhme të afërt, falë teknologjive të reja. Në këtë rast specifik janë konceptuar bateritë e reja që bazohen mbi fluorurin, që është forma me ngarkesë negative e fluorit. Gjenerata e re pajisjeve të...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Samsung u kërkon ndjesë punonjësve

  Kompania Samsung u ka shprehur keqardhjen përdoruesve për shpërthimin e baterive të disa modeleve celuarë Galaxy. Presidenti i kompanisë Tim Baxter u ka kërkuar gjithashtu ndjesë edhe punonjësve të tij, të cilët janë sëmurë me kancer nga rrezatimi që kanë marrë në fabrikat ku prodhohen aparatet celulare. Në gati...
 • Bie Facebook dhe Instagram

  Facebook dhe Instagram, të dyja rrjetet sociale kanë dalë jashtë funksionit pasditen e kësaj të marte. “Ne jemi duke hetuar problemin dhe duke punuar për të gjetur një zgjidhje,” shkroi një zëdhënës i Facebook në Twitter. Miliona përdorues raportojnë një mesazh gabimi. #FacebookDown #InstagramDown Sipas DownDetector, shumica përdoruesve që...
1 2 3 36
Emisione