Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Aktualitet

Zgjedhjet e 4 Gushtit/ Zyra e IdentiTek në Himarë e hapur edhe në fundjavë

Zgjedhjet e 4 Gushtit/ Zyra e IdentiTek në Himarë e hapur edhe në fundjavë

Çdo qytetar që aplikon për letërnjoftim në këtë bashki, ku ka zgjedhje të pjesshme në datën 4 Gusht, para datës 1 Gusht, do të mund të tërheqë letërnjoftimin e ri deri në 3 Gusht, pra nuk do të presin 2 javë. Ministri i Brendshëm Taulant teksa ishte në zyrat e “IdentiTek”, ku u njoh nga...

Korrik 22, 2024
Shqiptarët punojnë 8 orë më shumë se europianët

Shqiptarët punojnë 8 orë më shumë se europianët

Në Shqipëri punohet mesatarisht rreth 44 orë në javë, gati 8 orë më shumë sesa në vendet e BE-së. Shqipëria renditet kështu i dyti në Europë pas Turqisë për orët më të gjata të punonjësve në punë. Sipas anketës se forcës së punës kryer nga INSTAT, punonjësit e sektorit të prodhimit janë ata që punojnë...

Korrik 22, 2024
Strategjia e re antikorrupsion, identifikohen 6 sektorët problematikë

Strategjia e re antikorrupsion, identifikohen 6 sektorët problematikë

Qeveria ka hartuar një strategji të posçme në luftën kundër korrupsionit, duke synuar goditjen e këtij fenomeni në disa sektorë që cilësohen si problematikë. “Prevalenca mbetet e lartë në disa sektorë si të drejtat e pronësisë, kujdesit shëndetësor dhe social, arsimit, prokurimeve publike, taksave dhe doganave, të cilat kanë një ndikim të madh në qeverisje,...

Korrik 22, 2024
Nis rikonstruksioni i tregut në Rus

Nis rikonstruksioni i tregut në Rus

Në Shkodër ka nisur rikonstruksioni i tregut të Rusit. Është bërë pastrimi i zonës dhe tregtarët janë zhvendosur për ta vijuar aktivitetin në një tjetër zonë në Dobraç në mënyrë që t’i hapet rrugë punimeve. Sipas kryetarit të Bashkisë Shkodër tregu i ri në Rus do të jetë me të gjitha kushtet, ndërsa do të...

Korrik 22, 2024
 “Gaete.it”: Saranda perla e rivierës shqiptare

 “Gaete.it”: Saranda perla e rivierës shqiptare

Saranda është një nga qytetet më të vlerësuara turistike dhe e përfshirë shpesh herë nga mediat e huaja në shkrimet e tyre promovuese. Me klimën e saj mesdhetare, ujërat e kristalta të detit Jon dhe pasurinë e vendeve historike, Saranda ofron një eksperiencë të paharrueshme për vizitorët shkruan gazeta italiane “Gaeta.it”. Shëtitorja buzë detit të...

Korrik 22, 2024
Fermerët e fushës së Korçës në protestë

Fermerët e fushës së Korçës në protestë

Dolën me mjetet e tyre bujqësore dhe bllokuan rrugën e fshatit Drithas në Maliq. Fermerët e fushës së Korçës kanë dalë në protestë pasi thonë se nuk ka treg për produktet e tyre. Sipas prodhuesve çmimi është tepër i ulët dhe kjo situatë është si pasojë e produkteve të importit. Fermerët thonë se kostot e...

Korrik 22, 2024
“Kontroll dhe në shkollat private për cilësinë”

“Kontroll dhe në shkollat private për cilësinë”

Ministrja e Arsimit Ogerta Manastirliu ka inspektuar rikonstruksionin e shkollës “Babë Dudë Karbunara” në Berat. Sipas saj shkolla e re do të hap dyert për vitin e ri arsimor me kushte dhe standard moderne. Ogerta Manastirliu, ministre e Arsimit: Është vërtet një model i ri i infrastrukturës publike, por nga ana tjetër na jep edhe...

Korrik 22, 2024
Ministri Hasani, vizitë zyrtare në Korenë e Jugut

Ministri Hasani, vizitë zyrtare në Korenë e Jugut

Në ditën e parë të vizitës së tij zyrtare në Republikën e Koresë, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, është pritur në një takim nga ministri për Punët e Jashtme, Cho Tae-yul. Ministri Hasani dhe homologu Tae-yul shprehën angazhimin e përbashkët për intensifikimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe zgjerimin e bashkëpunimit në fusha...

Korrik 22, 2024
Ligj i ri për Policinë e Shtetit, Balla jep lajmin e mirë për studentët e Akademisë

Ligj i ri për Policinë e Shtetit, Balla jep lajmin e mirë për studentët e Akademisë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka raportuar sot në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave për ligjin e ri të Policisë së Shtetit. Ai theksoi se punonjësit e Policisë do jenë më të orientuar drejt shërbimit ndaj qytetarëve. Në draft janë parashikuar një sërë risish për blutë, që nga arsimimi e deri te trajtimi financiar. “Ligji...

Korrik 22, 2024
Rama ndan pamjet: Vijon puna për Unazën e Madhe të Tiranës

Rama ndan pamjet: Vijon puna për Unazën e Madhe të Tiranës

Teksa pritet finalizimi i projektit më 31 Dhjetor të këtij viti, vijojnë punimet për Unazën e Madhe në Tiranë. Kryeministri Edi Rama ka ndarë sot pamjet nga kantieri, ku thekson se ka mbaruar puna e betonimit të nënstrukturave. “Vijon pa ndërprerje puna në kantierin e Unazës së Madhe në Tiranë, ku aktualisht në “Sheshin Shqiponja-Urat...

Korrik 22, 2024