Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Analiza

Nga Lincoln te Regan e Trump, atentatet ndaj presidentëve të Amerikës në histori

Nga Lincoln te Regan e Trump, atentatet ndaj presidentëve të Amerikës në histori

Sulmet ndaj presidentëve të Shteteve të Bashkuara kanë qenë gjithnjë ngjarje të rëndësishme dhe tronditëse, jo vetëm për historinë politike të vendit, por edhe mbarë globit. Sulmi ndaj Ronald Reagan në vitin 1981 dhe sulmi i fundit ndaj Donald Trump ditën e djeshme, janë dy raste të tilla që meritojnë një analizë të thelluar. Megjithëse...

Korrik 14, 2024
Si e komentuan liderët e NATO-s Joe Biden

Si e komentuan liderët e NATO-s Joe Biden

Liderët perëndimor u rreshtuan krah Joe Biden në samitin e NATO-s, në një kohë kur shqetësimet për moshën e presidentit amerikan dhe aftësia e tij për të shërbyer një mandat të dytë, po vijnë gjithnjë e në rritje Thirrjet ndaj Biden që të tërhiqet nga gara presidenciale e Nëntorit po shtohen çdo ditë e më...

Korrik 12, 2024
Çfarë po ndodh në krahun lindor të NATO-s?

Çfarë po ndodh në krahun lindor të NATO-s?

Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 ka çuar në rritjen me urgjencë të përgatitjeve të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian edhe lidhur me aftësinë për të dërguar shpejt përforcime, në rast të një konflikti të papritur me Moskën. Në këtë kuadër Rumania, Bullgaria dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë të trupave dhe të...

Korrik 12, 2024
Biden apo Trump? Votuesit amerikanë thonë se vendosin duke “pyetur xhepat e tyre”

Biden apo Trump? Votuesit amerikanë thonë se vendosin duke “pyetur xhepat e tyre”

“Ekonomia kontrollon gjithçka,” thotë Chris Stinson, drejtor shitjesh në Karolinën e Jugut, “Ekonomia më shqetëson më shumë, atë do të mbaj parasysh kur të votoj këtë nëntor”. Dhe Chris Stinsono nuk është i vetmi. Kur kanë mbetur më pak se 4 muaj deri nga dita e votimit, mirëqenia ekonomike, të ardhurat në xhepat e tyre,...

Korrik 11, 2024
Zhbllokim i dialogut Kosovë-Serbi apo vazhdim i status quo-s

Zhbllokim i dialogut Kosovë-Serbi apo vazhdim i status quo-s

BE kërkon që Kosova e Serbia të dërgojnë komentet rreth zbatimit të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve. Por sipas analistëve nuk ka shpresa, se brenda një periudhe të shkurtër mund të shënohet progres. Kosova dhe Serbia kanë afat deri më 18 korrik t’u dërgojnë ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian komentet e tyre rreth rrugës së zbatimit...

Korrik 10, 2024
U ndal në Kiev, Moskë e Pekin! Çfarë kërkon të arrijë Viktor Orban?

U ndal në Kiev, Moskë e Pekin! Çfarë kërkon të arrijë Viktor Orban?

Hungaria mori më 1 korrik 2024 presidencën e Këshillit Europian, që do ta mbajë për gjashtë muaj me radhë dhe kryeministri Viktor Orban para se të shkonte në Uashington qëndroi për vizita në Kiev, Moskë e më pas në Pekin, duke luajtur rolin e një lloj ndërmjetësuesi të vetëemëruar dhe stimuluesi të vetëshpallur të paqes. Përmes një videoje...

Korrik 10, 2024
Trafikanti shqiptar që u bë ‘Zot’ i tregut të drogës në Ekuador

Trafikanti shqiptar që u bë ‘Zot’ i tregut të drogës në Ekuador

Rreth mesnatës së 6 Shkurtit 2024, Policia Kombëtare e Ekuadorit bastisi një vilë 2 katëshe ngjyrë bezhë në një zonë luksoze rezidenciale në rrethinat e Guayaquil, qyteti port, më i madhi në vend. Brenda ata gjetën nënën me dy vajzat, së bashku me shumë armë zjarri e municione. Bashkëshorti, biznesmeni shqiptar Dritan Gjika, nuk gjendej...

Korrik 8, 2024
Strategjitë e kandidatëve për president në SHBA pas debatit

Strategjitë e kandidatëve për president në SHBA pas debatit

Pyetja që pason debatin e parë presidencial për zgjedhjet e këtij viti është nëse Joe Biden do të vazhdojë të mbetet në garë, pas paraqitjes së dobët, duke ngritur pikëyetje edhe brenda partisë së tij mbi moshën dhe aftësinë mendore të presidentit për të udhëhequr. Ndërkohë, siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Pressuti,...

Korrik 4, 2024
E djathta ekstreme në Francë shkakton shqetësim deri në Kosovë

E djathta ekstreme në Francë shkakton shqetësim deri në Kosovë

“Bixhoz i rrezikshëm” – kështu e përshkruan shumë media perëndimore vendimin e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të shpallur zgjedhjet e parakohshme legjislative. Sipas një shkrimi në New York Times, Macron i dha të djathtës ekstreme shansin më të mirë për të qeverisur me Francën – për herë të parë që nga ‘regjimi Vichy’ i Luftës së...

Qershor 24, 2024
Biden-Trump, qasje të ndryshme për debatin e parë presidencial

Biden-Trump, qasje të ndryshme për debatin e parë presidencial

Presidenti Joe Biden fillon sot në vendpushimin presidencial Camp David në shtetin e Merilendit një periudhë intensive për atë që mund të jetë debati presidencial më i rëndësishëm ndër dekada. Ekipi u fushatës elektorale të kandidatit demokrat 81 vjeçar është i ndërgjegjshëm se ai nuk mund t’ia lejojë vetes të ketë një paraqitje zhgënjyese kur...

Qershor 21, 2024