Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Bota

Scholz në Kinë: Në Ukrainë duhet vendosur një paqe e drejtë

Scholz në Kinë: Në Ukrainë duhet vendosur një paqe e drejtë

Teksa ndodhet në Kinë për një vizitë shtetërore, kancelari gjerman Olaf Scholz u takua me presidentin kinez Xi Jinping. Scholz i përcolli liderit kinez një mesazh se në Ukrainë duhet vendosur një paqe e drejtë. Ministria e Jashtme kineze njoftoi se kancelari gjerman u bëri thirrje të gjitha palëve që të punojnë së bashku për...

in an hour
“Rusët! Rusët!”/ Turma ‘derdhet’ në rrugët e Gjeorgjisë

“Rusët! Rusët!”/ Turma ‘derdhet’ në rrugët e Gjeorgjisë

Nga turma e derdhur në rrugë për protesta e deri te dhuna në Parlament. Kjo është situata aktuale e këtyre ditëve në Gjeorgji. Mijëra qytetarë kanë dalë në protestë kundër projektligjit për “agjentët e huaj” të cilin vendasit e lidhin me Rusinë. Më shumë se 5,000 protestues u mblodhën para Parlamentit të Gjeorgjisë të Hënën,...

2 orë
Sulmi me thikë në kishën e Sidneit, akt terrorist

Sulmi me thikë në kishën e Sidneit, akt terrorist

Autoritetet australiane e kanë shpallur sulmin me thikë në një kishë të Sidneit një akt terrorist me motive fetare. Një djalë 16-vjeçar u arrestua pasi sulmoi një peshkop, një prift dhe frekuentues të kishës gjatë meshës në kishën asiriane “Christ The Good Shepherd”. Peshkopi u godit teksa drejtonte një meshë që transmetohej drejtpërdrejt në rrjetet...

2 orë
Afganistani e Pakistani në kolaps, përmbytjet u marrin jetën qindra njerëzve

Afganistani e Pakistani në kolaps, përmbytjet u marrin jetën qindra njerëzve

Rrufetë e reshjet e dendura të shiut kanë vrarë qindra njerëz në Pakistan e Afganistan. Të paktën 50 persona kanë humbur jetën në Pakistan, ndërkohë që autoritetet janë në alert për stuhinë që ka përfshirë vendin. Numri më i lartë i viktimave u shënua në provincën e Khyber Pakhtunkhwa, ku shtëpitë janë të shkatërruara. Shiu...

2 orë
Izraeli dhe Irani kërcënojnë njëri-tjetrin

Izraeli dhe Irani kërcënojnë njëri-tjetrin

Pas sulmit të paprecedentë të fundjavës së kaluar të Iranit ndaj Izraelit, dy vendeve po shkëmbejnë kërcënime të ndërsjellta. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Izraelite Herxi Halevi shprehu bindjen se Irani do të përballet me pasoja për atë sulm. Qeveria izraelite është duke diskutuar mënyra nga më të ndryshmet për kundërpërgjigjen, ku përfshihet...

3 orë
Këtë javë votohet ndihma për Ukrainën dhe Izraelin

Këtë javë votohet ndihma për Ukrainën dhe Izraelin

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së do të votojë ndihmat për Izraelin dhe Ukrainën këtë javë. Kryetari republikan Mike Johnson ka deklaruar se do të votohet edhe ndihma për Tajvanin dhe prioritetet e sigurisë kombëtare të SHBA. “Ne e dimë se bota po na shikon për të parë se si reagojmë. Kemi terroristë, tiranë dhe liderë...

3 orë
Dhjetëra viktima nga rrufetë dhe përmbytjet në Pakistan

Dhjetëra viktima nga rrufetë dhe përmbytjet në Pakistan

Të paktën 39 persona humbën jetën në Pakistan pasi jugperëndimi i vendit u përfshi nga shira të fuqishëm. Disa prej viktimave janë fermerë që u goditën nga rrufetë teksa korrnin grurin. Si pasojë e ujit të lartë është ndërprerë energjia elektrike dhe janë ndërprerë rrjetet e transportit. Në Pakistan vijojnë të rriten rastet e shkaktuara...

4 orë
Analizohet ADN e Beethoven, zbulohet se…

Analizohet ADN e Beethoven, zbulohet se…

Talenti i Ludwig Van Beethoven nuk ishte i shkruajtur në genet e tij. Një analizim i imtësishëm i geneve është kryer, duke marrë një fije floku të gjeniut të muzikës klasike, dhe rezulton se ishte në nivelin më të ulët sipas një shkalle të kapacitetit ritmik, element që vlerësohet mjaft i rëndësishem për një kompozitor,...

5 orë
Izrael cakton “çmimin” për sulmin e Iranit

Izrael cakton “çmimin” për sulmin e Iranit

Sulmi iranian nuk do të mbetet pa një përgjigje. Kështu ka deklaruar Shefi ushtarak i Izraelit, Herzi Halevi, pavarësisht thirrjeve për përmbajtje nga aleatët që janë të shqetësuar për të shmangur një përshkallëzim të konfliktit në Lindjen e Mesme. Përgjigja sipas Halevi do të vijë shumë shpejt, por ende nuk ka një kohë të përcaktuar...

5 orë
Izraeli do t’i kundërpërgjigjet Iranit

Izraeli do t’i kundërpërgjigjet Iranit

Kabineti i luftës se Izraelit në mbledhjen e zhvilluar pasditen e së hënës ka vendosur që t’i kundërpërgjigjet fuqishëm Iranit, pavarësisht thirrjeve të liderëve ndërkombëtare që Tel Avivi të tregojë kujdes për të mos nxitur një konflikt të mëtejshëm në Lindjen e Mesme. Televizioni Kanali 12 raporton se qeveria e Beniamin Netanjahut ka vendosur që...

Prill 15, 2024