Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Coronavirus

Pasi pranoi efektet anësore, “AstraZeneca” tërheq vaksinat anti-Covid në mbarë botën

Pasi pranoi efektet anësore, “AstraZeneca” tërheq vaksinat anti-Covid në mbarë botën

“AstraZeneca” ka nisur tërheqjen në mbarë botën të vaksinës së saj anti-Covid pasi kompania ka deklaruar se ka një tepricë të vaksinave në dispozicion. Në një deklaratë, “AstraZeneca” tha se vendimi u mor sepse tani ka një shumëllojshmëri të vaksinave më të reja në dispozicion që janë përshtatur për të synuar variantet e Covid-19. Kjo...

Maj 8, 2024
Rikthehet detyrimi për maskat anti-Covid

Rikthehet detyrimi për maskat anti-Covid

Urdhër për mbajtjen e tyre në spitale në Spanjë dhe SHBA Shtimi i infektimeve me COVID-19 dhe me gripin e zakonshëm ka nxitur autoritetet në disa vende të kthejnë në fuqi rregullin e periudhës së pandemisë për mbajtjen me detyrim të maskave. Në Spanjë, 5 rajone përfshirë Katalonjën vendosën mbajtjen me detyrim të maskave në...

Janar 8, 2024
36 mln europianë vuajtën nga Covid i tejzgjatur

36 mln europianë vuajtën nga Covid i tejzgjatur

36 mln europiane vuajtën nga ‘Long Covid’ (Covid i tejzgjatur). Këto janë statistikat e bëra publike nga drejtorit i Rajonit të Europës në  OBSH, Hans Henri Kluge. Sipas të dhënave, një në çdo 30 banorë të kontinentit tonë është shifra zyrtare e atyre që vuajtën nga ‘Long Covid’, qëkur nisi pandemia. Në një popullsi prej...

Qershor 28, 2023
Pandemia e Covid-19 ndikoi në popullatë

Pandemia e Covid-19 ndikoi në popullatë

EUROSTAT: Ulen lindshmëria dhe martesat Pandemia e Covid-19 pati një ndikim thelbësor në demografinë e vendeve të Europës. Sipas EUROSTAT, jetëgjatësia u ul, fertiliteti pësoi rënie, po ashtu edhe martesat u ulën. Për këtë të fundit, në vendet e Europës u regjistruan vlerat më të ulta që nga viti 1964. Këtij ndikimi nuk i ka...

Maj 11, 2023
Përfundon emergjenca e Covid

Përfundon emergjenca e Covid

20 milionë persona humbën jetën në 3 vite Shkalla e vdekshmërisë nga Covid ka rënë dhe virusi vdekjeprurës nuk përfaqëson më një emergjencë globale shëndetësore. Organizata Botërore e Shëndetësisë pranoi rekomandimin e komitetit të emergjencës dhe njoftoi këtë të premte se pas gati tre vitesh pandemi tashmë bota nuk është më në emergjencë shëndetësore për...

Maj 5, 2023
Fauçi pranon dështimin me vaksinat

Fauçi pranon dështimin me vaksinat

”Detyrimi dëmtoi besimin e njerëzve tek injeksionet” Entoni Fauçi, kryearkitekti i vaksinimit të detyrueshëm anti-COVID pranon për të parën herë se kjo masë bëri më shumë dëme sesa të mira. Në një intervistë për Nju Jork Tajms, ish-këshilltari i presidentit amerikan për mjekësinë thotë vaksinimi i detyruar vuri në dyshim qëllimet e mira të procesit...

Prill 26, 2023
12 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

12 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

12 qytetarë rezultojnë të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 110 testime që janë kryer. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, rastet pozitive janë 5 në Tiranë, 4 raste në Vau Dejës, 2 në Himarë, 1 në Vlorë.  Janë 175 qytetarë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në Spitalin...

Prill 16, 2023
17 qytetarë të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

17 qytetarë të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

17 qytetarë rezultojnë të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 273 testime që janë kryer në total. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 9 raste pozitive janë në Tiranë, 2 në Durrës, nga 1 qytetarë në Lezhë, Dibër, Fier, Lushnje, Vlorë, Himarë.  Janë 187 qytetarë aktivë me Covid-19 në të gjithë...

Prill 8, 2023
11 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

11 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, janë shënuar 11 raste të reja me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 363 testime, ndërsa janë shëruar 19 qytetarë. Në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë humbje jete si pasojë e koronavirusit. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24...

Prill 6, 2023
22 persona të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

22 persona të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

22 persona rezultojnë të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë nga 338 testime që janë kryer në total. 15 raste pozitive janë në Tiranë, 3 në Vlorë, 2 në Korçë, nga 1 qytetar në Kurbin, Fier. Janë 195 qytetarë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në Spitalin Infektiv...

Prill 5, 2023