Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Kosova

SHBA-ja akuzon Rusinë për nxitjen e tensioneve në Kosovë

SHBA-ja akuzon Rusinë për nxitjen e tensioneve në Kosovë

Shtetet e Bashkuara paralajmëruan partnerët se Rusia po shfrytëzon mosmarrëveshjet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë “tensione dhe të pengojë integrimin e rajonit në institucionet euroatlantike”. “Është e qartë se Rusia nuk mbështet të ardhmen e njëjtë europiane për shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që ata vetë kanë zgjedhur...

Korrik 13, 2024
Presidentja Osmani takohet me Sekretarin e ri të Jashtëm britanik: Pres të forcojmë më tej lidhjet tona

Presidentja Osmani takohet me Sekretarin e ri të Jashtëm britanik: Pres të forcojmë më tej lidhjet tona

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm të Britanisë së Madhe, David Lammy. Osmani-Lammy u takuan gjatë samitit të NATO-s në SHBA. Në një postim në rrjetin social X, Presidentja Osmani ka thënë se e ka uruar Lammyn për emërimin e tij në detyrën e re. “Britania e Madhe...

Korrik 13, 2024
Alarmi i NATO-s për sigurinë e Kosovës, analisti: Është një përpjekje për të ulur palët në dialog

Alarmi i NATO-s për sigurinë e Kosovës, analisti: Është një përpjekje për të ulur palët në dialog

Në samitin e NATO-s i cili u mbajt në Washington me rastin e 75-vjetorit nuk munguan as diskutimet në lidhje me marrëdhënien Kosovë-Serbi. NATO dhe KFOR u shprehën të shqetësuar për sigurinë e Kosovës. Ata mendojnë gjithashtu se siguria e saj mund edhe të përkeqësohet. Aleanca paqeruajtëse tregoi se ishte e zhgënjyer që angazhimi në...

Korrik 12, 2024
Kosovë/ Ministria e Shëndetësisë urdhëron kufizim të orarit të punës gjatë valës së nxehtësisë

Kosovë/ Ministria e Shëndetësisë urdhëron kufizim të orarit të punës gjatë valës së nxehtësisë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka urdhëruar kufizim të orarit të punës në vend për kategori të caktuara, nga 13 deri më 20 korrik, për shkak të temperaturave të larta me të cilat po përballet vendi. Sipas një vendimi të publikuar nga Ministria të premten në Facebook, gratë shtatzëna duhet të lirohen nga puna gjatë shtatë...

Korrik 12, 2024
Publikohen të dhënat e censit: Kosova ka 1.58 milion banorë

Publikohen të dhënat e censit: Kosova ka 1.58 milion banorë

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë dhe sipas këtyre të dhënave, Kosova ka 1.586.659 banorë rezidentë. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ASK-së, Avni Kastrati, tha se të dhënat përfundimtare të regjistrimit të popullsisë planifikohet të publikohen në fund të vitit. Ai tha se nuk pritet të...

Korrik 12, 2024
NATO shpreh shqetësim: Situata e sigurisë në Kosovë nuk është stabilizuar, ka mundësi për përkeqësim

NATO shpreh shqetësim: Situata e sigurisë në Kosovë nuk është stabilizuar, ka mundësi për përkeqësim

NATO-ja dhe forca e saj paqeruajtëse në Kosovë, e njohur me shkurtesën KFOR, janë “shumë të shqetësuar për situatën e sigurisë dhe mundësitë e përkeqësimit të saj” dhe nxisin palët të angazhohen në dialog për gjetjen e një zgjidhjeje politike, tha të enjten një zyrtar i aleancës në Uashington, ku krerët e aleancës u takuan...

Korrik 12, 2024
Kuvendi i Kosovës miraton deklaratë për genocidin në Srebrenicë

Kuvendi i Kosovës miraton deklaratë për genocidin në Srebrenicë

Kuvendi i Kosovës, në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur për 29-vjetorin e genocidit në Srebrenicë, miratoi një deklaratë që përkujton dhe nderon viktimat e genocidit. Në Srebrenicë dhe zonat përreth, forcat serbe të Bosnjës vranë më shumë se 8.300 boshnjakë në korrik të vitit 1995. Nënkryetari i Kuvendit, Bahrim Shabani, i cili i përket...

Korrik 11, 2024
Konjufca shpjegon deklaratën për veriun e Kosovës: Nuk po frikësojmë popullin, por po njoftojmë aleatët

Konjufca shpjegon deklaratën për veriun e Kosovës: Nuk po frikësojmë popullin, por po njoftojmë aleatët

Të sigurt e quan Kosovën kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe sipas tij institucionet e sigurisë janë stabile edhe të gatshme për t’iu kundërvënë çfarëdo tendence që vjen nga Serbia. Megjithatë deklarata e tij, ditë më parë për trajnime të grupeve terroriste në Serbi dhe rreziku që ata mund të destabilizojnë Kosovën sipas tij nuk...

Korrik 11, 2024
Rashiç ngre çështjen e bashkëjetesës në mbledhjen e qeverisë së Kosovës

Rashiç ngre çështjen e bashkëjetesës në mbledhjen e qeverisë së Kosovës

Ministri për Komunitete dhe Kthim i Kosovës, Nenad Rashiç, ngriti çështjen e bashkëjetesës në një mbledhje të qeverisë së Kosovës, duke thënë se ajo duhet të jetë një dukuri krejt normale në një shoqëri multietnike. Ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës që të mos u kushtojnë rëndësi deklaratave të politikanëve, por t’i...

Korrik 11, 2024
Osmani: Kërkojmë garanci ndërkombëtare për Asociacionin

Osmani: Kërkojmë garanci ndërkombëtare për Asociacionin

Në një intervistë për Zërin e Amerikës presidentja e Kosovës Vjosa Osmani thotë se vendi i saj kërkon garanci nga parnerët ndërkombëtarë për zbatimin e detyrimeve që dalin nga marrëveshja e Ohrit. Zonja Osmani iu referua kryesisht çështjes së Asociacionit, pikës më të nxehtë në mosmarrëveshjet mes Prishtinës dhe Beogradit. Zonja Osmani foli për garanci...

Korrik 11, 2024