Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Rajoni

Greqi, përkeqësohet kriza e ujit me ardhjen e turistëve

Greqi, përkeqësohet kriza e ujit me ardhjen e turistëve

Ishulli Naxos i Greqisë është një nga më të njohurit në Detin Egje jo vetëm si një destinacion turistik, por edhe për prodhimet e tij vendase pasi shumë banorë merren me bujqësi dhe blegtori. Por pronarët e hoteleve dhe fermerëve janë të shqetësuar për shkak të krizës së ujit në ishull. Në pjesën më të...

9 orë
Ahmeti: VLEN nuk ka as legjitimitet, as kapacitet për të qenë në qeveri

Ahmeti: VLEN nuk ka as legjitimitet, as kapacitet për të qenë në qeveri

Në mbledhjen e mbrëmshme të BDI-së ku u miratuan tri rezoluta Lideri i Integristëve, Ali Ahmeti, u dërgoi mesazh partisë në pushtet VLEN duke iu drejtuar se nuk kanë kapacitet dhe vizion për bërë ndryshimin, por këtë sipas tij, e kanë bërë për interesa të ngushta grupore. “Ata njerëz të cilët kanë votuar se gjoja...

Korrik 14, 2024
DASH: Do të punojmë me Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë për Marrëveshjen e Prespës

DASH: Do të punojmë me Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë për Marrëveshjen e Prespës

SHBA-të kanë deklaruar se do të punojnë me Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë për të ruajtur përmbajtjen e Marrëveshjes së Prespës. “Marrëveshja e Prespës ishte një arritje historike në zhbllokimin e arritjeve të sigurisë në Evropën Jugore dhe Lindore. Ne e mbështesin këtë marrëveshje jetike. Ritheksojmë rëndësinë e respektimit të saj si dhe do të punojmë...

Korrik 12, 2024
Gashi: Maqedonia e Veriut nuk ka hequr dorë nga ndryshimet kushtetuese

Gashi: Maqedonia e Veriut nuk ka hequr dorë nga ndryshimet kushtetuese

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut Afrim Gashi i cili qëndroi gjatë javës në Uashington tha për Zërin e Amerikës se Shkupi do t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që janë kusht i BE-së për procesin integrues të vendit. Kryeministri Hirstijan Mickovski ndërkohë është shprehur se ai nuk i mbështet ndryshimet kushtetuese. Megjithatë, ai tha se...

Korrik 12, 2024
Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin “grusht shtetit” në Mal të Zi

Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin “grusht shtetit” në Mal të Zi

Të gjithë të akuzuarit në rastin “grusht shteti” në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi në vitin 2016, u shpallën të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Podgoricë. Vendimin e mori një trup gjykues prej tre anëtarësh i gjyqtarit Zoran Radoviç. “Nuk kishte asnjë provë se të akuzuarit ishin fajtorë për...

Korrik 12, 2024
Mali i Zi ndalon transmetimin e emisioneve të 20 mediave ruse

Mali i Zi ndalon transmetimin e emisioneve të 20 mediave ruse

Autoritetet malazeze ndaluan të enjten transmetimin e programeve të 20 mediave ruse, përfshirë shërbimin ballkanik RT (ish Russia Today) dhe Sputnik. Me këtë vendim, Podgorica zyrtare vazhdon të veprojë në përputhje me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian në masat monitoruese ndaj Rusisë, për shkak të agresionit ndaj Ukrainës. Të gjithë transmetuesit u urdhëruan të...

Korrik 12, 2024
“Paqe” mes Sofjes dhe Shkupit

“Paqe” mes Sofjes dhe Shkupit

Samiti i NATO-s në Shtetet e Bashkuara bëri bashkë për herë të parë kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Hristjan Mickoski dhe homologun e tij bullgar Dimitar Gllavçev. Krerët e dy qeverive kanë rënë dakord të ulin tensionet dhe të normalizojnë marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve. Madje kreu i qeverisë bullgare kërkoi nga Mickoski që të...

Korrik 11, 2024
Bosnja varros viktima të tjera të Srebrenicës

Bosnja varros viktima të tjera të Srebrenicës

Varreza e Potoçarit në Bosnjë, ku përvjetori i 29 i masakrës së Srebrenicës u shënua me varrosjen e 14 viktimave të tjera. 29 vjet më parë serbët sulmuan Srebrenicën dhe kryen gjenocidin e parë në Europë pas Holokaustit. Më i riu ndër 14 viktimat e varrosura ishte një djalë 17-vjeçar, më i madhi 68. Eshtrat...

Korrik 11, 2024
BE: Nuk ka vend në bllok për mohuesit e genocidit në Srebrenicë

BE: Nuk ka vend në bllok për mohuesit e genocidit në Srebrenicë

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe komisionari për zgjerim Oliever Várhelyi, thanë të hënën në një deklaratë të përbashkët se nuk ka vend në bllok për ata që mohojnë genocidin, përpiqen të rishkruajnë historinë dhe lavdërojnë kriminelët e luftës. Ata i bënë këto komente një ditë para përvjetorit të genocidit...

Korrik 11, 2024
Nga Sarajeva në Srebrenicë, nis maratona në kujtim të genocidit

Nga Sarajeva në Srebrenicë, nis maratona në kujtim të genocidit

Një kolonë motoçiklistësh, pjesëmarrës në maratonën “Të mos harrohet dhe të mos përsëritet”, u nis të mërkurën nga Sarajeva për në Srebrenicë, ku më 11 korrik, do të përkujtohet përvjetori i 29-të i genocidit kundër boshnjakëve. Kjo është maratona e 13-të e tillë, në të cilën marrin pjesë rreth 1.000 motoçiklistë dhe e cila i...

Korrik 10, 2024