Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Teknologji

Microsoft: Defekti i CrowdStrike preku 8.5 milionë pajisje në mbarë botën

Microsoft: Defekti i CrowdStrike preku 8.5 milionë pajisje në mbarë botën

Microsoft vlerëson se 8.5 milionë kompjutera në mbarë botën dolën jashtë funksioni nga ndërprerja globale e IT. Sipas BBC, kjo është hera e parë që jepet një shifër për incidentin, i cili vijon të shkaktojë probleme në mbarë botën. Defekti erdhi nga kompania e sigurisë kibernetike e quajtur CrowdStrike, e cila i dërgoi një përditësim...

Korrik 20, 2024
Me madhësi 100 inç dhe shumë i lirë, shpiket ekrani që përshtat tejdukshmërinë

Me madhësi 100 inç dhe shumë i lirë, shpiket ekrani që përshtat tejdukshmërinë

Një ekran që mund ta përshtasë tejdukshmërinë sipas mjedisit ka 1/10 e kostos së prodhimit të një ekrani OLED. Shkencëtarët e Institutit Korean të Makinerive dhe Materialeve, në bashkëpunim me partnerët privatë, kanë krijuar një ekran nanotransparent me madhësi 100 inç. Ekrani përbëhet nga një shtresë e hollë sa një fije floku dhe përftohet nga shpërndarja e...

Korrik 18, 2024
Sprucohen në këmbë në vetëm 6 minuta, atletet revolucionare që do të debutojnë në Lojërat Olimpike 2024

Sprucohen në këmbë në vetëm 6 minuta, atletet revolucionare që do të debutojnë në Lojërat Olimpike 2024

Hellen Obiri, atletja nga Kenia që ka fituar dy herë medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike do të shkruajë historinë në Paris falë atleteve të saj. Obiri do të vrapojë me atletet e reja nga kompania On, por nuk janë aspak të zakonshme. Cloudboom Strike LS funksionon përmes sprucimit në këmbë. “LS” do të thotë...

Korrik 17, 2024
5 mijë përdorues në 2 muaj, aplikacioni që ‘marton’ njerëzit me AI

5 mijë përdorues në 2 muaj, aplikacioni që ‘marton’ njerëzit me AI

Ndikimet e Inteligjencës Artificiale shihen kudo në teknologji, por dhe në jetën personale të shumë njerëzve. Një kompani start up-i në Japoni thotë se tashmë ajo ka rreth 5 mijë përdorues. Aplikacioni mban emrin Loverse, frymëzuar nga filmi Hollywood-ian “Her”. Ky aplikacion është prezantuar dy muaj më parë në Japoni dhe u ofron përdoruesve që...

Korrik 16, 2024
Google do të bëjë blerjen më të madhe në historinë e saj 25-vjeçare

Google do të bëjë blerjen më të madhe në historinë e saj 25-vjeçare

Gjigandi i teknologjisë amerikane, Google, pritet që të bëjë blerjen më të madhe në historinë e tij. Mega marrëveshja për start up-in e sigurisë kibernetik Wiz ka vlerën e rreth 23 miliardë dollarëve. Marrëveshja me Wiz është dyfishi i shumës së marrëveshjes së fundit e konsideruar më parë si më e madhja që ka bërë...

Korrik 16, 2024
Risitë e iOS 18, çfarë dihet deri më tani

Risitë e iOS 18, çfarë dihet deri më tani

Apple njoftoi në konferencën e WWDC 2024 se sistemi i ri iOS 18 do të dalë këtë vit. Aplikacionet bazë si Mail, Messages, Photos, Maps dhe Wallet do të kenë përmirësime të mëdha, ndërsa iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max do të kenë edhe opsione të reja me Inteligjencë Artificiale. Apple nuk specifikoi...

Korrik 16, 2024
BE: X po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara

BE: X po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara

Platforma X e miliarderit, Elon Musk, po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara dhe po shkel rregullat e përmbajtjes të Bashkimit Evropian, tha Brukseli më 12 korrik, njoftim që mund të çojë në gjoba të majme. Rregullatorët e BE-së nuk janë të kënaqur me sistemin e verifikimit të llogarive në X, nën pronësinë e Muskut,...

Korrik 12, 2024
Javën e ardhshme, çipi Neuralink do të implementohet te pacienti i dytë

Javën e ardhshme, çipi Neuralink do të implementohet te pacienti i dytë

Elon Musk po përgatitet që javën e ardhshme të implementojë një çip Neuralink në një tjetër pacient.  Më herët gjatë këtij viti, kompania nisi të pranonte aplikimet për pjesëmarrësin e dytë. Kjo teknologji u mundëson personave me aftësi të veçanta që të kontrollojnë pajisjet teknologjike përmes sinjaleve të trurit. “Po vazhdojmë me pacientin e dytë...

Korrik 11, 2024
Merr fund ‘makthi’, WhatsApp sjell risinë që të gjithë prisnim

Merr fund ‘makthi’, WhatsApp sjell risinë që të gjithë prisnim

Kur WhatsApp lançoi mesazhet zanore në vitin 2013, u kthye shpejt në një të keqe të domosdoshme. Sigurisht është një mënyrë më e shpejtë për të përditësuar personin që po ia dërgon apo për të thënë gjithçka duhet pa u përkulur mbi ekran duke u shkëputur nga gjithçka tjetër. Por për marrësin, një mesazh zanor...

Korrik 10, 2024
Samsung hap lojën e unazave inteligjente

Samsung hap lojën e unazave inteligjente

Samsung po shpreson se do të joshë admiruesit e teknologjisë, fitness-it dhe regjimit të shëndetshëm me pajisjen më të re, Galaxy Ring. Pajisja e re u prezantua ditën e mërkurë në eventin Galaxy Unpacked dhe thuhet se ashtu si shumë prej pajisjeve të tjera, funksionon përmes Inteligjencës  Artificiale. Unazat inteligjente përdorin sensorë të vegjël për...

Korrik 10, 2024