Këngëtarja e famshme arratiset nga Afganistani, guvernatoria mund të ekzekutohet nga talibanët

Këngëtarja e famshme arratiset nga Afganistani, guvernatoria mund të ekzekutohet nga talibanët

18:00 19/08/2021

Këngëtarja e njohur afgane, Aryana Sayeed, ka arritur të arratiset me një avion nga Kabuli pasi frika për gratë në vend është rritur shumë pasi talibanët po imponojnë ligje të rrepta të Sheriatit.

Ekziston gjithashtu frika për një guvernatore të kapur, Salima Mazari, dikur një nga politikanet më të spikatura të Afganistanit, mbështetësit e së cilës thonë se ajo mund të ekzekutohet.

Aryana Sayeed, një këngëtare dhe anëtare jurie në  The Voice në Afganistan, ishte një nga ata që patën fatin të iknin nga vendi me një avion mallrash amerikan të mërkurën.

“Unë jam mirë dhe gjallë dhe pas disa netëve të paharrueshme, kam arritur në Doha, Katar dhe jam duke pritur fluturimin tim përfundimtar në shtëpi në Stamboll,” i tha 36-vjeçarja 1.3 milion ndjekësve të saj në Instagram.

Zonja Sayeed më vonë bëri një postim tjetër që tregonte se ajo kishte fluturuar për në Turqi.

Ajo tha: Pasi të kthehem në shtëpi dhe mendja dhe emocionet e mia të kthehen në normalitet nga një botë mosbesimi dhe tronditjeje, kam shumë histori për të ndarë me ju.

Zonja Sayeed ka qenë një mbështetëse e shquar e Ushtrisë Afgane dhe foli shumë herë në mbështetje të tyre para se ta merrnin talebanët vendin. Ajo është e martuar me Hasib Sayed, i cili është edhe producenti i saj.

Por gra të tjera të shquara si Salima Mazari, një nga guvernatoret e para femra të vendit, tashmë janë mbledhur dhe arrestuar.

Mazari ishte një kritike e hapur e talebanëve gjatë kohës së saj si guvernatore dhe tani ekziston frika se xhihadistët mund ta ekzekutojnë atë.

Zëdhënësi i talebanëve Ëaheedullah Hashimi tha për  Reuters të mërkurën: “Studiuesit tanë do të vendosin nëse vajzat lejohen të shkojnë në shkollë apo jo.”

Ai gjithashtu përjashtoi çdo shans që sistemi aktual demokratik i qeverisjes të mbetet, duke thënë se ai nuk ishte në përputhje me ligjin islam.

“Nuk do të ketë fare sistem demokratik sepse nuk ka bazë në vendin tonë. Ne nuk do të diskutojmë se çfarë lloj sistemi politik duhet të aplikojmë në Afganistan sepse është e qartë. Është ligji i sheriatit”, tha Hashimi. /tvklan.al

Të ngjashme