Kofshë pule me mozzarella (Video)

Kofshë pule me mozzarella (Video)

13:51 12/06/2019

Përbërësit:

200 gr bukë të grirë

100 gr miell

100 gr stika

70 gr borzilok

6 kastraveca turshi

4 vezë

2 mozzarella

2 kofsha pule

Kripë

Piper

Përgatitja:

Pastrojmë kofshët e pulës nga kockat, i vendosim në mikser, shtojmë bukë të grirë dhe i miksojmë bashkë. Masën e përgatitur e hapim në forma rrethore, brenda tyre vendosim djathë mozzarella dhe i bëjmë në formë sferash. Më pas i kalojmë në miell vezë, galetë dhe i skuqim në një tenxhere me vaj jo më shumë se 160 gradë të nxehtë.

Vendosim vezët në një tenxhere me ujë që të ziejnë. Pasi të ziejnë i vendosim në mikser, shtojmë borzilok, mozzarella, kastraveca turshi, stikat, kripë, piper, vaj ulliri dhe i miksojmë të gjitha bashkë derisa të bëhen krem. Vendosim në pjatë qoftet të cilat i shërbejmë me kremin që përgatitëm./tvklan.al

Të ngjashme
UKT