Kosovë, ende nuk ka ndalim-qarkullimi

Kosovë, ende nuk ka ndalim-qarkullimi

19:54 23/03/2020

Qytetarët nisin të ndërgjegjësohen pas rasteve me COVID-19

Me shtimin e numrit të të infektuarve me COVID-19, në Kosovë, qeveria ende nuk ka aprovuar masat e kërkuara nga ministri i Shëndetësisë për kufizimin e qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve në kohë të caktuara.

Zëdhënësi i qeverisë ka thënë se kërkesa e ministrit është duke u shqyrtuar në qeveri që pastaj të hidhet në votim.

Megjithatë në tri ditët e fundit qytetarët kanë filluar në masë të madhe të vetëdijësohen dhe të mos dalin në rrugë, ndërsa parqet tashmë janë të mbyllura.

Situata e krijuar me COVID-19 ka vënë në pikëpyetje edhe mbajtjen e seancës për votimin e mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë Kurti të kërkuar nga partneri i koalicionit, LDK-ja.

Të martën pritet të mblidhet Kryesia, por paraprakisht do të marrin edhe mendimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik se si të veprojnë.

Ndërsa Kryeministri Albin Kurti është dashur të anulojë vizitën e tij në Gjermani, kurse sot ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kancelaren gjermane Angela Merkel ku kanë diskutuar për situatën politike dhe betejën me koronavirusin. 

Tv Klan
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi