Kryemadhi: LSI ka përgjegjësi që i dha votën e pakushtëzuar Edi Ramës

Posta

Kryemadhi: LSI ka përgjegjësi që i dha votën e pakushtëzuar Edi Ramës

22:31 17/10/2019

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi thotë se rrugëtimi i Shqipërisë drejt Bashkimit Europian do të zgjidhet përmes një pakti kombëtar mes partive politike.

Në një lidhje për emisionin “Opinion” në Tv Klan ku po diskutohej për çështjen e negociatave, Kryemadhi theksoi se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë masë për të ulur numrin e azilkërkuesve drejt Francës.

“Për të arritur atë që duhet është pakti kombëtar. Pakti kombëtar është i thjeshtë ku ne si LSI por edhe z.Basha ka qenë çështja e hapjes së negociatave në Qershor 2019. E vetmja negociatë që kërkohej ishte largimi dhe krijimi i një qeverie teknike. Pakti kombëtar për negociatat atë që bëri Kroacia para disa viteve ku kishte një axhendë shumë të qartë. Është edhe miratimi i reformës në drejtësi, ne do t’i kishim hapur negociatat nëse reforma në drejtësi do të vazhdonte me të njëjtën frymë.

Si mund të thoshte PO Macron kur sot me pafytyrësinë më të madhe miratojmë Korporatën e Investimeve Strategjike, një korporatë që vjedh pronën. A ka bërë qeveria shqiptare një sërë masash për të ndaluar azilkërkuesit? Pse ikin shqiptarët nga Shiqpëria? Shqiptarët ikin nga Shqipëria se s’kanë bukë të hanë”.

Kryemadhi deklaroi gjithashtu se përgjegjësia e LSI është kur i dha votat Partisë Socialiste në vitin 2013.

“Ne si LSI kemi përgjegjësinë që në 2013 i dhamë votën e pakushtëzuar Edi Ramës. Djegia e mandateve të LSI erdhi si rezultat i arrogancës që kishte Parlamenti”. /tvklan.al


OTP
Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
AZHBR
UKT
Grupi
UKT