Kryeministri çek: Emigrantët myslimanë janë kërcënim për civilizimin evropian – TV KLAN

Kryeministri çek: Emigrantët myslimanë janë kërcënim për civilizimin evropian

Disa muaj më parë, Kryeministri i Çekisë Andrej Babis vlerësoi planin e BE-së për shpërndarjen e refugjatëve nga Lindja e Mesme, ndërsa tani është kundër tyre. Sipas tij, emigrantët myslimanë përbëjnë kërcënim për Evropën.

“Ne ( në Çeki) mendojmë se të marrësh emigrantë ilegalë është kërcënim për civilizimin evropian.  Ne nuk duam të jetojmë në shtëpinë tonë si njerëzit që jetojnë në Afrikë apo në Lindjen e Mesme. Ne duhet të ndalojmë emigrimin nga shtetet myslimane. Nëse francezët, holandezët ose belgët duan të marrin më shumë nga sa kanë, kjo është në dorë të tyre”, tha Kryeministri çek.

Babis bën thirrje se Bashkimi Europian duhet të forcojë më shumë kufijtë dhe të mbështesë autoritetet libiane, vend nga nisen pjesa më e madhe e refugjatëve.

Sipas Kryeministrit të Çekisë, BE-ja duhet t’i ofrojë ndihmë Libisë për të përballuar fluksin me refugjatët e Lindjes së Mesme dhe Afrikës, në mënyrë që të frenohet kalimi i tyre drejt Evropës. Ai përshëndeti gjithashtu ndryshimin e politikës së Gjermanisë karshi refugjatëve ilegalë, duke vështirësuar dhënien e azilit. /tvklan.al

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*