Kujdes! Pijet me gaz mund të rrisin rrezikun e infertilitetit tek çifteKujdes! Pijet me gaz mund të rrisin rrezikun e infertilitetit tek çifte

11:15 19/04/2021

Infertiliteti është një problem i zakonshëm që prek miliona çifte në të gjithë botën. PCOS, endometrioza dhe shtimi jo i shëndetshëm i peshës janë disa nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit tek gratë. Tek burrat, infertiliteti ndodh për shkak të prodhimit të ulët të spermës, funksionit jonormal të spermës ose bllokimeve që parandalojnë shpërndarjen e spermës. Por disa faktorë të stilit të jetës mund të kontribuojnë gjithashtu në këtë problem, siç është konsumimi i rregullt i pijeve dietike dhe pijeve të gazuara. Kërkimet kanë treguar se pijet e gazuara mund të çojë në probleme të shtatzënisë.

Pijet me gaz mund të shkaktojnë infertilitet

Një studim i botuar në revistë, Epidemiology ka zbuluar se pijet me sheqet mund të ulin shanset për të mbetur shtatzënë. Studiuesit thanë se çiftet që planifikojnë një shtatzëni duhet të shmangin konsumimin e pijeve që përmbajnë ëmbëltues artificialë që janë me bazë kimike dhe mund të kenë një efekt të dëmshëm në pjellorinë tuaj. Studime të tjera kanë treguar se gratë që i nënshtrohen trajtimit të pjellorisë zbuluan se konsumimi i shpeshtë i ëmbëltuesve artificialë që gjenden zakonisht në këto pije ul shanset e krijimit të një fëmije.

Substancat e dëmshme në pijet me gaz

Studime të ndryshme kanë treguar se konsumimi i tepërt i pijeve me gaz rrit rrezikun e infertilitetit si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Sipas studimeve, burrat që konsumojnë shumë pije me gaz janë në rrezik katër herë më të lartë të zvogëlimit të numrit të spermës, lëvizshmërisë dhe parametrave të tjerë që ndikojnë në pjellori. Këto pije janë gjithashtu acide, që do të thotë se mund të ndryshojnë pH e trupit, gjë që do të përkeqësojë pjellorinë. Një tjetër substancë e dëmshme e quajtur aspartame, e cila përdoret në shumicën e pijeve, mund të ndryshojë funksionimin e duhur të gjëndrave endokrine dhe të çon në çekuilibër hormonal. Meqenëse shumica e pijeve kanë shumë kafeinë mund të ulin gjakderdhjen menstruale dhe radikalet e lira mund të rezultojnë në vdekjen e spermës dhe vezës.

Efektet e tjera të dëmshme të sodës

Përmbajtja e lartë e sheqerit në pijet me gaz çon në peshë të tepruar, mbipesha, etj, të cilat mund të çojnë në infertilitet. Gjithashtu mund të shkaktojë nënfertilitet, i cili mund të rrisë rrezikun e ovulimit dhe rrezikun e sindromës së vezoreve policistike (PCOS). Konsumi i tepërt mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe mund të çojë në diabet të tipit 2, i cili mund të dëmtojë pjellorinë. Mënyra të tjera që mund të ndikojë në pjellori janë duke prishur nivelet hormonale në trup, duke pasur efekte shëndetësore në zorrën tuaj, forcën e kockave dhe më shumë, të gjitha këto mund të çojnë në infertilitet.

Ndaloni konsumin e pijeve me gaz për të zbutur rrezikun

Sipas studimeve, pijet me gaz mund të rrisin rrezikun e infertilitetit me 20-25 përqind. Këto efekte anësore jo vetëm që janë të kufizuara në konceptimin natyror, por gjithashtu mund të kenë implikime nëse jeni duke ndjekur trajtime të fertilitetit si IUI & IVF. Pra, shmangni pijet me gaz dhe kaloni në mundësi më të shëndetshme.

Përfshini këto ushqime për të rritur pjellorinë

Rruga drejt prindërimit mund të jetë një sfidë e madhe për disa çifte, por nuk është e pamundur. Së bashku me marrjen e ilaçeve të përshtatshme, është jetësore të përfshini ushqime që mund të rrisin pjellorinë tuaj. Hani një dietë ushqyese dhe të shëndetshme, duke përfshirë ushqime të pasura me antioksidantë, fibra, proteina, bulmet dhe multivitamina. Ju gjithashtu duhet të bëni disa ndryshime të shëndetshme në stilin e jetës, të tilla si ushtrimet rregullisht, ngrënia e një mëngjesi të madh, relaksimi, pakësimi i kafeinës dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme. /tvklan.alTë ngjashme