Kursi i Këmbimit, leku vlerësohet ndaj euros dhe dollarit amerikan-(21 Prill 2005)

Kursi i Këmbimit, leku vlerësohet ndaj euros dhe dollarit amerikan-(21 Prill 2005)

11:04 18/01/2023

Dollari amerikan shënoi nivelet më të ulëta që prej një muaji ndaj monedhës së përbashkët europiane, pasi një rritje surprizë në çmimet e konsumit të Shteteve të Bashkuara çoi në rënien e indekseve të tregjeve aksionere nju jorkeze.

Një situatë e tillë ka shkaktuar nervozizëm tek investitorët, të cilët ende janë të pasigurtë mbi rritjen e ekonomisë amerikane e tashmë po fokusohen më tepër në problemet e saj strukturore.

Në orët europiane të shkëmbimeve, monedha e përbashkët evropiane u shkëmbye në nivelet 1 euro baras me 1.3 dollarë.

Sipas informacioneve të Bankës Italo-Shqiptare në tregun tonë të brendshëm valutor, leku është vlerësuar kundrejt dy monedhave kryesore botërore, euros dhe dollarit amerikan./tvklan.alTë ngjashme