Lajme Tv Klan 07 Tetor 2019, ora 19:30

Lajme Tv Klan 07 Tetor 2019, ora 19:30

21:32 07/10/2019

Titujt kryesorë: 7 tetor 2019

VETEVENDOSJE E LDK, GATI PER NEGOCIATA. KRERET E TYRE PRITET TE TAKOHEN NE MBREMJE

Drejtuesit e Levizjes Vetevendosje dhe te Lidhjes Demokratike te Kosoves pritet te takohen ne mbremje per te diskutuar mbi hapat per formimin e qeverise se re. Rezultatet e zgjedhjeve te se dieles u mundesojne atyre nje qeveri pa aleate te tjere.

THAÇI: DUHET PJEKURI PER QEVERINE E RE. ZGJEDHJET VLERESOHEN EDHE NGA TIRANA E SHKUPI

Presidenti Hashim Thaçi u ben thirrje partive politike qe kane fituar zgjedhjet qe te tregojnë maturi ne formimin e qeverise se re. Procesi zgjedhor vleresohet edhe nga politika ne Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

BOREJ: BE S’MUND TE JETE FUQI PA ZGJIDHJEN E PROBLEMEVE NE BALLKANIN PERENDIMOR. VIZITA IME E PARE NE KOSOVE 

Komisioneri i ri për politikën e Jashtme të BE-së, Jozef Borej thote se unioni nuk mund të jetë fuqi nëse nuk zgjidh problemet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se vizitën e tij të parë pas marrjes së detyrës do të ketë në Kosovë.

RRITET BESIMI I BIZNESIT NE EKONOMI. NDERTUESIT DHE KONSUMATORET MBETEN PESIMISTE

Pas disa muajsh ne renie, besimi i biznesit ne ekonomi shenon rritje. Por anketa e fundit e Bankes se Shqiperise tregon se sektori i ndertimit dhe konsumatoret vijojne te mbeten pesimiste per ecurine ekonomike te vendit.

NOBELI NE MJEKESI PER ZBULUESIT E ROLIT TE  OSKIGJENIT NE LUFTEN KUNDER DISA SEMUNDJEVE

Dy shkencetare amerikane dhe nje britanik fitojne cmimit Nobel ne mjekesi. Ata hodhën zbuluan se si ndikon oksigjeni në metabolizmin qelizor, duke hapur rrugën për strategji të reja në luftën kundër anemisë, kancerit dhe disa sëmundjeve të tjera.

LAJMET
Të ngjashme
KPT
KPT
UKT