#lajme, #edicioniinformativ ora 23:30 data 14 Dhjetor 2023 #TvKlan #KlanLajme

Spiker: Redi Prifti

Headlines 14 Dhjetor 2023

Përplasje në Kuvend, garda u ndalon hyrjen deputetëve të përjashtuar . Miratohet rregullorja e re.

Serish përplasje në Kuvend. Garda e Republikës u përplas me deputetët e përjashtuar te opozitës, pasi i pengoi të hynin në seancë. Mazhoranca miratoi e vetme ndryshimin e rregullores që parashikon përjashtimin e deputetëve për 2 muaj.

Rama: Krenar për procesin e integrimit, por Greqia po sillet si vënd ballkanik. Berisha: Armik i negociatave.

Serish përplasje në Kuvend. Garda e Republikës u përplas me deputetët e përjashtuar te opozitës, pasi i pengoi të hynin në seancë. Mazhoranca miratoi e vetme ndryshimin e rregullores që parashikon përjashtimin e deputetëve për 2 muaj.

Polemika në Itali për vendimin e Kushtetueses në Shqipëri. Zaçe: S’është shqyrtuar në themel.

Vendimi i Kushtetueses për të pezulluar marrëveshjen për emigrantet shkakton polemika ne Itali. Qeveria shprehet e pashqetesuar për vonesat ndërsa opozita e quan shuplakë ndaj Melonit. Kryetarja e Kushtetueses thotë se çështja do shqyrtohet ne themel.

Arrestohet në Spanjë, i shumëkërkuari Lulzim Berisha. Në kërkim nga SPAK prej vitit 2020.

Arrestohet ne Spanje i shumëkërkuari i drejtësisë, Lulzim Berisha. Ai ishte shpallur ne kërkim 3 vjet më parë nga SPAK, pas akuzave të ngritura ndaj tij, si përgjegjës për atentatin ndaj Vajdin Lames dhe Artan Arsit, në vitin 2005.

5 mijë Lekëshpërblim për shtresat në nevojë. Do të përfitojë edhe administrata me policinë.

Shtresat ne nevoje do te marrin një shpërblim prej 5 mije lekësh për festat e fundvitit. Qeveria vendos te shpërblejë me një page edhe punonjësit e administratës që punuan për negociatat. Shpërblim marrin edhe punonjësit e policisë.

Netanyahu injoron thirrjet e Biden: Lufta në Gaza vazhdon deri në fitoren ndaj Hamas.

Kryeministri izraelit Beniamin Netanjahu injoron thirrjet e presidentit amerikan, Xho Bajden për të qenë i kujdesshëm me popullsinë civile dhe deklaron se lufta ne Gaza do të vijojë pa ndryshime deri në fitoren ndaj Hamasit.

/tvklan.al