#Lajme, #edicioniinformativ ora 23:00 data 27 Korrik 2023 #TvKlan #KlanLajme

Spiker: Redi Prifti

Headlines 27 Korrik 2023

Vrasje dhe korrupsion, SPAK godet grupin kriminal. Në pranga krerë të policisë, një Prokuror dhe një biznesmen.

Një hetim i SPAK çoi në pranga 6 persona, mes tyre emra të rëndësishëm të policisë, prokurorisë dhe biznesit, ndersa 9 të tjerë u shpallen në kërkim. Ata akuzohen për vrasje, korrupsion, shpërdorim detyre, si dhe grup të strukturuar kriminal.

4.7 mln Euro përfitime nga mashtrimi me call centerat. 14 urdhër-arreste në Shqipëri, ekzekutohen 9 prej tyre.

Policia shqiptare dhe ajo italiane goditën një tjetër rrjet të mashtrimit me call centerat, duke lëshuar 14 urdhërresti vetëm në vendin tonë. Ata mashtronin kryesisht shtetas të huaj dhe kishin përfituar 4.7 milionë euro, te cila i konvertonin ne kriptovaluta.

Ekzekutohet në derë të shtëpisë shqiptari në Selanik. Dyshohet për larje hesapesh.

Ekzekutohet me breshëri plumbash në Selanik një 35-vjeçar nga Korça. Erald Jonuzi u vra teksa po hynte në banesën e tij, ndërsa ngjarja dyshohet se ka ndodhur për larje hesapesh, pasi viktima ishte me precendetë kriminalë.

Media franceze jehonë bukurive të Shqipërisë: Perla e panjohur e Ballkanit.

Mediat e huaja i bëjnë sërish jehonë Shqipërise turistike. Është francezja “L’Alzak” ajo që i kushton kësaj here një artiull të veccantë bukurive dhe trashëgimisë kulturore të vendin tonë, duke e cilësuar atë një perlë të panjohur të Ballkanit.

Kundërofensiva ukrainase në kulmin e saj. NY Times: Ka arritur përparimin më të lartë në jug.

Uashingtoni vlerëson se kundërofensiva ukrainase për spastrimin e territorit të saj ndaj rusët mund të jetë në kulmin e saj, duke arritur përparimin e saj më të madh në jug. Presidenti Zelesnki shpreh bindjen se ushtria e tij do e marrë sërish Krimenë.

/tvklan.al