Lajme Tv Klan 5 Tetor 2022, ora 19:30


Lajme Tv Klan 5 Tetor 2022, ora 19:30

21:41 05/10/2022

#Lajme, #edicioniinformativ ora 19:30 data 5 Tetor 2022 #TvKlan #KlanLajme

Spiker: Reis Ciço

Headline 5 Tetor 2022

Qeveria u rrit pagat me 15% pedagogëve. Rama: Nuk jemi dakord me rritjen. Berisha: Protesta e tyre është kapriço.

Qeveria vendos te rrise me 15 perqind pagat e pedagogeve. 8 perqind e rritjes do te paguhet nga  buxheti i universiteteve ndërsa pjesa tjetër nga qeveria. Kryeministri Rama thote se protesta e pedagogeve eshte kapriço e tyre.

Pedagogët: Nuk jemi dakord me rritjen. Berisha:Vendim cinik i Edi Ramës.

Pedagoget e kundërshtojnë rritjen me 15 perqind. Ata insistojne ne dyfishimin e pages dhe paralajmërojnë bojkot te procesit. Kryetari i Partise Demokratike, Sali Berisha e quan rritjen e qeverise nje vendim cinik te Rames.

Rama dhe Rutte zbardhin idenë e komunitetit politik Europian.

Kryeministri Rama dhe homologu i tij holandez, Mark Rute zbardhin idene e komunitetit politik europian. Ne nje editorial te perbashket te publikuar ne “Politiko”, ata thone se ky mekanizëm nuk zëvendëson procesin e anëtarësimit.

Dëshmia e vëllezërve Beqiraj hap dosjet e vjetra. Në verifikim dy vrasje me pagesë.

Dëshmia e vëllezërve Gentjan dhe Indrit Beqiraj që zbuluan një rrjet vrasësish me pagesë hapin të tjera dosje të vjetra. Në fokus janë 2 vrasje të ndodhura në Durrës dhe Tiranë, dëshmitë për të cilat janë duke u verifikuar me prova të tjera.

Balluku: Gjoba institucioneve që nuk kursejnë 15% energji elektrike.

Çdo institucion shtetëror do të ketë një administrator të posaçëm për kursimin e energjisë elektrike. Detyra e tij është të sigurojë kursimin e 15% të energjisë në raport me një vit më parë. Në të kundërt parashikohen edhe gjoba. 

Dy shkrimtare francize kryesojnë listen e favoriteve për Nobelin në letërsi.

Kush do ta fitojë çmimin Nobel në letërsi të këtij viti? Të shumtë janë emrat e kandidatëve, por 2 francezë janë ndër pretendentët. Ekspertët thonë se këtë vit gjeopolitika do të jetë një faktor që do të ndikojë tek vendimi.
Të ngjashme