Lajmeve Tv Klan 20 Shtator 2022, ora 19:30


Lajmeve Tv Klan 20 Shtator 2022, ora 19:30

21:23 20/09/2022

#lajme, #edicioniinformativ ora 19:30 data 20 Shtator 2022 #TvKlan #KlanLajme

Spiker: Reis Cico

Headlines 20 Shtator 2022

Akuzohen për spiunazh, rusët dhe ukrainasi lihen në burg. Apeli lë në fuqi vendimin e shkallës së parë

Gjykata e apelit në Durrës ka lënë në burg dy shtetasit rus dhe atë ukrainas të arrestuar pas incidentit në uzinën e armëve në Gramsh. Ata kërkuan lirinë duke hedhur sërish poshtë akuzat për veprimtari spiunazhi.

Sulmet kibernetike, Kim: SHBA po japin ndihmë. DSIK: Nuk u preken serverat informacione të klasifikuara

Ambasadorja amerikane Juri Kim thote se Shtetet e Bashkuara po vijojne te japin ndihme per sigurine kibernetike ne Shqiperi. Ndërsa DSIK siguron se nga sulmi i 9 shtatorit nuk janë prekur serverat me informacione te klasifikuara.

Sistemi i gjobave me problem. Shkeljet po hidhen manualisht, nuk aplikohen kamatëvonesat.

Për shkak të sulmit kibernetik të hakerave iranianë të pak javëve më parë vijon të ketë probleme sistemi i gjobave të autometeve. Shkeljet përcaktohen manualisht dhe nuk do të aplikohen kamatevonesa.

Burg përjetë për Përparim Ademin, vrau dy gra për shkaqe xhelozie

Burg përjetë për Përparim Ademin që ditën e fundit të vitit 2020 vrau 2 motra në banesën e tyre në kryeqytet. Gjykata e shpalli atë fajtor për vrasje me dashje motiv i së cilës u bë xhelozia dhe kërkesa e viktimave për të ndalur lidhjen.

Çmimi i bukës arrin nivel rekord në Europë. Hungaria në krye me rritje 66%

Kriza e shkaktuar nga sulmi rus në Ukrainë ka bërë që në vendet europiane, buka të shtrenjtohet në nivele të paprecedenta. Eurostat konstaton se në Hungari, çmimi i bukës u rrit mesatarisht me 66%.

Kombëtarja, në prag tësfidës me Izraelin. Reja përqëndrohet tek mungesat në mbrojtje

Futbollistët e kombëtares janë të përqendruar tek sfida kundër Izraelit. Duket se mungesat në skuadër i kanë bërë lojtarët edhe më të përgjegjshëm për rëndësinë e sfidës. Ata thonë se po e përgatisin ndeshjen me mjaft kujdes.
Të ngjashme