LDK dhe AKR bashkojë forcat, firmosin koalicionin parazgjedhor për zgjedhjet e 14 Shkurtit

Isa Mustafa dhe Behgjet Pacolli

LDK dhe AKR bashkojë forcat, firmosin koalicionin parazgjedhor për zgjedhjet e 14 Shkurtit

11:51 12/01/2021

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re duket se do të garojnë sa bashku në zgjedhjet e 14 Shkurtit. Mediat në Kosovë raportojnë se LDK dhe AKR kanë arritur sot një marrëveshje për një koalicion parazgjedhor.

Marrëveshja është firmosur nga krerët e këtyre partive, Isa Mustafa dhe Behgjet Pacolli, por detajet e saj ende nuk janë bërë publike.

Mësohet se detajet e marrëveshjet do të bëhen publike sot një orën 18:00, në të njëjtën kohë që përfundon dhe afati për regjistrimi i koalicioneve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Kosova do të zgjedh qeverinë e saj të re në 14 Shkurt, pas shpërndarjes së Parlamentit që bëri pak ditë më parë Presidentja në detyrë, Vjosa Osmani.

Qeveria e Avdullah Hotit, në bazë të një vendimi nga Gjykata Kushtetuese u shpall e jashtëligjshme pasi për të kishte votuar një deputet që kishte një dënim të formës së prerë./tvklan.al


Të ngjashme