Lehtësoni skuqjen e bajameve me këtë metodë, do habiteni nga rezultatiLehtësoni skuqjen e bajameve me këtë metodë, do habiteni nga rezultati

21:10 14/10/2020

Bajamet janë dy masat e indeve në pjesën e pasme të fytit tuaj. Këto janë indet e rëndësishme që bllokojnë mikrobet që mund të hyjnë në rrugët e frymëmarrjes tuaj dhe të shkaktojnë infeksione. Ata gjithashtu prodhojnë antitrupa për të luftuar infeksionin.

Por ndodh që ata nuk janë imunë dhe ndonjëherë mund të infektohen me baktere dhe viruse. Kjo çon në bajamet të enjtura. Megjithëse, në shumicën e kohës, infeksione të tilla zhduken brenda disa ditësh, ndonjëherë mund të qëndrojnë me javë ose mund të jenë një problem i përsëritur. Ju mund të përballeni me vështirësi në gëlltitje dhe ndonjëherë edhe me vështirësi në frymëmarrje nëse është shumë e rëndë.

Simptomat e zakonshme janë dhimbja e fytit, ethet, dhimbja e kokës, ulçera në fyt dhe një shtresë e bardhë në bajamet tuaja. Ju gjithashtu mund të përjetoni humbje të oreksit, ethe, erë të keqe të gojës dhe një qafë të lodhur. Kjo është një gjendje e dhimbshme që zakonisht trajtohet me antibiotikë. Është e rëndësishme të merrni ilaçe të përshkruara nga mjeku juaj për këtë gjendje. Në të njëjtën kohë, mund të provoni edhe disa ilaçe shtëpiake për të lehtësuar dhimbjen dhe shqetësimin e shkaktuar nga bajamet e zgjeruara.

Pushoni shumë

Sa më shumë të pushoni, aq më mirë do të ndiheni. Kjo gjithashtu do të ndihmojë trupin tuaj të shërohet dhe të jetë mjaft i fortë për të luftuar infeksionet. Prandaj sigurohuni që të pushoni. Flini nga 8 deri në 10 orë çdo natë dhe bëni një sy gjumë gjatë ditës nëse ju pëlqen. Do të ndiheni shumë më mirë.

Pini lëngje të nxehta për të ndihmuar në dhimbjen e fytit

Kjo do të qetësojë dhimbjen dhe inflamacionin. Konsumoni sa më shumë supa të ngroht dhe shtojini pak piper sipër sepse ka një efekt qetësues për fytin tuaj.

Merrni një Humidifier në dhomën tuaj

Humidifikuesit mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së fytit. Kur vuani nga bajamet goja juaj thahet shumë shpejt.Një Humidifier e bën ajrin në dhomë të lagësht dhe kjo ndihmon. Ajri i thatë mund të irritojë fytin. Humidifikuesit me ftohje janë më të mirat, mund ta mbani atë hapur kur flini natën.

Konsumoni ujë të nxehtë me mjaltë

Merrni një filxhan me ujë të nxehtë, hidhini një lugë çaji mjaltë dhe pijeni për t’u çliruar nga shqetësimi juaj. Mjalti gjithashtu ka veti anti-bakteriale të cilat do të ndihmojnë në vrasjen e infeksioneve. Konsumoheni sa herë të doni dhe do të habiteni nga rezultati.

Gargarë me ujë të nxehtë dhe me kripë

Ky është një nga ilaçet më të mira në shtëpi për bajamet e enjtura. Merrni një gotë me ujë të nxehtë, shtoni një lugë çaji kripë në të dhe bëni gargarë. Bëjeni këtë tre deri në katër herë në ditë për rezultate të mira. Do të zvogëlojë inflamacionin dhe gjithashtu do të ndihmojë në trajtimin e infeksioneve.

Praktikoni një higjenë të mirë

Lani duart shpesh dhe shmangni ndarjen e ushqimit, pijeve, enëve ose sendeve personale si furçat e dhëmbëve me të tjerët. Ju gjithashtu duhet të shmangni njerëzit që kanë dhimbje të fytit ose bajamet. /tvklan.al
Të ngjashme