Lëkundje të forta tërmeti në ishullin vullkanik


Lëkundje të forta tërmeti në ishullin vullkanik

12:19 09/11/2018

Një tërmet me magnitudë 6.8 ra në Detin Arktik, mes një ishulli vullkanik në Norvegji dhe Greenland. Tërmeti kishte një thellësi prej 10 kilometrash nën det dhe ra rreth orës 2:49 të mëngjesit të së premtes. Lëkundjet u ndjenë në veriperëndim të Olonkinbyen, Svalbard dhe Jan Mayen.

Deri më tani nuk raportohet për të plagosur apo dëme materiale. Megjithatë, sipas mediave lokale, punonjës të institutit meteorologjik dhe shumë prej trupave të stacionuara në ishullin më të pa banuar vullkanik u tronditën nga lëkundjet, të cilët ishin mjaft të forta.

Ishulli besohet se ka një popullsi të vogël prej mbi 35 personash, në varësi të sezonit. Ky tërmet është një ngjarje e madhe për këtë rajon, ku përgjithësisht nuk ka lëvizje sizmike.

/tvklan.al


Të ngjashme