Ligjvënësi amerikan akuzohet se ka gënjyer FBI


Ligjvënësi amerikan akuzohet se ka gënjyer FBI

19:20 20/10/2021

Fushata e Jeff Fortenberry dyshohet se është financuar në mënyrë të paligjshme

Një juri e madhe federale në Kaliforni ka akuzuar republikanin nga Nebraska, Jeff Fortenberry, me akuzën se ka gënjyer hetuesit federalë të cilët po hetonin kontributet për fushatën e tij të dërguara nga një miliarder nigerian.

Padia thotë se miliarderi i Gilbert Chagoury ka financuar fushatën elektorale të ligjëvënësit amerikan por në SHBA shtetasve të huaj u ndalohet të kontribuojnë drejtpërdrejt ose tërthorazi në fushatat elektorale.

Ligjvënësi nuk pranoi fajësinë. Në një video të publikuar në YouTube të hënën tha se ai ishte “i tronditur” dhe “i habitur” nga akuzat.

Fortenberry u zgjodh për herë të parë në vitin  2004. Ai fitoi zgjedhjet e tij të fundit në vitin 2020 me 60% të votave dhe ka mposhtur kundërshtarët e tij demokratë me një diferencë të dukshme.

Partia Demokratike në shtetin e Nebraskës tha se aktakuza tregon se kongresmeni amerikan është i interesuar vetëm për paratë dhe pushtetin e tij.

Klan News
Të ngjashme