Apple prezanton iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 PlusApple prezanton iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus

19:10 12/09/2017

Apple ka prezantuar zyrtarisht iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus. Në 10-vjetorin e krijimit të iPhone, versioni X është më i madhi smartfoni më i madh që ka nxjerr Apple.

Prezantimi u bë në kampusin e Apple në Cupertino, Kaliforni.

 

Prezantimi i iPhone X

Një seri e iPhone të ri që do të përfshijë, për herë të parë, një model premium me një çmim fillestar 999 dollarë, të cilin disa e quajnë iPhone X. Me çmimin më të lartë fillestar, iPhone i ri do të bashkohet me Galaxy Note 8 të Samsung 950 $ për të krijuar një shtresë luksoze të smartfonëve që u përkasin entuziastëve të teknologjisë me të ardhura të larta. Do të ketë edhe modele më të lira.

IPhone i klasit të lartë është i vendosur për të futur një metodë të re për zhbllokimin e pajisjes që njihet si njohja e fytyrës infra të kuqe. Do të përfshijë gjithashtu aftësinë për të ngarkuar me induksion magnetik, ngjashëm me Apple Watch. Përveç kësaj, Apple bëri hapësirë për një ekran të madh OLED duke zvogëluar madhësinë e bezelit - ballin dhe mjekrën në fytyrën e pajisjes.

Përmirësimet e Apple Watch

Ka gjithashtu të ngjarë të ketë përmirësime hardware për Watchin e Apple, duke përfshirë një model që ka lidhje telefonike, gjë që mund të ndihmojë punën e orës së zgjuar në mënyrë më të pavarur.

Pse iPhone ende dominon pas 10 vjetësh?

Që kur Apple prezantoi iPhone në 2007, kompania ka shitur më shumë se 1.2 miliardë aparate, duke e bërë atë një nga aparatet më të shitura të të gjitha kohërave. Dhe shitjet rriten gjithnjë e më shumë. Si është bërë e mundur kjo gjë?  

iPhone ka siguri të fortë dhe Apple ofron një sistem të fuqishëm të mbështetjes teknike, duke përfshirë edhe Genius Bar në dyqanet e shitjes me pakicë të Apple. Porluan rol edhe ekosistemi i tendosur  i Apple, iPhone funksionon mirë me produktet e tjera të Apple dhe, me kalimin e kohës, Apple ka fituar besimin e njerëzve.

Pajisja ka ndryshuar gjithashtu mënyrën si jetojmë, shkruan Farhad Manjoo, duke zhvilluar një mënyrë jetese me njerëz që janë gjithmonë në kontakt. Sigurisht që nuk ishte perfekt që në fillim, thotë ai, por me kalimin e kohës "iPhone vërtetoi që nuk ishte thjesht një shkëlqim i përkohshëm”.

E ardhmja e telefonëve intelegjentë?

Në dekadën e fundit, telefonët  janë bërë më të hollë dhe më të shpejtë. Por aparatet ende në zhvillim janë akoma më interesante. Siç kemi shkruar dy javë më parë, disa nga truket më të reja të reja përfshijnë kamerat dhe sensorët.

Kamerat e reja kanë filluar të mundësojnë skanimin e fytyrave, duke i lejuar njerëzit të zhbllokojnë telefonin e tyre vetëm duke e parë atë. Mbeten ende kufizime të konsiderueshme për disa nga këto teknologji, por disa aspekte duken të kenë premisa për t’i shumëfishuar shitjet akoma më tepër./

tvklan.alTë ngjashme