Shkëlqejnë shqiptarët Enis Bardhi dhe Arjan Ademi

Maqedonia e Veriut shënoi të mërkurën fitore në minutën e 85-të përmes Eljif Elmas duke tronditur Gjermaninë me rezultatin 2-1 në kualifikueset e Grupit J për Kupën e Botës, ndërsa festoi fitoren rezultatin më të mirë ndërkombëtar.

Në golat e shënuar nga Maqedonia e Veriut, ishin mesfushorët shqiptarë Enis Bardhi dhe Arijan Ademi që asistuan.

Bardhi asistoi në golin e epërsisë të shënuar nga Goran Pandev në minutat shtesë së pjesës së parë ndërsa Ademi pasoi tek Elif Elmas për golin e fitores (85’).

Elmas u fut pasi katër herë kampionët e botës kishin kontrolluar ndeshjen, por u përpoqën të shndërronin në gol rastet kundër maqedonasve.

Ishte humbja e parë e turit kualifikues për Kupën e Botës për Gjermaninë në 20 vjet në ndeshjen e fundit të trajnerit Joachim Loeë përpara largimit të tij pas Kampionatit Evropian të kësaj vere.

Pavarësisht se Gjermania zotëroi lojën në 70% të pjesës së parë dhe goditjes së Leon Goretzka në traversë, ishin mysafirët ata që shënuan kur 37-vjeçari Goran Pandev u la i pambuluar dhe shënoi në fund të pjesës së parë.

Penalltia e Gundogan në minutën e 63 e barazoi rezultatin, por përkundër presionit të vonë dhe një shansi të artë për Timo Werner, Gjermania nuk gjeti një fitues.

Me këtë fitore, Maqedonia e Veriut ngjitet në vendin e dytë në tabelë me gjashtë pikë, barazim me Gjermaninë që renditet e treta. Ndërkohë, grupin e prin Armenia me nëntë pikë pasi më herët mposhti edhe Rumaninë (3:2).