Marshim për vrasjen e Liljana Buzos në ElbasanMarshim për vrasjen e Liljana Buzos në Elbasan

14:05 11/05/2021

Gra dhe aktiviste kërkojnë që t’i jepet fund dhunës në familje

Me pankarta në duar dhe me thirrje stop dhunës, gra, vajza dhe aktiviste të shoqërisë civile marshuan në qytetin e Elbasanit për vrasjen e Liljana Buzos dhe bashkëshorti i saj.

Ata ndaluan në vendin ku 54-vjeçarja u qëllua për vdekje pranë gjykatës së qytetit. Ato kërkuan që t’i jepet fund akteve të tilla ku humbasin jetën gratë dhe kërkuan drejtësi për autorin.

“Ky ishte vetëm një grimcë reagimi, ne kemi nevojë që nga unë dhe gjithsecili këtu edhe në çdo familje, t’i themi stop dhunës”.

“6 gra, 6 jetë të ndërprera nga dhuna patriarkale vetëm në 2021, 6 krime”.

Cifti Liljana Buzo u ekzekutua me kallashnikov nga bashkëshorti i saj pasi ajo doli nga gjykata e Lbasanit ku cifti ishte në proces divorci. Ngjarja ndodhi në sytë e njërit prej djemve të tyre ndërsa autori Koçi Buzo u la në arrest me burg nga gjykata e Elbasanit.

Klan NewsTë ngjashme