Cristiano Ronaldo nuk do të jetë i vetmi futbollist që luan në 6 edicione të ndryshme në një turne madhor. Marta është përzgjedhur të përfaqësojë Brazilin në Lojërat Olimpike të Parisit, e cila do të jetë Olimpiada e saj e gjashtë.

38-vjeçarja është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Brazilit me 119 gola në 184 ndeshje që nga debutimi i saj në vitin 2002. Marta mban rekorde të shumta në turnetë e mëdha ndërkombëtare.

Ajo u bë futbollistja e parë që shënoi në pesë Kupa të Botës të ndryshme, një arritje që më vonë u krahasua nga Christine Sinclair në 2019 dhe Cristiano Ronaldo gjatë Kupës së Botës 2022 në Katar. Marta e përsëriti këtë sukses në Lojërat Olimpike, duke u bërë e vetmja që shënon në pesë lojëra olimpike radhazi.

Sulmuesja u shfaq në Olimpiadën e saj të parë në Lojërat e Athinës në 2004, ku fitoi medaljen e argjendtë, sukses që e arriti edhe 4 vite më pas. Marta është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Kupat e Botës dhe ka shënuar 17 herë në 23 paraqitje në gjashtë turne.

Klan News