Mbërrin në atdhe trupi i Nëntetare Hasanaj (Foto)

Posta

Mbërrin në atdhe trupi i Nëntetare Hasanaj (Foto)

15:55 09/05/2019

Trupi i pajetë i dëshmores së atdheut, Nëntetare Zarife Hasanaj, e cila ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s në Letoni, mbërriti në atdhe. Arkivoli me trupin e Nëntetare Hasanajt, i mbuluar me flamurin kombëtar, u transportua me avion ushtarak nga Letonia dhe shoqërohej nga kolegët e saj shqiptarë, kanadezë dhe letonezë të grup-batalionit të NATO-s.

Për të pritur trupin e Nëntetares Hasanaj, në Aeroportin “Nënë Tereza” dolën Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, zëvendësministri Petro Koçi, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, deputetë të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, atashetë e huaj ushtarakë në vendin tonë, kolegë ushtarakë nga të gjitha forcat, si dhe familjarët e dëshmores së atdheut.

Pas pritjes me nderim ushtarake në aeroport, trupi i pajetë i Nëntetare Hasanajt u dërgua për në banesën e saj, për të vijuar me ritet tradicionale familjare.

Homazhet për dëshmoren e atdheut dhe më pas ceremonia shtetërore, do të zhvillohen paraditen e se premtes në Pallatin e Kongreseve dhe më pas nëntetares do t’i jepet lamtumira e fundit në Varrezat e Dëshmorëve. Në nderim të saj, qeveria e ka shpallur 10 Majin ditë zie kombëtare, ndaj në të gjitha institucionet shteterore flamujt do të ulen në gjysmështizë dhe në orën 12 do të mbahet 1 minutë heshtje.

32-vjecarja humbi jetën mëngjesin e 6 majit pas shpërthimit të një mine në Letoni ku u dhe u plagosën dy ushtarakë të tjerë.

Pas kryerjes së homazheve dhe ceremonisë shtetërore, nëntetare Hasanajt do t’i jepet lamtumira e fundit në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë, ku do të prehet përjetësisht.

Në nder të saj, një ceremoni e veçantë lamtumire u zhvillua edhe nga Letoni, ku morën pjesë efektivë nga 10 vende të botës, pjesë e misionit “Enhanced Forward Presence”

32-vjeçarja humbi jetën të hënën në bazën Camp Adazi të Letonisë nga shpërthimi i disa municioneve. Nga ngjarja u plagos rëndë edhe Major Klodian Tanushi, si dhe Rreshter Julian Kapaj, i cili është jashtë rrezikut për jetën.

/tvklan.al


Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
Grupi
UKT