Mbijeton foshnja që lindi me peshën më të vogël në botë, vetëm 212 gram
Mbijeton foshnja që lindi me peshën më të vogël në botë, vetëm 212 gram

21:13 10/08/2021

Një foshnje e lindur me peshën 212 gram sa një mollë, është larguar nga spitali pas më shumë se një viti dhe mbërriti në shtëpinë e familjes së saj.

Kwek Yu Xuan lindi pothuajse katër muaj para kohe në Singapor në Qershor 2020 dhe u konsiderua nga mjekët se kishte një shans të kufizuar për mbijetesë.

Por spitali që e strehoi atë për më shumë se një vit njoftoi në fundjavë se, pavarësisht nga shanset e ulta për të mbijetuar, ajo ishte liruar në Korrik në një peshë shumë më të shëndetshme prej 6.3 kilogramësh.

Ajo besohet të jetë foshnja e lehtë në peshë që ka lindur ndonjëherë.  Yu Xuan u lind nga një operacion cezarian urgjent në javën e 25 të shtatzënisë, tha Spitali Universitar Kombëtar i Singaporit në një deklaratë për CNN.

Yu Xuan kaloi 13 muaj në njësinë e kujdesit intensiv neonatal të objektit dhe duhej të mbështetej në “trajtime dhe makina të shumta” për mbijetesë, tha spitali. Por ata shtuan se fëmija ishte aktiv, i gëzuar dhe i përgjegjshëm gjatë qëndrimit të saj.

“Përkundër shanseve, me ndërlikimet shëndetësore të pranishme në lindje, ajo ka frymëzuar njerëzit përreth saj me këmbënguljen dhe rritjen e saj,” tha spitali.

“Ne jemi të lumtur për luftëtaren e vogël dhe familjen e saj dhe krenarë për kujdesin e ofruar nga ekipi ynë. Urimet tona më të mira për Yu Xuan të Vogël ndërsa ajo vazhdon të rritet dhe të lulëzojë”, ka shtuar spitali më tej.

“Ajo është kthyer në shtëpi me sëmundje kronike të mushkërive dhe hipertension pulmonar, dy gjendje që zakonisht lidhen me parakohshmërinë ekstreme dhe mjekët e saj presin që ajo të shërohet me kohë, tha spitali. /tvklan.al

Të ngjashme