Mbrëmje lamtumire te Juventus
Mbrëmje lamtumire te Juventus

10:12 17/05/2022

Mes emocioneve dhe duartrokitjeve të publikut të “Allianz Stadium”, Xhorxho Kelini dhe Paulo Dybala i ka dhënë fund aventurës te Juventusi. Juventus dhe Lazio barazuan 2-2, teksa mbrojtësi dhe sulmuesi kërkojnë të nisin një etapë të re në karrierën e tyre. Festa në Torino nisi shumë shpejt, me Vlahoviç që tundi rrjetën pas 10 minutash lojë dhe festoi me stilin e Dibalës. Serbi u shërbye nga Morata për të realizuar golin numër 51 në elitën e futbollit italian.

Në minutën e 17-të, Kelini la fushën e lojës që personifikon një minutë lojë për çdo nga 17 sezonet e tij me Juventusin. Chiellini Me 560 paraqitjet e tij, Kelini është lojtari i 3-të me më shumë duele në historinë e Juventusit në të gjitha garat, pas vetëm Alessandro Del Piero me 705 dhe Gianluigi Buffon me 685.

Morata dyfishoi shifrat, me një gol mjaft të bukur në minutën e 36-të, çka u duk se i hapi udhë fitores së bardhezinjve. Reagimi i Lazios mbërriti pas pushimit mes pjesëve. Aleks Sandro gaboi koordinatat për të ngushtuar diferencat në 2-1.

Kryeqytetasit barazuan llogaritë në fundin e kohës shtesë, me autor Sergej Milinkoviç-Saviç. Serbi i jep një pikë skuadrës së Lazios dhe bëhet një nga dy mesfushorët që ka shënuar të paktën 11 gola dhe ka dhënë të paktën 11 asistime në pesë ligat më të mira të Evropës këtë sezon, së bashku me Christopher Nkunku të Lajpzig.

Klan News

Të ngjashme