Vendimi për Dajtin, Gjonaj: Të shkarkohen 3 gjyqtarët – TV KLAN

Vendimi për Dajtin, Gjonaj: Të shkarkohen 3 gjyqtarët

"Pranuan kërkesën për gjykim të shkurtuar jashtë afateve"

Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Këshillit të Lartë Gjyqësor shkarkimin e tre gjyqtarëve, që ishin pro pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar të Dritan Dajtit. Për ministren Gjonaj, ata kanë kërcënuar rëndë figurën e gjyqtarit.

Gjonaj bëri publike dhe shkeljen kryesore të 3 gjyqtarëve.

“Kanë pranuar kërkesën kur kjo kërkesë ishte paraqitur jashtë afateve të parashikuara nga ligji”.

Fuat Vjerdha, kryesuesi i trupës gjykyese që ishte kundër pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar, ka publikuar vendimin e marrë. Ai së bashku me Lindita Hoxhën, nuk është pajtuar me tre kolegët e tjerë që firmosën për uljen në 25 vjet të dënimit për Dajtin, i cili në vitin 2009 vrau katër efektivë policie. Në këtë mënyrë u shmag dënimin me burgim të përjetshëm.

Tv Klan

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTe funditTë gjithaVideo
1 Koment
 • Ismeti
  12 Shkurt 2019 at 16:08
  Përgjigju

  Jo vetëm të pushohen por të shkojnë në burg ose minimalja të mos të kenë të drejtë të punojnë as avokatë as në administratën publike

 • Përgjigju

  *

  *  Emisione