Mënyra natyrale për të trajtuar infeksionin e traktit urinarMënyra natyrale për të trajtuar infeksionin e traktit urinar

17:02 21/01/2021

Infeksioni UTI ose Urinar takt është një gjendje e dhimbshme që shkaktohet për shkak të baktereve dhe është më e zakonshme të prekë gratë sesa burrat. Praktikoni mënyra të drejta dhe të pastra për të ruajtur shëndetin e organeve tuaja gjenitale. Është një hap thelbësor për të zvogëluar rrezikun e kontraktimit të infeksioneve të traktit urinar. Së bashku me antibiotikët e përshkruar për të trajtuar UTI, më poshtë janë listuar disa mjete juridike efektive në shtëpi që mund t’ju ndihmojnë të shpëtoni nga ky infeksion.

Lëngu i elbit: Elbi është shumë efektiv dhe i shpejtë në trajtimin e UTI. Funksionon si një diuretik i fuqishëm i cili ndihmon në rivendosjen e ekuilibrit të elektroliteve dhe largimin e toksinave të dëmshme nga trupi juaj. Shtoni farat e elbit në rreth 3 litra ujë dhe lërini të ziejnë derisa uji të marrë një ngjyrë rozë. Pasi uji të jetë ftohur, filtrojeni dhe piheni çdo 15-20 minuta. Ju gjithashtu mund të shtoni lëng limoni, kripë dhe sheqer për shije dhe për të rritur sasinë e elektroliteve të ujit.

Lëng boronicë: Lëngu i boronicës përmban antioksidantë dhe përbërës të tjerë thelbësorë që pengon bakteret të ngjiten në muret e fshikëzës tuaj urinare dhe ndihmon që të largoni toksinat e dëmshme. Pini lëng boronicë rregullisht për lehtësim efektiv.

Shega: Shega vepron njësoj si lëngu i boronicës për të parandaluar ngjitjen e baktereve UTI në murin tuaj të mitrës. Vitamina c e pranishme në fruta ndihmon për të rritur imunitetin tuaj.

Lëng limoni: I pasur me vitaminë C, lëngu i limonit ndihmon në frenimin e rritjes bakteriale. Funksionon si një agjent diuretik që ndihmon në largimin e toksinave të dëmshme nga trakti urinar. /tvklan.al


Të ngjashme