Meta pret në takim ministrin e Jashtëm të ZvicrësMeta pret në takim ministrin e Jashtëm të Zvicrës

11:01 24/11/2020

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Jashtëm të Konfederatës Zvicerane, Ignazi Cassis, i cili ndodhet në Shqipëri në kuadër të 50-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

Në një njoftim nga Presidenca bëhet me dije se “Kreu i Shtetit theksoi se ky vit jubile është një moment i jashtëzakonshëm dhe i rëndësishëm në historikun e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe bilanci i bashkëpunimit në këtë gjysmë shekulli është shumë i pasur dhe i larmishëm, veçanërisht në 30 vitet e fundit”.

Meta i shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Zvicra ka dhënë ndaj Shqipërinë përgjatë procesit të konsolidimit të institucioneve shqiptare dhe në sektorë të rëndësishëm të ekonomisë, infrastrukturë dhe energji, kujdesin shëndetësor dhe arsimin profesional.

Presidenti  kujtoi dhe ndihmën e dhënë nga Zvicra për përballimin e pasojave të 26 nëntorit 2019, në ndihma e fonde të veçanta, si dhe vlerësoi ndihmën e saj për Shqipërinë në këtë periudhë të vështirë të pandemisë së COVID-19 .

“Të dy vendet dhe popujt kanë shumë arsye të krenohen për marrëdhëniet e shkëlqyera shumë dimensionale dhe miqësinë e lidhjet mes tyre, në këtë përvjetor të rëndësishëm të tyre”, nënvizoi Presidenti Meta./tvklan.al


Të ngjashme