Meta qytetarëve: Të gjithë të ngrihemi për demokracinë

Meta qytetarëve: Të gjithë të ngrihemi për demokracinë

10:42 22/05/2020

Në një reagim të bërë mëngjesin e kësaj të premteje në Facebook, Presidenti i vendit Ilir Meta iu është drejtuar qytetarëve me thirrjen për ngritjen në protesta për demokracinë, ndërsa shton se liria fitohet dhe nuk dhurohet.

Duke kujtuar sakrificën e vuajtjet e të burgosurve të Qafë Barit dhe Spaçit, Presidenti Meta shprehet se ata thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal dhe treguan se nuk mund të ishte i përjetshëm.

“Maji është një muaj i veçantë, i përkujtimit të Revoltave kundër diktaturës më të egër që njohu Europa për gjysmë shekulli. Ndaj ne nderojmë me mirënjohje zemërluanët e Qafë Barit dhe të Spaçit, dy burgjeve më të tmerrshme, të cilët guxuan të ngrihen e të luftojnë për lirinë dhe të drejtat e tyre duke dhënë edhe jetën. Ata thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal dhe treguan se nuk mund të ishte i përjetshëm”.

Meta shkruan se, “sot kur shohim ku ka rënë demokracia jonë, nderimi i vetëm që mund dhe duhet t’u bëjmë sakrificave të tyre është t’u bashkohemi lëvizjeve qytetare që po ngrihen në të gjithë vendin për të krijuar një front të bashkuar për rivendosjen e demokracisë përmes Zgjedhjeve të Lira e të Ndershme”.

Kreu i shtetit vijon më tej duke shkruar se qëndresa për 27 muaj e artistëve për kundërshtimin e vendimit për shembjen e Teatrit Kombëtarë, është kauza më fisnike e këtyre dekadave dhe shembull frymëzimi për të gjithë ata të cilët kanë dinjitet dhe e meritojnë lirinë.

“Nderim zemërluanëve të Spaçit dhe Qafë Barit të cilët tronditën diktaturën më të egër të Europës. Nderim zemërluanëve të Aleancës të Mbrojtjes të Teatrit, të cilët fituan admirimin e mbarë Europës për kauzen e tyre fisnike dhe i hoqën maskën e fundit regjimit të dhunës kriminale. të gjithë të ngrihemi për demokracinë! kur ngrihet populli bie tirania! liria fitohet dhe nuk dhurohet!”. /tvklan.al

Të ngjashme

Grupi

Kallezo