Meta takon Pendarovskin

Meta takon Pendarovskin

10:26 10/07/2019

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me homologun e tij

të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Kreu i shtetit ka biseduar me Pendarovskin lidhur me perspektivën e përbashkët të dy vendeve për çeljen e negociatave për anëtarësim në Tetor. Gjithashtu Meta ka folur me homologun e tij edhe për dekretin për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit.

“Kënaqësi e veçantë të takoja Presidentin e Maqedonisë së

Veriut, z.Stevo Pendarovski. Të dy vendet tona duhet të bashkojnë përpjekjet

për çeljen e negociatave për anëtarësim në Tetor. Duhet të përfitojmë nga ky

moment mjaft pozitiv që ka krijuar Marrëveshja e Prespës, jo vetëm për

Maqedoninë e Veriut.

Ndërkohë sot bëhet një muaj i shpërdoruar kot që nga

dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit, për arritjen e një zgjidhje gjithëpërfshirëse

që forcon besueshmërinë e vendit për zgjedhje të lira e të ndershme.

Po kështu ishte kënaqësi të konstatoja vendosmërinë e Presidentit Pendarovski për të bashkëpunuar dhe përfshirë opozitën në dialog për çështjet themelore të shtetit dhe demokracisë”./tvklan.al

Të ngjashme
UKT